Wpis z mikrobloga

@y_paul: mam maki, windowsy, i nawet linuksa. Sprzet tez nie stanowi problemu. Chcialbym cos przejrzystego, logicznego, latwego i uniwersalnego, w cyzm moglbym docelowo kodzic na kazda komorke.
@dzikireks: Wszystko oprócz Twoje ostatniego zdanie przemawiałoby za Swiftem, natomiast jeśli chcesz kodzić na większość urządzeń wybierz Kotlin to nowy język, bardziej przejrzysty i zapewnie zajmie miejsce w gronie najbardziej popularnych tak jak Swift zajął miejsce Objective-C.
@dzikireks: polecam kanal soldiers of mobile na yt, mialem podstawy javy jak zaczalem go robic, tutorial zrobilem do polowy bo w miedzyczasie dostalem prace jako dev androida ;d do czego zmierzam - kurs jest fajny bo skupia sie na praktycznym wykorzystaniu androida, fajnie przedstawia podstawowe wzorce uzywane na androidzie jak i narzedzia z ktorych sie korzysta. Teraz czesc wiedzy jest juz przestarzala, ale uwazam ze wciaz mozna wykorzystac ten kurs zeby
@bohater: no ale cordova raczej z tego co sprawdzilem, by sie jedynie nadala do najprostszych apek, a jak juz mam sie czegos uczyc, to wole czegos rozwojowego, na czym rownie dobrze moglbym napisac prosty kalendarzyk, jak i cos co da rade z duzymi bazami danych, skomplikowanymi wtyczkami, rozbudowanym backendem itp.

Z tego powodu nie sadze, ze cordova to dobry wybor. Ale nie mialem stycznosci, wiec moze sie myle.
Pobieznie przegladajac temat,
Na Twoim miejscu celowałbym w Kotlina/Swifta. Swift to wiodący język na iOS, a Kotlin dostał wsparcie od Google.


@Mattovsky: i dlatego tez nie zostanie "zapomniany / wysmiewany (jak PHP ( ͡° ͜ʖ ͡°))" tak szybko
@sztas: jakis kurs kotlina mzoesz polecic, bo tak czysto z dokumentacji (mowie na podstawie np.: javadoc) moze byc ciezko


@dzikireks: co do wyboru jezyka to moznaby zapytac siebie jak sie
@ketrish:
@y_paul:
wybiore jednak chyba kotlin, spojrzalem na pare linijek kodu i w sumie ma sens, mam wrazenie, ze szybko zalapie.
Zastanawiam sie, czy istnieje jakies uniwersalne srodowisko do robienia w kotlinie zarowno pod androida, jak i iOSa?
Widzialem, ze do ubieglego roku byl RoboVM, ale go zwineli, szmatlawcy, akurat jakby mi sie nadal :)
Patrze teraz na Intelowski multi OS, ale troche przeraza mnie nawet sama jego instalacja -