Wpis z mikrobloga

#eu4aar #eu4 #europauniversalis4 #europauniversalis

Treść tego posta przygotowałem sobie już wcześniej, za chwilę wrzucę pierwszą część kampanii.

Tak jak pisałem w tym wpisie, chciałbym podjąć wyzwanie swoistego playthrough w formie screenów z moim obszernym komentarzem. Spotkałem się z czymś takim przy okazji mojego podejścia do acziwka 'Over a thousand', który zakończył się sukcesem, czym już zdążyłem się pochwalić o tutaj. Porównywałem się wtedy do tego, żeby na bierząco wiedzieć, czy idzie mi dobrze czy źle. Stwierdziłem, że bardzo przydatne są takie opisy kampanii, więc po kilku miesiącach zdecydowałem, że spróbuję zrobić coś podobnego.

Kierując się radami komentujących poprzedni wpis, niniejszym zakładam tag #eu4aar (AAR - After Action Report) dla chętnych do śledzenia moich zmagań. Jednocześnie chciałbym, żeby to co opiszę nie było traktowane jak coś, co należy naśladować 1 do 1. Wiadomo, że nigdy nie ułożą się Wam tak samo sojusze, rywale, czy dobre okazje do wypowiadania wojen. Poza tym, napewno wiele rzeczy będzie można zrobic lepiej, w związku z czym będę oczekiwał wszelkiej krytyki i porad.

Tak jak wspomniałem wcześniej, pierwsza kampania będzie polegała na stworzeniu Cesarstwa Rzymskiego zaczynając jako Francja. Jest to chyba najprostszy sposób, obok przekonwertowanych Ottomanów, ale chcę mieć na uwadze początkujących graczy, którzy raczej nie łapią się najtrudniejszych rozwiązań. Poza tym, będzie to moje drugie podejeście do tego acziwka, ponieważ z pierwszego nie byłem do końca zadowolony, głównie z powodu nieodpowiedniego zaplanowania idei oraz kilku innych kwestii.

Plan na początek rozgrywki:

1. Odzyskanie wszystkich moich corów od Anglii. Będą to stany, nie terytoria, więc poprawi to znacznie sytuację finansową, maksymalny rozmiar armii itd.

2. Atak na Aragonię, w celu zdobycia jednej prowincji-cora Katalonii oraz paru prowincji Neapolu. Chcę dzięki tej wojnie chcę utworzyć sobie wasala Katalonię, aby móc w kolejnej wojnie odbić pozostałe Katalońskie cory przy znikomym AE. Druga kwestia - podbicie prowincji Neapolu, ma na celu uzyskanie dostępu do Bałkanów.

3. Po pierwszych dwóch punktach spodziewam się AE w Europie na pograniczu utworzenia koalicji, więc nie będę miał chwilowo możliwości podbicia większej ilości prowincji katolickich. W związku z tym, kolejnym krokiem jest atak na prawosławną Serbię, która zaanektowana w całości nie powinna być powodem zawiązania koalicji.

4. Kolejne kroki będą już wynikowe względem tego, co się stanie dookoła mnie - głównie sytuacji Osmanów i Burgundii. Atak na Osmanów byłby optymalnym następnym krokiem.

Plan na sojusze:

1. Polska - pomogą w pierwszej wojnie z Osmanami. Sojusz chcę zawrzeć od początku gry, żeby mieć przed wojną uzbierane przynajmniej te 10 przysług(?), bo nie widzi mi się oddawanie im żadnych prowincji, ponieważ szystkie osmańskie prowincjie będą mi potrzebne.

2. Mamelucy - również pomogą w wojnie z Osmanami.

3. Kastylia - bo prawdopodobnie będą przyjacielsko nastawieni i pewnie pomogą przy okazji wojen z Burgundią, Anglią czy Aragonią.

4. Ostatni slot będzie przeznaczony na wasala - Katalonię, a w późniejszym planie Bizancjum (o tym później).

Plan na idee:

1. Influence - żeby stworzyć Cesarstwo Rzymskie będę musiał podbić dużo terenu, a nie ukrywam, że lubię to robić przy pomocy anektowania wasali. Pewnie nie uda się wbić redukcji kosztów aneksji wasali przed anektowaniem Katalonii, ale na następnych wasali będzie jak znalazł. Również redukcja AE jest bardzo istotna, bo ciężko jest rozrastać się w Europie bez ryzyka koalicji. No i w końcu reputacja dyplomatyczna przyśpieszy aneksję kolejnych wasali.

2. Humanist - tutaj bardzo chciałbym wybrać administracyjne, żeby całkowicie zminimalizować koszt rozrastania się na samym początku, ale z doświadczenia wiem, że humanistyczne będą bardziej potrzebne przy podbijaniu Bałkanów, Trucji i przy przekopywaniu się dalej w stronę Mekki (żeby mieć 3 misjonarzy). Spadek poniżej 75% jedności religijnej w XVI wieku uruchamia proces prowadzący 'French Wars of Religion', a islam ciężko się nawraca.

3. Quality - tutaj znów chciałbym administracyjne, ale wiem, że punkty militarne będą już mi się wylewać i zaczną się marnować. Poza tym dobrze mieć lepsze wojsko przy wojowaniu z Osmanami, którzy zawsze i dla każdego są wyzwaniem.

4. Administrative - nareszcie :) Po odblokowaniu redukcji kosztów tworzenia corów można zacząć się rozrastać z pełną prędkością. Niektórzy stwierdzą, że to dosyć późno, bo to już 14 poziom technologii, więc pewnie ok 1580, ale z moich przewidywań wynika, że wciąż do podbicia będą całe centralne i północne Włochy, a więc bardzo rozwinięte prowincje. Poza tym utworzenie Rzymu nie będzie oznaczało końca budowania imperium :)

5, 6, 7, 8. tutaj to już przebieg gry pokaże. Zapewne coś na poprawienie finansów i zapewne Offensive i Deffensive, tylko pytanie w jakiej kolejności.

To tyle jeżeli chodzi o snucie planów. Wyszedł z tego blok tekstu, ale starałem się wyjaśnić jak chcę rozpocząć kampanię i przedstawić czym są motywowane moje decyzje. Obiecuję, że dalej będzie już mnóstwo obrazków i mniej czytania.

P.S. Będę używał nazw angielskich typu Aggresive Expansion czy Core-creation Cost zamiast moich pokracznych tłumaczeń, żeby było łatwiej wyszukać w tekscie poprzez Ctrl+F interesujących Was kwestii.

P.S.2. Będę się starał linkować jak najwięcej rzeczy do eu4wiki, żeby każdy mógł doczytać więcej o poruszanych zagadnieniach.

P.S.3. Niestety nie kupiłem 3 ostatnich DLC (od Mare Nostrum włącznie) więc będę grał na tym co mam. Mam nadzieję, że przed kolejną taką kampanią to się zmieni. Wiem, że eu4 to zajebista gra, ale kasowanie od ludzi po 500zł. za komplet to coś, na co się nie godzę, więc czekam na przeceny.
  • 2
  • Odpowiedz
Wołam przez MirkoListy plusujących i komentujących ten wpis (36)

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @humbakiplywajakluczem @Freakz @Lisaros @BaRi @dire @Patermantis @Petrius @Wolvi666 @TheFrancuz @Shaz @PanNoris @Czajka7 @maxols @Nikron @roman_piroman @czarnorycerz @Zashi @lyst99 @deyna @Gelevera
  • Odpowiedz