Wpis z mikrobloga

Mireczki spod tagu #nauka pomocy!
Pomożecie mi znaleźć BADANIA NAUKOWE o wpływie technologii na rozwój dziecka? Zwłaszcza oglądanie TV.
Panuje obiegowa opinia, że oglądanie bajek edukacyjnych to zło. Szukałem uzasadnienia i natknąłem się na argument (bez żadnej pracy naukowej) że pobudza tylko wzrok i słuch i to źle. I jednocześnie osoba argumentująca nie miałą nic przeciwko czytaniu bajek (a to chyba jeszcze gorzej bo pobudza tylko słuch?). Na kilometr śmierdzi mi to technofobią, przypisywaniem technice złych cech, podczas gdy mamusine czytanko bajek takie dobre. Ale mogę się mylić. Pomożecie?
#technologia
  • 6
@Generau-armii-progresywnej: niezbyt to naukowe ale proszę. Jak wrócę do domu to zapytam Żony bo ona znalazła jakieś badania na ten temat.

Zresztą wystarczy zmysł obserwacji żeby zauważyć że oglądanie TV otumania gówniaki. Za przykład niech posłuży syn znajomych - diabeł wcielony z czasem skupienia krótszym niż ułamek sekundy. Wystarczy jednak włączyć mu jakąś bajkę na telefonie/telewizorze i patrzy się w ekran tak, że można z nim robić dosłownie wszystko.
@Generau-armii-progresywnej: słyszałem o badaniach nad przyswajaniem przez dzieci nowego języka. Taka nauka zaczyna się od rozpoznawania charakterystycznej dla każdego języka melodii i dźwięków (fonemy itd.,mniejsza z terminologią). A reakcje mózgu dziecka bada się EEG.

I okazało się że dzieci które tylko oglądały na TV chińczyka który do nich mówił, śpiewał itp. nie robiły postępów w nauce. A u dzieci które miały możliwość uczestniczenia w sesjach z żywym człowiekiem wykryto istotne zmiany