Wpis z mikrobloga

Zapomnielibyśmy: w poniedziałek na konferencji prasowej (do obejrzenia na naszym facebooku) przedstawiliśmy stworzoną przez, @marek_tatala i dra Aleksandra Łaszka, analizę pt. "Bez niezależnych sądów gospodarka rozwija się wolniej i zagrożone są wolności obywatelskie".

Panowie zebrali trochę literatury naukowej, porównali wiodące mierniki niezależności sądownictwa (tej formalnej – zadeklarowanej w ustawach, jak i tej faktycznej – rzeczywiście respektowanej przez władzę) i potwierdzili, za innymi autorami, że działania podważające niezależność wymiaru sprawiedliwości rzeczywiście wpływają negatywnie na rozwój gospodarczy państw. Taki skutek mogły mieć zawetowane ustawy o KRS i SN autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Pamiętajmy jednak, że wrzesień będzie gorącym politycznie miesiącem i temat reformy sądownictwa będzie jednym z wiodących – trzymamy rękę na pulsie!

PS. Nie mamy – tak jak inna organizacja "pozarządowa" ( ͡° ͜ʖ ͡°) – 19 mln zł na kampanię billboardową, ale mamy grafików :-).

źródło: comment_6dFhqMrv7piYLXMF2K3EPIOupKuj3LUq.jpg
  • 30
A sądy były u nas kiedyś niezależne? Ciekawe.


@yggdrasill: Tego nie twierdzimy. Uważamy zresztą, że konieczna jest reforma sądownictwa, ale oparta o rzetelne dane, badania społeczne i oparcie procesu stanowienia prawa o dowody. Niestety, kuleje proces legislacyjny. Ten trzeba zreformować w pierwszej kolejności.

Niezależność sądownictwa nie ma charakteru zero-jedynkowego. Jak pisaliśmy w naszych analizach, tzw. "reforma" wymiaru sprawiedliwości w wykonaniu PiS, była (jest) niczym innym jak podporządkowaniem sądów politykom i próbą
@FundacjaFOR: czy rzeczywiście bez niezależnych sądów gospodarka rozwija się wolniej? Spoglądając na gospodarkę Chin i tego jak szybko się rozwija uważam ten slogan reklamowy za równie populistyczny jak tekst PiS-u o "zostawieniu tak jak jest". Trudno będzie tym walczyć z populizmem PiS-u. Siła udanej kampanii reklamowej jest ogromna, dzisiejsze czasy internetowej informacji pozwalają jednak niewielkim kosztem odpowiedzieć kontr-reklamą, spowodować przy tym że intencje twórców kampanii reklamowej zostają całkowicie odwrócone. Jeśli ktoś
@stan-tookie-1:

to w jaki sposób się Chiny rozwinęły?

Na pewno nie dzięki 500+ na dziecko. U nich karano za posiadanie drugiego dziecka. W Chinach po latach socjalizmu wprowadzono kapitalizm w gospodarce. Zachód inwestował w Chiny, tworzone były fabryki, transferowano technologię , kumulacja środków pozwalała władzom na centralne, strategiczne planowanie rozwoju firm które dynamicznie się rozrastały itd.
wprowadzono kapitalizm

i

@pss8888: > kumulacja środków pozwalała władzom na centralne

to jak rozumiesz ten pierwszy "kapitalizm" i wiążesz to z kumulacją środków u władzy? studiów ekonomicznych nie robiłem ale zawsze kapitalizm mi się kojarzył z przepływem środków a nie z ich gromadzeniem przez władzę
@stan-tookie-1:

ale też na pewno nie dzięki niezależności sądów.

tyle że Chiny to duże państwo w Azji. A my jesteśmy małym państwem w Europie w Unii Europejskiej UE daje nam ogromne możliwości rozwoju pod warunkiem że przestrzegamy reguł które ukształtowały się w cywilizacji łacińskiej. Jeśli nie będzie w Polsce standardów obowiązujących w UE czy USA to i zachodnie wsparcie nie będzie takie jak mogłoby być. Czyli lepiej dla polskiej gospodarki jeśli
I jakie propozycje przedstawiliście przez tyle lat? Mogą być tylko te dotyczące sądownictwa gospodarczego.

To jakie propozycje niezależności sądów przedstawiliście przez tyle lat?


@Nieszkodnik: @Ogar_Ogar: W najbliższym czasie powinniśmy przedstawić raport z naszymi rekomendacjami dotyczącymi zmian w sądownictwie, oparty o ekonomiczną analizę prawa.

czy rzeczywiście bez niezależnych sądów gospodarka rozwija się wolniej?

to w jaki sposób się Chiny rozwinęły?


@stan-tookie-1: @pss8888: Zwróćcie uwagę, że co innego jest przyczyną,
W najbliższym czasie powinniśmy przedstawić raport z naszymi rekomendacjami dotyczącymi zmian w sądownictwie, oparty o ekonomiczną analizę prawa.


@FundacjaFOR: ale te rekomendacje to już były, na przykład 5 lat temu, czy dopiero je tworzycie?
@stan-tookie-1:

to jak rozumiesz ten pierwszy "kapitalizm" i wiążesz to z kumulacją środków u władzy? studiów ekonomicznych nie robiłem ale zawsze kapitalizm mi się kojarzył z przepływem środków a nie z ich gromadzeniem przez władzę

Przecież napisałem:
kumulacja środków pozwalała władzom na centralne, strategiczne planowanie rozwoju firm które dynamicznie się rozrastały
Czyli napisałem że kumulacja środków następowała w chińskich firmach a nie "u władzy" co wymyśliłeś. W Chinach kierunki rozwoju firm
ale te rekomendacje to już były, na przykład 5 lat temu, czy dopiero je tworzycie?


@Nieszkodnik: Poruszaliśmy tematy reformy sądownictwa w rozproszeniu. Nasi przedstawiciele wypowiadali się w mediach w tych sprawach. Większa publikacja planowana jest na najbliższy czas (jesteśmy prawie pewni, że jeszcze w tym roku). Opieramy ją o najnowsze dostępne dane sprawozdawcze z sądów.
@Nieszkodnik:

ale te rekomendacje to już były, na przykład 5 lat temu, czy dopiero je tworzycie?

to ja może odwrócę piłeczkę. A czy ty albo pis-zależne media interesowały się zgłaszanymi przez organizacje pozarządowe propozycjami zmian?
@FundacjaFOR: W sumie to nie podoba mi się za bardzo taka argumentacja. Znaczy wiadomo chwytacie się tego co was interesuje i niby wszystkiego warto się chwytać. Ale argumentacja za niezależnym sądownictwem oparta na rozwoju gospodarczym wydaje się dość kuriozalna. Niezależne sądownictwo powinno być człowiekowi bliższe, niż tylko mierzone wzrostem PKB.

Just neoliberalism things.
@stan-tookie-1:

ale wiesz że w Chinach firmy prywatne nie działają jak to u nas sobie wyobrażamy i bez błogosławieństwa partii nie będziesz tamtejszym tygrysem

ale wiesz że dopiero co napisałem w komentarzu wyżej: W Chinach kierunki rozwoju firm są całkowicie uzależnione od centralnych, strategicznych planów państwa.
Ale argumentacja za niezależnym sądownictwem oparta na rozwoju gospodarczym wydaje się dość kuriozalna.


@BongoBong: Jesteśmy think-tankiem, w którym działają ekonomiści i prawnicy – i ekonomiczna analiza prawa jest dziedziną, która jest nam najbliższa, i którą chcemy promować. W Polsce nie ma jeszcze wielu specjalistów z Law & Economics i chcielibyśmy zainteresować tą dziedziną polską opinię publiczną. Jesteśmy świadomi tego, że na jeden czynnik (taki jak np. wzrost gospodarczy) wpływa setki czy
@FundacjaFOR: Ja to rozumiem. Jestem nieprzekonany do samego sposobu argumentacji. Wolę raczej taką opartą na indywidualnych doświadczeniach ludzi, niż na abstrakcyjnym wzroście gospodarczym. Nie oponuję zdecydowanie, bo to dobrze, że postanawiacie działać. Po prostu to nie w moim guście.

@pss8888: To jest forma spotykana w języku polskim. Moje "w sumie" nie było zamiennikiem przecinka. Na wykop.pl nie musisz cenzurować przekleństw.
PS. Nie mamy – tak jak inna organizacja "pozarządowa" ( ͡° ͜ʖ ͡°) – 19 mln zł na kampanię billboardową, ale mamy grafików :-).


@FundacjaFOR: Nie wiem kto sponsoruje Buzka ale nie wmawiajcie mi ze nikt wam pieniedzy nie daje xD
@kjungst: Nie buzka tylko balcerka, co miał szansę wprowadzić gospodarkę wolnorynkową ale prawdziwy autor planu "balcerowicza" (Sachs) miał inne zdanie i wprowadzili oligarchię a jedyne co było dobre czyli ustawę Wilczka, zaorali. Jak śmiecie wo ogóle głos zabierać. Rozumiem, że fundacja batorego was nie finansuje? Ciekawe( ͡° ͜ʖ ͡°)
@FundacjaFOR: