Wpis z mikrobloga

#allegro #jpk #dzialalnoscgospodarcza

Uważajcie na pseudo faktury z VAT-em na allegro. Właśnie dzwoniła do mnie skarbówka, że z JPK wyszło, że firma która mi wystawiła fakturę nie jest płatnikiem VAT! Pomimo, że na aukcji widniała adnotacja, że wystawiają fakturę VAT i taką też dostałem od nich przy zakupie.

Wychodzi na to, że każdą fakturę trzeba jeszcze samemu sprawdzać - czy aby na pewno sprzedawca jest VATowcem.
  • 9
@kamil_snk: @Wychwalany: taka treść była w aukcji:

- faktura z pełnym odliczeniem VAT (23%). Kwota zakupu jest kwotą brutto (z VAT)

jak dla mnie oczywiste było, że firma jest czynnym płatnikiem VAT. No nic wyjaśniam dalej - na razie firma się nie odzywa.
@Bob-Omb: to wyjasnij. Jak mówię, Inpost i Allegro niedawno porobili jakieś przetasowania w swoich spółkach, jakieś zmiany nazw, łączenie się itd. i powystawiali faktury na stare nieaktualne już NIPy. Tysiace osob mialo z tym problem bo JPK srał błędami
@Bob-Omb: no to lipa, chociaż ja bym nie brał takich sprzętów od jakiś dziwnych firemek.
Czy wchodzący od lipca split payment rozwiąże ten problem? Czyli firemce płacisz netto, a VAT do skarbówki