Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Zastawiam się nad wyborem profilu w technikum (3 gim. here) i waham się pomiędzy elektronikiem a informatykiem i nie mogę się zdecydować. Niby lubię sobie coś polutować, złożyć jakieś migające diody, czy coś naprawić (ostatnio wymieniłem pamięć SMD w dekoderze DVB-T, bo padła), ale z drugiej strony teraz generalnie nie stosuje się jakichś archaicznych układów elektronicznych, o których uczyłbym się (choć one też mnie interesują), tylko mikrokomputery z normalnym OSem. Ale za to w informatyku nie interesują mnie multimedia i grafika, czy konfigurowanie Windowsa dla Halinki z Januszexu do prac biurowych. Mam w domu #raspberrypi ale szlag mnie trafia jak mam coś zrobić z #linux i teraz leży nieużywana. Umiem też coś skrobnąć w #arduino ale głównie na zasadzie sklejenia gotowców, a nie napisania od zera np. obsługi jakiegoś czujnika. W przyszłości chciałbym właśnie pracować przy takich układach typu mikrokomputery/arduino (wiadomo, w wersji profesjonalnej, choć i nawet adruino czy RPi można spotkać w gotowych produktach), ale też chciałbym umieć zbudować np. wzmacniacz audio, nadajnik jakiś czy inny układ elektroniczny. Wszystkiego można się nauczyć samemu w domu, ale to nie to samo... :(
I teraz do was mireczki pytanie: Co polecacie bardziej; może jest tu jakiś mirek, który miał podobny dylemat i mógłby z perspektywy czasu dać jakieś rady, bo ja już serio nie wiem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
A, zapomniałem: mieszkam w #warszawa na Woli i miałbym najbliżej do "Kasprzaka", ale ze względu na poziom wolałbym iść do ZSEiL na gen. Zajączka na Żoliborzu. Średnią będę miał ok. 4,5-4,7 (raczej bez czerwonego paska), z informatyki będę miał 6 (napisałem parę programów w c++ i pokazałem nauczycielowi stronę internetową, którą zrobiłem), z fizyki 4-5. Egzaminy gimnazjalne między 70-90% pewnie. W przyszłości chyba pójdę na studia i wiem że ukończenie technikum nic nie daje w rekrutacji do studiów, ale wolałbym chyba jednak technikum.

#corobic #pytanie #pytaniedoeksperta #elektronika #elektroprzewodnik #informatyka #techbaza
  • 63
@paweo: po tym co napisałeś, sam powinieneś wiedzieć którą drogę obrać, jako starszy kolega (12 lat profesjonalnego doświadczenia w branży programistycznej) mogę Ci doradzić tylko jedno, rób to co lubisz a nigdy nie pójdziesz do pracy. Powodzenia mirku.
ale też chciałbym umieć zbudować np. wzmacniacz audio, nadajnik jakiś czy inny układ elektroniczny.


@paweo: No tego to na pewno nie będziesz miał na techniku informatyku. Oprócz teorii z bramek, rejestrów, multiplekserów, etc. to głównie jest architektura komputera i nic poza tym.
No w sumie to myślałem czymś takim: technik elektronik -> studia informatyczne

@paweo: bardzo fajny pomysł, tylko ucz się sam dla siebie podstaw programowania np z książki Jerzego Grębosza, Symfonia C++.
@Ponc3k: nie zrozumiałem tego zdania "rób to co lubisz a nigdy nie pójdziesz do pracy" ( ͡° ʖ̯ ͡°) @MichaelT128: No właśnie i tu mam dylemat, co wybrać bo i komputery mnie interesują i taka elektronika z prawdziwego zdarzenia typu wzmacniacze itp.
@paweo: tłumaczę, jeżeli będziesz w życiu robił to co lubisz, i będziesz pracował w tym zawodzie, w którym robisz to co lubisz, to jako tako nigdy nie poczujesz tego przytłaczającego oddechu pracy. Stąd stwierdzenie że nigdy nie pójdziesz do pracy.
"Lubię robić to co kocham, kocham robić to co lubię" ( ͡ ͜ʖ ͡)