Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #27
#jugopolskie

Dziś umieram w domu z powodu bolącego zęba, ale mam bombę w iście bregowiczowskim stylu - czyli jak zrobić jedną piosenkę z trzech!

Kayah i Bregović - Jeśli Bóg istnieje [1999]
Najdłuższy utwór z całej płyty Kayah z Bregovićem (4:53), do tego będący fuzją aż trzech piosenek dawnego zespołu Bregovića, Bijelo Dugme. Pierwszy - oczywisty, drugi - trochę mniej, a trzeci... no, ja sama odkryłam to powiązanie w zeszłym tygodniu ;)
A Kayah opowiada o nieszczęśliwym małżeństwie, wykorzystując zwrotkę z Ako ima Boga, refren z Te noči kad umrem i dopowiada coś od siebie na melodię z Ne gledaj me tako.

Bijelo Dugme - Ako ima Boga [1988]
Piosenka z ostatniego albumu Bijelo Dugme, Ćiribiribela. Tytuł oznacza dosłownie "Jeśli Bóg istnieje". Był to jeden z większych hitów tej płyty, obok Đurđevdana i (Šta ima novo)[http://www.wykop.pl/wpis/22268761/jugopolskie-2-kayah-i-bregovic-spij-kochanie-spij-/].

Bijelo Dugme - Te noči kad umrem, kad odem, kad me ne bude [1986]
Pochodzi z albumu Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo. Tytuł oznacza "Tej nocy kiedy umrę, kiedy odejdę, kiedy mnie nie będzie". Jedna z dwóch hitowych ballad z płyty, zaraz obok Ružica si bila, sada više nisi.

Bijelo Dugme - Ne gledaj me tako i ne ljubi me više [1975]
Z tej piosenki został zaczerpnięty tylko motyw występujący po refrenie, np. w 1:47. Piosenka pochodzi z płyty Šta bi dao da si na mom mjestu, drugiego albumu gruy Bijelo Dugme. Tytuł piosenki oznacza "Nie patrz tak na mnie i nie kochaj mnie więcej".

Ciekawostki:
- gitara basowa w albumie Šta bi dao da si na mom mjestu została nagrana przez ówczesnego (legendarnego) wokalistę Bijelo Dugme, Željko Bebeka, ponieważ basista Zoran Redžić zranił się w środkowy palec tuż przed nagraniami.
- na okładce płyty Šta bi dao da si na mom mjestu jest tyłek ówczesnej dziewczyny Redžića.

Tagospam:
#serbia #bosnia #bosniaihercegowina #kayah #kayahibregovic #bregovic #muzyka #bijelodugme #jugopolskie #cover #ciekawostkimuzyczne

Nie wiem, jak zrobić ankietę xD

  • Bijelo Dugme - Ako ima Boga 50.0% (5)
  • Bijelo Dugme - Te noči kad umrem 20.0% (2)
  • Bijelo Dugme - Ne gledaj me tako 10.0% (1)
  • Kayah i Bregović - Jeśli Bóg istnieje 20.0% (2)

Oddanych głosów: 10

kostniczka - JUGOPOLSKIE #27
#jugopolskie

Dziś umieram w domu z powodu bolącego z...
  • 6
  • Odpowiedz