Wpis z mikrobloga

Pytanie do programistów. Jaka część (%) Waszej pracy to naprawianie bugów, a jaka to tworzenie nowych funkcjonalności?

Co sądzicie o tym jeżeli początkującemu programiście głównie delegowane są zadania z zakresu poprawek, czy to jest popularna praktyka?

#programowanie #informatyka #pracbaza
  • 11
@tewe:

Jaka część (%) Waszej pracy to naprawianie bugów, a jaka to tworzenie nowych funkcjonalności?

To zależy od takich czynników, jak faza życia projektu czy jego jakość. Zdarzały mi się bardzo różne proporcje. Chyba wszystkie możliwe. Jasne jest np., że przed dużym releasem nowej wersji (choćby udostępnieniem jej użytkownikom) testy są zintensyfikowane, a dodawanie nowych funkcjonalności może być nawet całkowicie zatrzymane.

Co sądzicie o tym jeżeli początkującemu programiście głównie delegowane są
@tewe: Sama prawda w odpowiedziach. Ma to jeszcze czasem podłoże psychologiczne, najpierw się trzeba nauczyć troszkę pokory (i nie chodzi mi o to żeby kogoś gnębić), czego niestety strasznie brakuje dzisiejszemu narybkowi, który myśli, że pozjadał wszystko rozumy. A to znowu pokłosie tego, ilu programistów potrzeba i jak, stosunkowo, łatwo wejść w rynek.
@Wiktor426: nawet przy małych. Dobrych parę lat temu pracowałem w niewielkiej firmie robiącej głównie webdev i pozycjonowanie, przy czym spora część leciała na autorskim frameworku i cmsie (odległe czasy php4). Nowi pracownicy potrafili takich kwiatków narobić, że tygodniami się to potem wyłapywało i poprawiało. A robili nowe projekty na bazie starych, np katalog produktów na bazie istniejącego - wymiana grafiki, drobna modyfikacja jakichś widżetów, inny wycinek oferty.
@Wiktor426:
To prawda.

W miarę bezkolizyjnie wychodzi, jeśli masz nie tylko recenzję, ale też standardy, które dajesz do wglądy świeżakom. I gdy zatrudniasz profesjonalistów. Wielokrotnie byłem świadkiem (czy uczestnikiem :)) sytuacji, gdzie w recenzji kodu nowego ekhm członka zespołu nie było żadnych uwag lub nie było ich więcej niż normalnie. Ale tu mówię o doświadczonych profesjonalistach.

Wiadomo, że junior wymaga znacznie więcej uwagi. Z definicji.