Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#swieta #bozenarodzenie #programowanie #rodzina

Wczoraj na wigilię pojechałem do dziewczyny, jej rodzice są nawet normalni, lecz cała dalsza rodzina to takie typowe Janusze. Zacząłem pracować w styczniu tamtego roku jako programista. W sierpniu dostałem podwyżkę, zarabiam już dosyć sporo jak na to, że mam dopiero 22 lata i jeszcze nawet nie mam inżyniera. Oczywiście podczas wigilii pojawił się temat pracy i zarobków. Wszystkich interesowało gdzie pracuję, co robię i najważniejsze: TO ILE ZARABIASZ W TYCH KOMPUTERACH? Nie chciałem mówić o swoich zarobkach, lecz przez dobre 20 minut był to jedyny temat, jaki ich interesował. Zdenerwował mnie wujek, który stwierdził, że "to pewnie na darmowym stażu jak Kamilek jest i się nie chce przyznać, młodzi tacy są, że się wstydzą". Spytałem go wtedy, ile on zarabia, a on wielce zadowolony powiedział, że 2200 na rękę. Zaśmiałem pod nosem i odpowiedziałem, że tyle dostaję tygodniowo, co było prawdą, a wywołało w nim ogromną złość. Stwierdził, że mogę sobie pomarzyć o takich pieniądzach, że to nie zarabia się tyle w polsce, to pokazałem mu na telefonie przelew za listopad z premią świąteczną. To było za dużo... Nagle cała rodzinka wielce zdenerwowana, że jak to? Że taki młody a tyle pieniędzy, że pewnie firma rodziców i dostałem posadę bez żadnych umiejętności, że nie powinienem się tym chwalić ile zarabiam, bo u nich w rodzinie to ludzie studia pokończyli a pracy nie mają i pewnie jakieś układy mam z kimś tam, Kamilek aż odszedł od stołu bo zaczęli na niego dojeżdżać, że się niczego nie dorobi. Piękne januszowe święta.
Nie piszę tego, żeby się pochwalić, ludzie w moim wieku zarabiają jeszcze więcej, dla mnie to jest wystarczająco.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: kwasnydeszcz
  • 148
Imho 4-5k to realna kwota ale w bajeczki OP'a nie uwierze


@virtuti_stulejari: Ale weź pod uwagę:
1. OP może być studentem, więc sporo mniejszy podatek.
2. Pokazał wypłatę z premią świąteczną.
3. Z tego co napisał, to ma już prawie dwuletnie doświadczenie w tej jednej pracy.

Patrząc na to, to 8k nie jest takim niemożliwym wynikiem.
@FLAC: W sumie tez tak myślałem dopóki w to się nie zagłębiłem. Biorąc pod uwagę jak rozwija przemysł to zapewniam ze jeszcze większa będzie potrzeba. Im dłużej się uczę tym bardziej jestem świadomy swojej niewiedzy. Zauważ ze spora cześć ludzi nie chce być programistami mimo takich zarobków i to ze większość po studiach informatycznych już się "przepracowała w zawodzie". Porównaj sobie C# 10-15 lat temu gdy raczkował, a dzisiaj. Zobaczysz próg
W Polsce o takie kwoty ciezko, chociaż mam kumpla który z 0 doświadczeniem (pierwsza praca, studia niezwiązane z branża) dostał 4.5k netto na pół etatu.

Jak się załapie prace juniora u zachodnich sąsiadów to 10k miesięcznie na rękę to prawie każdy dostanie, a firmy coraz bardziej otwierają się na prace zdalna.
@FLAC: Boom na usługi informatyczne dopiero się zaczyna. W niedługim czasie nie będziesz mógł się podetrzeć bez programu komputerowego. Jednocześnie programowanie będzie ostatnią rzeczą, jaką zautomatyzują maszyny przed osiągnięciem osobliwości technologicznej.
@tychuss: nie sądzę ;)
zapotrzebowanie na dobrych programistów też rośnie

a zastosowanie AI nie rozwiązuje wszystkich potrzeb ;)
i nie sądzę, by weszło do powszechnego użycia w najbliższym czasie
@epi
A ja sądzę że wejdzie. 95 % programowania to kopii wklej z małą mod pod zmienne lub funkcje które istnieja. Maszynki wiedzą i co chodzi.
W niedalekiej przyszłości coś się wydarzy i bedzie mozna wynajac w cloudzie programistę :)
@ortofosforan: ja dostałem ofertę za w sumie 4600 przy 4 miesiącach doświadczenia, tak więc te 9k po 2 latach nie jest jakoś abstrakcyjne. pytanie brzmi jaka firma mu tyle zapłaci? bo jak rzuciłem kwotę ponad 5k w firmie w której dostałem tą ofertę, to dostałem informacje że brak inżyniera mnie blokuje. zwłaszcza że pracuje w stosie z najwyższymi stawkami w polsce, a gość w wieku 22 lat chyba jeszcze nie ma