Wpis z mikrobloga

@qreq:
Możesz poinformować nadawcę o powodzie odmowy przyjęcia. Natomiast jak ta paczka juz do niego wróci, to jestem przekonany, że sam się 'domyśli' ;-0
@b__g: Jeśli jej kurier nie podrasuje w drodze powrotnej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie można odmówić przyjęcia po spisaniu protokołu?
Nawet drobne widoczne uszkodzenie opakowania może oznaczać, że paczka nie była dobrze traktowana, co przy niektórych towarach, mogłoby skutkować poważniejszą wadą objawiającą się po latach. Niekoniecznie chciałbym przyjmować każdą taką paczkę.
@qreq:

Nie chcę Cię wprowadzić w błąd, natomiast z mojego doświadczenia wynika, że odmawiając przyjęcia paczki tracisz do niej prawo (przestajesz być stroną), a więc nie masz żadnego powodu, by taki protokół spisywać.
Kurier nie ma jak "podrasować" tej przesyłki - może ją jedynie jeszcze bardziej zniszczyć, co będzie świadczyło na Twoją korzyść.

Jeżeli masz wątpliwości co do stanu paczki (gdzie faktyczne uszkodzenia są widoczne) nie ryzykowałbym pisania protokołów, tylko odmówiłbym
@b__g: No tak, ale wada (niekoniecznie uszkodzenie) przesyłki może leżeć po stronie nadawcy, który może chcieć się wyprzeć.

Np. tutaj: https://www.pepper.pl/comments/permalink/481839 amazon wysłał dysk twardy owinięty jedną warstwą tektury falistej i odbiorcy z takiej niezapieczętowanej "paczki" zawartość się po prostu wysunęła.

Ponieważ przy kurierze nie da się zupełnie sprawdzić czy tak zapakowany sprzęt przetrwał podróż bez uszczerbku, sam w takiej sytuacji wolałbym nie przyjąć przesyłki.
@MichalQ20: Może źle interpretuję te zapisy Prawa przewozowego, ale wydawało mi się, że w art. 74 wg ust. 1 mogę o to wnioskować przed wydaniem przesyłki (i po wg ust. 3).
Nie chcę Cię wprowadzić w błąd, natomiast z mojego doświadczenia wynika, że odmawiając przyjęcia paczki tracisz do niej prawo (przestajesz być stroną), a więc nie masz żadnego powodu, by taki protokół spisywać.


@b__g: twoje doswiadczenie jest jakies kiepskie. Protokolu moze zadac odbiorca przesylki w momencie gdy paczka jeszcze nie zostala dostarczona.

protokół szkody spisywany jest po odbiorze przesyłki.


@MichalQ20: nieprawda. Prawo przewozowe mowi o tym ze spisac mozna w kazdym
@karer: Odbiorca od momentu nadania?
Jeśli tak, to chyba miałbym już jasność - można najpierw żądać protokołu i potem zupełnie niezależnie decydować czy paczkę przyjąć czy nie.