Wpis z mikrobloga

◢ #akamaitech

Technologiczne piątki z Akamai


Pamięć operacyjną współczesnych komputerów liczymy w gigabajtach, moc w gigahercach, a ilość wyświetlanych kolorów w milionach.
Nie zawsze jednak tak było.

Komputery z dawnych lat (a mówimy tutaj o czasach sprzed 15-25 lat) miały wiele ograniczeń hardwarowych, które utrudniały tworzenie gier na te platformy. Programiści jednak znaleźli sposób na to, aby poradzić sobie z niemal każdym ograniczeniem.

Pierwszym z ograniczeń była szybkość procesora, połączona z szybkością wyświetlania obrazu na ekranie. Animowanie zbyt wielu obiektów jednocześnie na ekranie, powodowało spadek płynności grafiki. Z tego powodu, ilość animacji ograniczano do minimum. Pierwszym krokiem było sprawienie, aby to postać przemieszczała się po ekranie, a nie ekran za postacią. We współczesnych produkcjach, postać, którą sterujemy znajduje się przeważnie w centralnym punkcie ekranu, a elementy tła poruszają się, stwarzając wrażenie ruchu postaci. Początkowo, powszechnie stosowanym rozwiązaniem było wyświetlanie nowego ekranu/planszy w grze w momencie, gdy postać dochodziła do krawędzi ekranu, bez płynnego scrollowania obrazu.

Z powodu konieczności ograniczenia animacji, Mario z gry Mario Bros nosił czapkę, a Lara Croft z Tomb Raidera miała włosy spięte w kucyk (w obu przypadkach chodziło o uniknięcie konieczności animowania włosów postaci).

Kolejnym ograniczeniem byłą liczba kolorów, które mogła wyświetlić karta graficzna. Wartość ta wahała się początkowo od 4 do 16. Pomimo tego, dawne gry, nauczyły się imitować inne odcienie barw. Najprostszą techniką było naprzemienne wyświetlanie pikseli białego i wybranego koloru, aby otrzymać jaśniejszy odcień lub czarnego (lub szarego) z wybranym kolorem, aby barwę przyciemnić. W praktyce, tak wygenerowany 'kolor' wyglądał jak szachownica, jednak patrząc na grę z większej odległości, sprawiało to wrażenie nowego koloru, spoza palety barw.

Nieco bardziej zaawansowaną metodą na uzyskanie nowych kolorów było wykorzystanie złudzenia optycznego. Programista wybierał dwa kolory, które chciał ze sobą zmieszać, a następnie rysował je naprzemiennie w jednym miejscu, zmieniając ich barwę do kilkudziesięciu razy na sekundę. Ludzkie oko niemal nie zauważało tej zmiany i przed oczami gracza, ukazywał się nowy, nieznany dotychczas kolor.

Dość częstym ograniczeniem była także pamięć dostępna dla aplikacji. Przykładem może być tutaj gra 'Prince of Persia' (mowa o pierwotnej wersji z lat 80-tych), gdzie konieczne było utworzenie animowanego 'alter ego' głównego bohatera, jednak w programie zabrakło pamięci na przetrzymywanie dodatkowego modelu postaci. Z tego względu wykorzystano model, którym sterował gracz, lecz jedynie przekolorowywano go w locie, przed wyświetleniem na ekranie. Operacja zmiany koloru obciążała dodatkowo komputer, ale jak się okazało, mocy obliczeniowej było więcej niż dostępnej pamięci, więc zdecydowano się na takie rozwiązanie.

Podejście programistów do tworzenie gier zmieniło się w czasie. Dawniej problem leżał po stronie twórców, aby zmieścić się z wymaganiami gry w granicach osiągu sprzętu, jakim powszechnie używali gracze. Obecnie problem przerzucono na gracza. To on musi zaopatrzyć się w zestaw komputerowy, który będzie w stanie uciągnąć nową produkcję.

Takie podejście ma oczywiście swoje plusy - nowo powstające gry są coraz bardziej dopracowane graficznie, animacja jest płynna, a rozwój technologii stale pędzi do przodu, aby dogonić rosnące wymagania nowych aplikacji.

❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋❋

O co chodzi?
Co piatek, firma Akamai Technologies (polski oddział z Krakowa) wrzuca na swój fanpage wpis technologiczny, który nastepnie jest repostowany tutaj, na mikroblogu.

Link do Fanpage

Nie przegap nowych wpisów!
Obserwuj tag #akamaitech i/lub moje prywatne konto.

Chcesz być wołany?
http://mirkolisty.pvu.pl/list/xp7yHkOuBY9A9Yxr

Kto jest autorem wpisów?
Autor to unknow - możesz obserwować jego profil na FB (sporo newsów na temat technologii)

Chcesz pomóc?
Podeślij do mnie na priv temat, który myślisz, że warto byłoby poruszyć w następnych wydaniach AkamaiTech

#technologia #ciekawostki #nostalgia #staregry #gruparatowaniapoziomu
imlmpe - ◢ #akamaitech ◣

 Technologiczne piątki z Akamai

Pamięć operacyjną współ...

źródło: comment_lLzDjCEE7bbvktVOb2dHHv3DRGlzP0be.jpg

Pobierz
  • 7
Wołam zainteresowanych (26) z listy AkamaiTech
Możesz zapisać/wypisać się klikając na nazwę listy.

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Masz problem z działaniem listy? A może pytanie? Pisz do IrvinTalvanen

! @imlmpe @kamil_snk @peyote1232 @Dymoslaw @nihil_novi @kornik20082 @kubapolice @a8110aac8b @paciks @p98 @pi21 @bartiprog @Niemowa @droperix10 @seses @ludi889 @rwietowara @Migfirefox @kafapre @tomono @MalutkaM @ksab @sp4rx @Durapacza @bluuuuu @mackar
@imlmpe: Chyba jednym z najbardziej beznadziejnych przypadków tego typu ułomności sprzętu było wprowadzanie pierwszych PC-tów IBM-a na rynek Japoński, trzeba było budować specjalną wersję komputera z dodatkowym/zmodyfikowanym układem scalonym po to by.... umożliwić obsługę tekstu z dwu-bajtowym kodowaniem znaków, by zmieścić w tablicy cały japoński alfabet.

Dzisiaj wystarczyło by pewnie kilka linijek kodu, wtedy poprzez oprogramowanie po porostu nie dało się tego wykonać, bo na znak był jeden bajt, i ani