Wpis z mikrobloga

@dzangyl ja wczoraj testowałem ES 24mm 82st. N2. No i zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Obrazy w Syncie 8 1.5 lepsze i bardziej skorygowane niż dotychczas z polsrodkami :).
@mactrix: zastanawiałem się czy kupować własnie ESa czy tego Maxvisiona i wybrałem to drugie :) Testowałem jeszcze wczoraj ES 18 mm (też świetny do DSO) i ES 11 mm na Saturnie, ale było bez szału.

Spoglądałem, w ten punkt w konstelacji Panny gdzie jest pełno galaktyk, to o czym niedawno pisałeś. Dobre miejsce, choć to tylko niewyraźnie mgiełki :)
@dzangyl ja będę dziś próbował tam spojrzeć. Wczoraj tylko dwie czy trzy kątem oka było widać, a myślę że to przez cirrusy, których wieczorem nie brakowało. Dziś już bezchmurnie, jednak obawiam się, że jasna noc też może przeszkodzić w patrzeniu. Saturn słabiutko bo był za nisko, w ogóle seeing miałem 5/10, bo w Jowiszu ciężko było WCP wypatrzec, a przy 240x już się rozmazywal. Za to na M13 miałem porównanie do Scooposa
@mactrix: @dzangyl: Maxvision 24mm 82 stopnie to dokładnie ten sam okular co ES, a kosztuje połowę ceny. W skrócie to pozostałości po zamówieniu, które Meade złozył w Explore Scientific ale go nie odebrał (nieprzypadkowo Maxvisiony wyglądają dokładnie tak samo jak te same okulary Meade). Jedynym minusem jest brak odpowiednika 30mm - jest taki ES i Meade, są właśnie bardzo drogie.
Scopos natomiast jest dobry, ale w jaśniejszym sprzęcie (f/5 i
Ferengi - @mactrix: @dzangyl: Maxvision 24mm 82 stopnie to dokładnie ten sam okular c...

źródło: comment_wxTNZF26ty6kkNXPG5G5yjk5L94uTgCs.jpg

Pobierz
@Ferengi też siedziałem na mglawicach z centrum Drogi Mlecznej moim ESem, Maxivision nie znam, ale Esa mam z drugiej ręki w stanie perfekcyjnym i raczej to będzie mój szerokopolowy wymiatacz:)
@mactrix: Jeśli już go masz z drugiej ręki to nie ma sensu zmieniać, skoro to to samo. Ale mógłbyś przycebulić, sprzedać ES-a i kupić Maxa ;) Zostałoby ci parę złotych na coś innego. Jakieś filtry masz?
@Ferengi z tymże ES ma być docelowym okularem dla Newtona 16" z tego co czytałem na forum to Maxivision gorzej wypada, a ES da 90% tego co TV Delos za 3x mniejsza cenę. Filtrów nie mam, u mnie niebo tak ciemne w nocy po 22:30 kiedy gasną wszystkie światła, że o 1:30 gdy lekka poświata pojawiała się na północnym wschodzie to w Wielkiej Niedzwiedzicy wciąż widziałem zerkaniem gwiazdę o jasności 6.15 mag.
@mactrix: Pomyliłeś chyba Delosa z Naglerem? Delosy są do 17.3mm ;) Ale tak, ES są dużo tańsze od Naglerów. A ciemnym niebem się nie sugeruj, bo do wielu mgławic filtr jest jednak niezbędny i brak światła w okolicy nie pomoże. Sporo z nich jest prawie niewidoczna bez odpowiedniego filtra, inne dopiero z filtrem pokazują szczegóły. Wystarczy spojrzeć chociażby na M42, które bez filtra wygląda rewelacyjnie, ale dopiero z dobrym UHC urywa
ma być docelowym okularem dla Newtona 16"


@mactrix: ohoho, widzę plany zmiany apertury na dwukrotnie większą. 16'' to już olbrzym, nawet przy moich 12 :)

Jakieś filtry masz?


@Ferengi: a polecasz jakieś konkretnie?
@dzangyl: Miałem filtry Baadera, UHC-S i OIII i w 8 calach w zasadzie dawały radę, są tanie i warte swojej ceny. Po przesiadce na 13" i obserwacjach przez pożyczone Lumicony okazało się że żyłem w czarnej dupie. Przy dużym lustrze nie ma o czym mówić - tylko Lumicon albo Svotek (pojawiły się niedawno na forach), różnica jest nieprawdopodobna. Pozbyłem się Baaderów i najrzadziej używanego okularu i kupiłem UHC Lumicona, kumpel kupił
@Ferengi kurde, Naglera miało być, człowiek myśli co innego i pisze co innego :D
Z filtrami pomyślę też w swoim czasie. :)
@dzangyl miała być 14" ale w Polsce teraz nie do nabycia więc 16" GoTo do pokazów w sam raz :)
@mactrix: Tak myślałem ;) Ale sam mam jednego Delosa i raczej nieprędko go sprzedam, rewelacyjny okular.
A akurat w nocy rozmawialiśmy z kumplem o GoTo, fajna rzecz właśnie do pokazów ale chyba szybko by nam się znudziło. Cała frajda w samodzielnym znajdowaniu obiektów ale jeśli sam przy tym siedzisz i nikt cię nie pogania, bo z grupką osób koło ciebie czekających aż im coś pokażesz byłoby trudno.