Wpis z mikrobloga

Mirunie, czy ten schemat ma coś wspolnego z obecna sytuacja na #rynekpracy ?


@Ataxia: ten schemat nie miał nigdy nic w wspólnego z jakąkolwiek sytuacją na rynku pracy.

Tak, Java jest przyszłościowa, tak, w niej najszybciej znajdziesz zajęcie.
  • Odpowiedz
@Ataxia: @fegwegw: czy najszybciej to trudno powiedzieć, bo praktycznie nikt nie dzierga w czystej javie, więc masz do ogarnięcia w bonusie jeszcze jakiegoś JEE/Springa, coś pod JPA, no i generalnie samego SQL-a (popatrz po ofertach pracy, bo często wymagają jakichś dodatkowych rzeczy), a w ciągu paru miesięcy to możesz się dostać najwyżej na bezpłatny staż do Comarchu, ale tak, java jest przyszłościowa no i powodzonka ( ͡° ͜ʖ
  • Odpowiedz
Teraz tylko czekać na tego ziomka, co przyjdzie i napisze, że java jest skończona, szukają tylko seniorów i wyżej, i żeby pisać w pythonie
  • Odpowiedz
@dan3k: prawda, ale to dotyczy każdej technologii. teoretyczna znajomość samego języka nie daje ci możliwości zastosowania go w praktycznych rozwiązaniach.

@Ataxia: ten graf jest niepoważny. zwłaszcza rozróżnienie: jeżeli lubisz bawić się lego to weź pythona, a jeśli play-doh to weź ruby'ego.
dodatkowo w mobilkach są już trochę nieaktualne dane. zaczynając przygodę z iOS polecałbym brać się w pierwszej kolejności za Swifta. z Androidem trudno powiedzieć - Java obecnie króluje, ale
  • Odpowiedz
@Ataxia jak będziesz dobry w jakimś języku to na wszystkim będziesz kosił kasę. Pamiętaj, że w rzeczywistości nie uczysz się technologii, a całego stosu technologicznego np. przy javie w webdevie oprócz JEE musisz znać
* protokół http
* podstawy html, js
* security
* itd.

To samo przejdziesz w Rubym, Pythonem, C# - zmienia się tylko backend.

W każdej technologii jest niedobór "dobrych" programistów, więc dopóki nie wybierzesz jakiegoś 'brainfucka' to problemów
  • Odpowiedz
@rorschach
@another_throwaway23: @dan3k:

narazie chce od czegos zaczac. Kiedys pisałem skrypty w EasyUO (Ultima online) ale to bylo dawno i nieprawda. Papier na C1 jest wiec z angielskim nie ma problemu. Znalazlem taka stronke javarush.net ( ͡° ͜ʖ ͡°)

narazie sie glowie nad pierwszym zadaniem.
  • Odpowiedz
@another_throwaway23: no OP pytał o javę to podałem jak to wygląda w javie, w innych faktycznie podobnie.

@Ataxia: moim zdaniem szkoda czasu na takie rzeczy jak javarush.net. Wypożycz z chomika którąś z polecanych książek do javy i załapiesz podstawy dużo szybciej i szerzej niż z takiego kursu obrazkowego, który zajawkowo i na wyrywki opowiada o pojedynczych funkcjonalnościach.
  • Odpowiedz
@dan3k: Jak myślisz, czy pójście po javie w android to dobre rozwiązanie? Z tym kursem javarush, dobrze mówisz zacząłem się uczyć javy jakieś 2 miesiące temu i tak z ciekawości zajrzałem do tego kursu, przez 5 lekcji jest tam tłumaczona rzecz, którą można ogarnąć w 2min z jakąś książką albo kursem video.
  • Odpowiedz
@rav33: szczerze to nie ruszałem nigdy androida. Teraz 'oficjalnym' językiem do tego jest kotlin, więc jak planujesz bawić się w mobilki to może warto od razu się przerzucić na ten język i w nim się dalej rozwijać
  • Odpowiedz
@Ataxia: sam jej nie czytałem, ale generalnie jedna z polecanych. Osobiście zniechęciłem się do samego autora po lekturze 'Java 8. Przewodnik doświadczonego programisty'- dziwne skróty myślowe, drobne błędy (może kwestia tłumaczenia), być może 'podstawy' są lepiej napisane.
Kanonem na pewno jest Thinking in Java, a jeżeli zależy Ci na luźniejszej formie to masz 'Rusz głową. Java', tylko z taką uwagą, że na pewno dobrze po ich lekturze zainteresować się nowymi wydaniami
  • Odpowiedz