Wpis z mikrobloga

Sezon grzewczy w pełni ale dopiero udało mi się podłączyć system monitoringu parametrów instalacji CO ;)
A więc tak:
- 5 czujników temperatury ds18b20
- temp. wody w kotle
- temp. na wyjściu mieszacza CO (na grzejniki)
- temp. na powrocie mieszacza
- temp. na wyjściu CWU (bojler)
- temp. na powrocie CWU
- 1 czujnik PT100: temperatura spalin w czopuchu
- dwa przepływomierze
- całość na jednym #esp8266 z przesyłaniem danych do #thingspeak
- plus wyświetlacz z podglądem aktualnych parametrów (pierwszy wiersz to temperatura na wyjściu)

czujniki temp. i przepływomierze to nic innego jak dwa prowizoryczne ciepłomierze, które mają wskazać plus minus ile ciepła poszło do instalacji. Teoretycznie chodzi o to, że mogę robić, załóżmy tygodniowe, eksperymenty parametrów spalania (i mogę porównywać ile węgla poszło a ile ciepła łącznie wydała instalacja)

Ogólnie mam problem ze zbyt wysoką temperaturą komina, powinno być poniżej 200, piec i tak pracuje z ciut mniejszą mocą niż nominalna, a jak ograniczam dopływ powietrza to nie do końca dopala.
Piec na ekogroszek z podajnikiem.

#garmilmajstruje #piec #ogrzewanie #wegiel #elektronika #diy
garmil - Sezon grzewczy w pełni ale dopiero udało mi się podłączyć system monitoringu...

źródło: comment_uLMPOirVjGIU9ytSHARu9JHw9sAd0cCU.jpg

Pobierz
  • 16
@garmil: Co to za przepływomierz? Chciałem sobie zrobić pomiar ciepła, które mi kominek z płaszczem generuje i zastanawiam się, czy robić samemu na przepływomierzu, czy kupić jakiś ciepłomierz do CO - używany ale z legalizacją i wyjściem cyfrowym (używki około 300 zł na allegro).
@Solitary_Man: jak ogarnę analizy matlabowskie to udostępnie
@Juzef: producent powiedział, że oni w testach do optymalnego spalania utrzymują 160 stopni, wymiennik słabo odbiera, i chyba ciąg w kominie mam za duży i "wyciąga" szybko
@kwanty: przepływomierze 3/4" oraz 1", tanio z chin zamawiałem, jakieś $7 sztuka. Fajnie mieć ciepłomierz z legalizacją, ale one są na 1/2" i mają znacznie ograniczony przepływ maksymalny
@WuBe: dlaczego babcia ma tylko 18 stopni ? ( ͡º ͜ʖ͡º)
do PT100 powinno się zrobić translator, ale podłączyłem zwyczajnie do wejścia analogowego jako dzielnik napięcia, dokładność wychodzi ~1 st., prąd to jakieś 4mA, więc nie powinien zbytnio zakłócać
@bezimienia90: na zewnątrz rury, z pastą termo-przewodzącą; są specjalne kształtki do wlutowania do czujników, ale na jedno by wyszło, miedź dobrze przewodzi ciepło.
@WuBe: jak to z analogowymi, niby łatwiejsza obsługa, ale jak się chce uzyskać dobrą dokładność to już pojawiają się schody. Jak się tak "prymitywnie" podłącza to lepiej dać PT1000, mniejszy prąd który dodatkowo grzeje czujnik.
@garmil: Szanuję-świetny projekt.

Pochwalę się moją januszerką ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jakieś 5 czy 6 lat temu zrobiłem sterownik pompy do pieca na ATmedze8 z termometrem LM35. Moja pierwsza płytka drukowana, jakbym jej projekt wrzucił na elektrodę, to by mnie tam #!$%@? xD

Działa niezawodnie do dziś.

Akurat kiedyś śmieszkowałem i na tym zdjęciu to cudo widać. Obudowa z pudełka po kasecie video.
QBA__ - @garmil: Szanuję-świetny projekt.

Pochwalę się moją januszerką ( ͡° ͜ʖ ͡°)...

źródło: comment_4Q98Viw2iCvr3EMcTkzUU34CqJ3mERGT.jpg

Pobierz
@garmil: po moich eksperymentach z adc w esp8266 nie wierzyłbym za bardzo w pomiary z pt100 ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dobrze by było zweryfikować czy faktycznie temperatura komina jest za wysoka mierząc to jakimś innym czujnikiem.
@poje_bant: właściwie to też miałem problemy z poprawnością odczytów i musiałem go dodatkowo "kalibrować". Ale sama temperatura była wcześniej sprawdzana PT100 z fabrycznym sterownikiem REX i dodatkowo analogową sondą.