Wpis z mikrobloga

@Adammik: No właśnie, ktoś wie czemu TBMem tam nie wjadą tylko będą "dziubać" młotami udarowymi? Przecież to jest z ekonomicznego punktu nieuzasadnione.... Chyba, że to dopiero roboty przygotowawcze?
@Mielony: podobno geologicznie jest to trudny teren i już bez kopania wiedzą że będą musieli stosować różne metody wzmacniania ścian i sufitu, a i tak dokładnie dobierać metody będą na podstawie tego co zobaczą na żywo podczas kopania
@Mielony: mam już lepsze źródło niż moja głowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wykonywanie robót bez przerw i postojów, przez 24 godziny na dobę wiąże się z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń. Będą one na bieżąco monitorowane. Cały proces drążenia i zabezpieczania wyrobiska składał się będzie z kilku etapów. Ze względu na budowę geologiczną drążenie nie będzie wykonywane całym przekrojem tunelu, aby nie osłabić górotworu. Zastosowane zostaną:
@rurek49: A jednak :) Jako ciekawostkę dodam, nie wiem czy to można wygooglować bo nie mam na to czasu, ale gadałem kiedyś z doktorem który wykładał mi budownictwo podziemne i mówił, że tunele na zakopiance będą powstawać z powodu chęci zorganizowana olimpiady w Zakopanem, co bez owych tuneli nie było by możliwe. Po prostu stworzył by się jeden gigantyczny korek i brak właściwego dojazdu.
@Mielony: może i racja, ale Zakopianka która dojeżdża dwoma pasami do Zakopanego to nadal wizja w marzeniach konstruktorów.
Mimo tak ogromnych środków nadal nikt nie potrafi sobie poradzić z głupim mostem w Białym Dunajcu którego budowę blokuje jakiś pojedynczy uparty chłopek stawiający zaraz obok dom :/
@rurek49: dalej nie rozumiem, dlaczego młoty hydrauliczne i materiały wybuchowe są lepsze niż TBM, który pracuje równomiernie i zabezpiecza najróżniejsze napotkane "materiały" (był kiedyś program na discovery o tym), czy to wdzierająca się woda, glina czy lita skała.