Wpis z mikrobloga

Są tu tysiące ludzi, więc lekarze pewnie też. Szukam pomocy dla koleżanki, której mama choruje na nowotwór trzustki (tak, wiem...) Ma 61 lat, z tego, co mówią lekarze bardzo niewielkie szanse na przeżycie operacji i niewiadome szanse na powodzenie chemioterapii paliatywnej, która statystycznie przedłuża życie o dwa miesiące, ale znacznie pogarsza jego jakość. Jej córka (jedyna opiekująca się mamą osoba) już dostaje w głowę, bo nie wie, jak ukierunkować mamę - czy męczyć ją leczeniem (paliatywnym), czy po prostu odpuścić i nie męczyć jej na siłę... Sama chora, poza bólami jest w dobrym stanie, najchętniej wróciłaby jeszcze do pracy. Nie wiemy, czy chemia nie odbierze jej sił szybciej, niż sama choroba, z drugiej strony, dobrze jest mieć poczucie, że zrobiło się wszystko.
Czy gdyby chodziło o kogoś Wam bliskiego, zdecydowalibyście się na leczenie, czy to ten moment, w którym lepiej się niepotrzebnie nie męczyć..? :( Przepraszam za to, że piszę chaotycznie.

#onkologia #lekarz #zalesie #pomagajzwykopem #niebieskiepaski #rozowepaski
  • 20
  • Odpowiedz
@nvmm: Jakby mnie na ostatnie tygodnie spadkobiercy chcieli podłączyć #!$%@? wie w jakim celu pod chemię, bym się męczy dwa razy dłużej, za to osiem razy bardziej, to bym ich wydziedziczył.

Porozmawiajcie z zainteresowaną.
  • Odpowiedz
@nvmm: Myślę, że tą decyzję powinna podjąć rodzina, a nie wykop, nawet jeżeli chodzi o opiniowanie. Zbyt dużo niewiadomych by się ustosunkowac. Łącze się w bólu i mimo wszystko życzę Wam wszystkim dużo zdrowia.
  • Odpowiedz
@nvmm: Mama sama powinna zdecydować,nasi lekarze mają dziwne podejście do ciężko chorych boją się powiedzieć im prawdę...Ja bym wolał wiedzieć że umrę prawdopodobnie za kilka miesięcy...
  • Odpowiedz
@nvmm: Za dużo niewiadomych jak dla mnie. Czasem warto walczyć do końca, ale nie zawsze. NIe wiadomo jaki to typ nowotworu, ani jaki schemat jest proponowany. Nie wiadomo jaki stopień zaawansowania on ma. To są istotne rzeczy.
  • Odpowiedz
@darek-jg: Lekarz ma możliwość nie poinformowania pacjenta o ciężkim stanie zdrowia jeżeli istnieje poważne zagrożenie, że taka osoba ucierpi na tym psychicznie. Psychika jest jednym z aspektów zdrowia. Chociaż prawdą jest ze jest to nadużywane w naszym kraju.
  • Odpowiedz
@nvmm: Raczej to powinien być wybór samej zainteresowanej, która powinna zadecydować po rozmowie z ordynatorem danego oddziału onkologii. Wcześniej oczywiście szczegółowe badania (usg, tomografia) w celu ustalenia, czy nie ma dodatkowych przerzutów. Oczywiście warto też udać się na konsultację do innego lekarza, by potwierdzić słowa tego pierwszego.

Co do chemii, to jest to pojęcie ogólnie i to jak pacjent się po niej czuje, to głównie zależy od jej składu. Są chemie
  • Odpowiedz
@darek-jg Przede wszystkim, normalni lekarze zdają sobie sprawę, że nie są bogami i tekst typu "zostało pani 6 miesięcy" jest skrajnie nieodpowiedzialny. Bo te 6 miesięcy przeżyje 75% pacjentów, 20% będzie żyć krócej, a 5% może żyć dłużej. Wyobrażacie sobie dialog z tymi 5%?
Wybrałem się w podróż dookoła świata za mój cały majątek, resztę rozdalem w prezentach rodzinie, mija 7 miesiąc, a tu śmierć nie nadchodzi, co robić panie lekarzu?
  • Odpowiedz