Wpis z mikrobloga

Witajcie. Od jakiegoś czasu przymierzam się do mojego zakupu zestawu startowego. Początkowo chciałbym uwarzyć 2/3 warki z brewkitu (1.Lager 2/3 Ale lub IPA) i szukam odpowiedniego zestawu dla siebie. Sprawdziłem kilka według wyszukiwarki i oto moje propozycje:
1) http://www.browamator.pl/browar-domowy-browamator-super-start-prezent-zes,3,2,1541
Wszystko fajnie, zestaw bogaty (podoba mi się że fermentory są z miarką) (brewkit + zamiennik cukru), lecz cena dość spora. Chyba że ktoś miałby jakiś kod rabatowy , byłbym bardzo zobowiązany :)
2) https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_startowe/zestaw_startowy_-_puchmistrz_pro
Też fajny zestaw, razem z zamiennikiem cukru wyszłoby około 260 zł więc 30 zł taniej niż poprzedni zestaw.
3) http://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-zestaw-HomeBeer-Premium/1159
Również fajny bogaty zestaw, jednak trzeba dokupić zamiennik cukru. Trochę przeszkadza że fermentory bez podziałki (wiem mogę później sobie sam ją markerem zaznaczyć, ale chciałbym aby to przy okazji ładnie wyglądało od producenta :)
4) http://twojbrowar.pl/pl/zestawy-piwowarskie/709-twoj-browar-domowy.html
Troszkę skromniejszy od pozostałych ale jednocześnie tańszy . Do tego również trzeba by było dołożyć zamiennik cukru.
5) http://esencjesmaku.pl/pl/p/Zestaw-do-piwa-domowego-ES-De-Lux/248
Bardzo ciekawy zestaw poza jednym , właściwie dwoma mankamentami. Po 1 - tylko jeden fermentor ( ͡° ʖ̯ ͡°) a po 2 - chwilowy brak na magazynie.

Zatem Mirki i Mirabelki(Węgierki) proszę doradźcie co wybrać aby jak najkorzystniej na tym wyjść. Jeśli macie jakieś propozycje to śmiało podawajcie,chętnie się z nimi zapoznam i wysłucham bardziej obeznane osoby w temacie.
Korzystając z okazji zadam jeszcze pytanie.
Czy piwo podczas fermentacji "śmierdzi" ? Rozmawiałem ze znajomym i mówił że naprawdę jest to bardzo odczuwalny zapach. Poza mną w domu są jeszcze 3 osoby i nie chciałbym aby podczas burzliwej fermentacji całe mieszkanie śmierdziało. No chyba że się trochę ociepli w nocy to mógłbym wstawiać fermentory do garażu - nawet wskazane bo chciałbym jako pierwszego zrobić Lagera który potrzebuje trochę niższych temperatur.

#piwowarstwo #brewkit #piwo
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@Bercik_Van_Fafaq co do zestawów to nie pomogę.
Piwo podczas fermentacji nie śmierdzi.
Do lagera nie wystarczy wystawiać na balkon. Trzeba mieć dobrą kontrolę nad temperatura bo inaczej będzie byle jakie lub niedobre.
  • Odpowiedz
@Bercik_Van_Fafaq: Jak chcesz na szybko (bez składania, szukania itp.) to zawsze polecam ten zestaw nr 5 czyli z Esencji. Teraz się zmienił właściciel i trochę mają burdel magazynowy, stąd dużo towarów jest jeszcze na stronie niedostępnych. Jeszcze jest taki sprzedający na Allegro, minus jest glukoza zamiast ekstraktu i bez butelek, ale tańszy:

http://allegro.pl/pojemnik-fermentacyjny-30l-extra-zestaw-piwo-domow-i5122062648.html

Oczywiście najlepiej jest samemu poskładać i się zastanowić czy wszystko z takiego zestawu jest potrzebne.

Co do Lagerów
  • Odpowiedz
@DooWo: Zdecydowanie bardziej w stronę "na bogato" . Wolę wydać więcej na zestaw który będzie posiadał więcej rzeczy które (być może) przydadzą się w przyszłości.
@Gronie: Mam jeszcze piwnicę w której myślę byłyby odpowiednie warunki dla Lagera. Wolę jasne piwa i dlatego ten wybór Lagera. Ewentualnie jakiś Jasny ALE.
@Peter_Mountain: Tylko ciekawe kiedy zestaw nr.5 będzie w magazynie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Chciałbym jak najszybciej
  • Odpowiedz
@Bercik_Van_Fafaq: kupując pojedyncze komponenty z zestawu może wyjść Cię taniej niż komplet :P (ja tak miałem w Browamatorze - coś koło 20 zł) i nie musisz wszystkiego brać ;) co do podziałki na fermentorze to ja właśnie na to zwracałem uwagę i jest to na początku pomocne, ps. rozważałeś warzenie z ekstraktów? (masz taką samą puchę tylko nie nachmieloną i chmiele dołączone są oddzielnie)
  • Odpowiedz
@bialy13: Oczywiście że rozważałem :) Jednak #1 warkę zrobię z brewkitu nachmielonego a później zobaczymy. Wołam pozostałych kolegów piwowarów z tematu @DooWo @Gronie @Peter_Mountain
Rzeczywiście wyszło taniej gdy dobrałem sobie komponenty z browamatora i co lepsze dobrałem bardziej indywidualnie (np 2 fermentory posiadające kranik aby łatwiej było przelewać na cichą i nie bawić się w ponowne przelewanie do fermentora z kranikiem w celu butelkowania. No chyba że się mylę :D )
  • Odpowiedz
  • 1
@Bercik_Van_Fafaq podobno ze względu na zwiększone ryzyko infekcji lepiej fermentować w wiadrze bez kranika.
Zamiast oxi 400g kup osobno na allegro nadwęglan sodu 5kg. To jest dokładnie to samo tylko jest bardzo duża różnica w cenie.
  • Odpowiedz
@Bercik_Van_Fafaq:
tak jak kolega napisał powyżej, raczej fermentacja w fermentorze bez kranika
- myjka do butelek - kupiłem i nie używam, płuczę butelki dokładnie po spożyciu a przed rozlewem dezynfekuje oxi/nadwęglanem
- miarka do cukru - chyba lepiej rozpuścić cały obliczony cukier do refermentacji w ciepłej wodzie i nalać na dno zbiornika z kranikiem i przelać tam wężem piwo
możesz dobrać jeszcze glukozę do refermentacji (niby lepszy smak :P)
Co do
  • Odpowiedz