Wpis z mikrobloga

Dawna forma wyrazu "pchła" brzmiała "płcha" i był to jedyny wyraz w języku polskim, który zawierał kombinację głosek *płch*. Po zmianie w "pchłę" (całkiem sensownej, przyznacie, spróbujcie w ogóle wymówić "płcha"!) nadal pozostaje jedynym wyrazem o kombinacji głosek *pchł* - z wyjątkiem regionalnej formy czasownika "pchać", jak w przykładzie "Pchła pchłę pchła".

Innymi ciekawymi wyrazami, w których wystąpiła (lub występuje na naszych oczach) taka fonologiczna przestawka (metateza), to "pokrzywa" (dawniej znana jako koprzywa), a także "trojlebus" (4890 wyników w Google) i "druszlak" (13 800 wyników). Jeśli Wy jeszcze nie używacie w kuchni druszlaka ani nie jeździcie trojlebusem, być moze Wasze wnuki będą. Czekam na płacz i zgrzytanie zębów z powodu nieuchronnej śmierci języka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
#ciekawostkilingwistyczne <--- autorski tag, obserwuj albo czarnolistuj
  • 20
@Korpokociak: Ciężko powiedzieć. Język ewoluuje, bo jest używany przez ludzi. Może ktoś się źle nauczył i w ten sposób zaczął wymawiać to słowo? Może komuś się spodobała alternatywna wersja durszlaka i zaczął jej używać? Tak naprawdę nie wiemy, ale możemy się domyślać. Wiemy natomiast, że się to dzieje :)
@GetRekt: w tę płchę jeszcze bym uwierzyła ale dalej już za grubo poleciałeś xD
-o koprzywie widzę tylko jeden wpis na jakimś blogu kulinarnym czy kij wie czym. Mało wiarygodne.
-trojlebus i druszlak to według Ciebie formy wchodzące do użytku współcześnie? Czy te dawne, które wyszły z użytku? Bo nie widzę opcji by kiedyś mówiło się trojlebus biorąc pod uwagę, że to słowo zapożyczone. A jeśli współcześnie to... też ciężko mi
@chrominancja: To formy, które są dziś rzadko używane, często jako regionalizmy, ale w ciągu najbliższych stu lat prawdopodobnie wyprą swoje formy dzisiejsze, bazując na historii języka polskiego:)