Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu powiedziałem "dość" beznadziejnemu traktowaniu mnie jako konsumenta. Po tym jak machnąłem ręką na jedną, drugą i piątą nieuznaną reklamację, po tym jak wyrzucałem paragony za ubrania tańsze niż kilkaset złotych na zasadzie "dwa tygodnie potrzymają i pokażą mi faka" wziąłem się za uporządkowanie kwestii wydawania kasy na prywatne rzeczy i założyłem sobie, że w następnym przypadku nieuwzględnienia rozsądnej reklamacji idę do sądu. Zbierałem wszystkie paragony, dowody zakupów, itd. W związku z tym ostatnimi czasy oddałem na gwarancji i czekałem na okazję:

1. Torbę JanSport (170zł) - poszedł szew po 3,5 roku używania. W związku z tym, że chwalą się 25 latami gwarancji przesłałem wraz z e-mailami ze sklepem i wydrukiem dowodu wpłaty z konta. Po około miesiącu torba wróciła naprawiona.

2. Spodnie Pull & Bear (90zł) - rozpruły się w kroku po paru miesiącach używania. Odzyskałem kasę bez problemu.

3. 2x spodnie Levi's (500zł) - po roku używania materiał w kroku przetarł się aż do prześwitu. Odmówiono uwzględnienia reklamacji z tego względu iż jest to "uszkodzenie mechaniczne, powstałe w wyniku silnego tarcia podczas chodzenia". Pojęcie takie jak rękojmia jakości w przypadku spodni za 250zł od sztuki było panu rozpatrującemu reklamację nieznane. Napisałem odwołanie, przywołałem nawet orzecznictwo Sądu Najwyższego, który stwierdził że jeżeli w wyniku normalnego używania w okresie rękojmi rzecz traci na właściwościach i staje się mniej wartościowa bądź bezużyteczna, to nie sposób zaprzeczyć istnieniu wady, ale mi go nie uwzględniono. Z Levisem sprawa jest o tyle ciekawa, że ta marka działa w Polsce na zasadzie franczyzy, także moją reklamację i odwołanie rozpatrywała firma w rodzaju Januszex s.c. Levisy bardzo ciężko się u nas reklamuje - każdy dystrybutor koszty reklamacji pokrywa ze swojej kieszeni.

W związku z ostatnią sprawą założyłem już konto na portalu e-Sad.gov.pl i zaraz po weekendzie składam pozew w postępowaniu upominawczym. Pozew mam praktycznie napisany. Koszt złożenia pozwu niewielki, bo 30zł. Jeżeli pozwany złoży sprzeciw, to sprawa idzie w normalnym trybie.

Jeżeli ten temat kogoś interesuje/chce czarnolistować pieniacza, to robię tag #mirekwalczyoswoje . Będę wrzucał update'y.

PS. W kolejce jest jeszcze kurtka Zary do oddania z rozprutą kieszonką wewnętrzną.

#prawo #prawakonsumenta #januszebiznesu
  • 32
@mirekmirkowski: serio? u mnie kazda, doslownie kazda para, od dresow, przez jeansy, po garniturowe - wszystko przeciera sie w kroku w przeciagu kilku tygodni. nie sadzilem nawet, ze jest mozliwosc reklamowania tego. moglbys prosze, podac wspomniane w temacie orzeczenie SN? (sygnatura)
@mirekmirkowski: bede sledzil! Sam jestem obecnie w sytuacji gdzie buty Nike Janosik po niecalym roku wygladaja jak gowno (cena 380 zł w Sizzer kupowane), a nie chodze w jednych butach tylko w 3-4 parach. Dalem na rekojmie i odrzucili nosz kurrrw...
@mirekmirkowski: super , ostatnio tez mnie oszukujo i juz przymierzam sie do walki o swoje prawa. Buty nike po pol roku sie rozerwaly - oczywiscie ze nadmierne zuzycie i odrzucono. Teraz euro rtv nie chce zwrocic niby sprawnej a naprawionej rzeczy. Zastanawiam sie nad chargeback karty visa w mbanku? Probowales takiej metody?
@mirekmirkowski: @Karoleer: @rudelusterko: Ja też kiedyś kupiłem spodnie za +-150 zl w Zarze i po roku w kroku się przetarły, bez zbędnego gadania od razu mi przyjęli do reklamacji i jeszcze w ten sam tydzien pieniądze miałem na koncie :)
Jedyne pytanie jakie dostałem, to czy jezdzilem na rowerze w tych spodniach ( )
@mirekmirkowski: Co do Levisów - miałem ten sam problem, tyle że spodnie z Zalando. Napisałem bezpośrednio do Levisa, kazali przysłać zdjęcia wady, całych spodni, metek i napisać gdzie kupione i zwrócili kase na konto. W sumie to na tym zarobiłem, bo Zalando tez mi zwróciło 40 zł, a spodnie naprawiłem u krawca za 10 zl xD
@mirekmirkowski: daj znać jak wyjdzie, bo mam ten sam problem z każdymi spodniami, kupowałem już w Reserved, h&m, c&a, big star i każde mi się przecieraly. Teraz mam wrangler i zobaczymy czy się przetra.