Wpis z mikrobloga

Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pan Miachaua B.?" po czym następuje skok na wykresie i już wiadomo, że mamy mordercę. W rzeczywistości jednak nie trzeba zadawać takich pytań. Jakiś czas temu w #poznan na terenie jednostki wojskowej miała miejsce kradzież pił spalinowych. Wśród podejrzanych było 70-kilku żołnierzy. Każdemu z nich pokazali po 4 zdjęcia: jakiegoś dziecka, samochodu, jedzenia i piły spalinowej. U dwóch żołnierzy wariograf wykrył anomalie podczas prezentowania zdjęcia piły, więc w zasadzie już było wiadomo, że mają coś wspólnego ze sprawą (co zresztą znalazło potwierdzenie w toku śledztwa). Przy okazji: na filmach często pokazuje się, że skok to właśnie znak kłamstwa - otóż nie, jest nim dół, który następuje po skoku. Po prostu padło pytanie lub miała miejsce okoliczność (np. pokazanie zdjęcia), których sprawca się obawiał, więc następuje odprężenie psychiczne i to właśnie wyłapuje wariograf. #prawo #kryminalistyka #policja #sadowehistorie #ciekawostki
grafikulus - Wiele osób uważa, że wykrywacz kłamstw działa na zasadzie: "Czy zabił Pa...

źródło: comment_wtXc7i8Q1ss3P5cIP4dyf92qXBdBItQF.jpg

Pobierz
  • 138
@grafikulus: Po pierwsze szok "takim pytaniem" nir wystąpi bo osoba badana musi sie zgodzić na badanie i ZNA PYTANIA które egzaminator zadaję, więc element zaskoczenia odpada. Przed badaniem właściwym jest seria próbna w której egzaminator kalibruje urządzenie do twoich normalnych odpowiedzi. Bzdura również bo skoki są oznaką stresu, np wieksze ciśnienie, nierówny lub ciężki oddech, wieksza potliwosc, to pokazuje skok na wykresie których jest 4 i dodatkowo jeszcze kamera która nagrywa
mam podobne pytanie. Co z ludźmi chorymi przykładowo na nerwicę natręctw? Przecież ludzie w takim stanie byliby tak zestresowani że nie byłoby to w ogóle wiarygodne.


@ludi889: Jeżeli ma diagnozę to w sprawie sądowej odpada. W sytuacji rekrutacji do "pracy"/ służby jest to dopuszczalne ale obarczone większych wskaźnikiem popełnienia błędu. Mniejsza wiarygodność.
dodatkowo jeszcze kamera która nagrywa twoje reakcje wizualne


@dragonhair: nagrywanie obrazu może jedynie służyć do późniejszej weryfikacji zarejestrowanych artefaktów. (np ziewniesz i na wykresie będzie ogromna zmiana, operator musi wiedzieć skąd ta zmiana się wzięła). Reakcji wizualnych czy mikroekspresji nikt nie ocenia. Jest to bardzo mało skuteczne. Zdecydowanie lepiej radzą sobie w tym zaprogramowane algorytmy niż człowiek ("Lie to Me" to jest mit) ale dalej jest to tylko w fazie eksperymentalnej
@puszek_okruszek: To jest źródło naukowe? sorry ale ten filmik jest pełen półprawd i społecznych mitów niż wiedzy naukowej. Podstawowym kłamstwem w tym filmie jest określanie poligrafu jako wykrywacz kłamstwo co całkowicie dyskwalifikuje to jako źródłu dyskusji.

Zagram w Twoją grę. Jeżeli ta metoda jest nic nie warta to:
- dlaczego CBA, CBS, ABW, SW, SG i itp jednostki stosują poligraf w procesie doboru pracowników?
- dlaczego W USA czy UK jest
@grafikulus W styczniu 2015 roku Sąd Najwyższy uznał za niedopuszczalne stosowanie wariografu w czasie przesłuchań, co ma wynikać z art. 171 § 5 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego[82][123]:

Niedopuszczalne jest:2) stosowanie hipnozy albo środków chemicznych lub technicznych wpływających na procesy psychiczne osoby przesłuchiwanej albo mających na celu kontrolę nieświadomych reakcji jej organizmu w związku z przesłuchaniem
@kotlet200: I bardzo dobrze, że jest to niedopuszczalne. Stosowanie poligrafu w trakcie przesłuchania miało by charakter represyjny. Na całym świecie jest zakaz stosowania poligrafu w procesie przesłuchania.

badania wariograficzne/poligraficzne stosuje się:
-w procesie sądowy jako "ocena wiarygodności zeznań świadków" ( Ekspert z zakresu badań poligraficznych wypowiada się, co do faktu, czy badana osoba posiada wiedzę na temat "modus operandi" dotyczącego konkretnego zdarzenia lub czy badany posiada związek emocjonalny z daną sprawą).