Wpis z mikrobloga

Jacob & Co. Astronomia Solar

Może niektórzy z Was odmówią marce Jacob & Co. statusu brandu haute horlogerie, nie da się jednak nie zgodzić z faktem iż to właśnie ten wytwórca odpowiada za jedne z najciekawszych i najbardziej wyrazistych zegarków ostatnich lat. Spójrzmy chociaż na serię Grand Complication Masterpieces- uwagę może przykuć Twin Turbo Twin Triple Axis Tourbillon Minute Repeater czy Epic SF24 Flying Tourbillon, jednak największym dziełem jak dla mnie pozostanie Astronomia- przyjrzyjmy się dzisiaj jej wariacji o nazwie Astronomia Solar.

Rozmiar koperty pozostał mniej więcej niezmieniony od czasu Astronomii Clarity & Black, teraz jest to 44,5 milimetra, czyli minimalnie mniej niż poprzednio. Została ona wykonana z 18 karatowego różowego złota, uzupełnionym na bokach szafirowym szkłem umożliwiający podziwianie całego mechanizmu. Grubość to 21 milimetrów. Tak, to nie literówka :) 21 milimetrów. Składają się na to trójwymiarowe wskazania w środku, jak i mocno zaokrąglone szkiełko przykrywające całość u góry.

Klasa wodoszczelności to 30 metrów- jest to w pełni zrozumiałe dla zegarka tak bardzo skomplikowanego. Na pewno zwróciliście już uwagę na brak tradycyjnej koronki- zegarek ustawiamy z tyłu koperty. To system znany wszystkim zaznajomionym z chociażby poprzednią Astronomią.

Mechanizm wyeksponowany jest tak, by był cały widoczny od frontu. Sporo można zobaczyć, a ogromna ilość elementów jest ruchomych. Sam mechanizm skłąda się z trzech osobnych ramion- jedno odpowiada za mała tarczę czasu, drugie za tourbillon, a trzecie za kulę Ziemską.

Mimo, iż może być mocno przyćmione poprzez bogactwo barw i kształtów dookoła, to samo wskazanie czasu jest bardzo czytelne. Niebieskie wskazówki (godzinowa i minutowa) tworzą odpowiedni kontrast ze skeletonowaną tarczą z 18 karatowego złota. Tourbillon ma na mostku charakterystyczne logo Jacob & Co. i porusza się w dwóch płaszczyznach. Tak, nie jest to klasyczny tourbillon, lecz tourbillon dwuosiowy. Poziomo, wykonuje on obrót co 60 sekund. Pionowo- co 10 minut.

Kula Ziemska, wykonana ze złota i polakierowana na niebiesko wykonuje obrót wokół własnej osi co każde 60 sekund. Pełen obrót dookoła tarczy zajmuje jej 10 minut- zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Awenturyn mający imitować gwieździste niebo obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a pełen obrót zajmuje mu również 10 minut.

Astronomia Solar miała imitować nasz Układ Słoneczny, w związku z tym na środku tarczy zobaczymy półtorej karatowy kryształ Cytrynu, mający imitować Słońce. Jacob & Co. użył również innych kamieni: ametystu, granatu oraz kwarcu dymnego, które imitują inne planety- wszystkie z nich wykonują pełen obrót dookoła tarczy w 10 minut. Wyobraźcie sobie to wszystko w nieustannym ruchu!

Manufakturowy mechanizm, który na to wszystko pozwala nosi oznaczenie JCAM19. Składa się on z 444 elementów i jest wykonany w większości z tytanu. Tytan, ze względu na swoją lekkość, znalazł tu zastosowanie w celu odciążenia sprężyny, która ma jak już czytaliście dość sporo pracy. Tourbillon pracuje na 4Hz, a zegarek ma maksymalną rezerwę chodu 48 godzin.

#zegarki #zegarek #zegarkiboners #watch #watchboners #zegarmistrzostwo #astronomia

Zachęcam do otwierania zdjęć w nowych oknach
AntoniPatek - Jacob & Co. Astronomia Solar

Może niektórzy z Was odmówią marce Jaco...

źródło: comment_gI2aYg5GCstll4SAdV1Wjehx4eVDRSnV.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@AntoniPatek: Chyba nie uznałeś za stosowne wspomnieć o cenie. Tutaj informacja, że w 2015 chodził za ponad bańkę zielonych. Jestem fanem astronomii, ale gdybym dysponował takim budżetem, zdecydowanie wolałbym postawić swoje własne profesjonalne obserwatorium astronomiczne.

Od siebie dodam, że dla astronoma coś takiego być może i dzieło sztuki, ale także raczej mało udana inspiracja astronomią. Dlaczego mapa nieba obraca się w ciągu 10 minut? Przecież to absurd. Powinna tam być
  • Odpowiedz
@gnuthomson: owszem, nie uznałem i nigdy nie uznaje. Nie chce, aby dyskusja skupiała się na cenie a jedynie na technicznej stronie zegarka. Zbyt wiele razy byłem tu świadkiem nic nie wnoszących komentarzy przyrównujących cenę zegarka do domów, samochodów czy w ogóle "za tyle to bym sobie życie ułożył". Sam zaczynasz mowic o budowie obserwatorium- nikt nie staje przed takim wyborem i takie informacje nic nie wnoszą.

Są zegarki z bardzo dokładnymi
  • Odpowiedz