Wpis z mikrobloga

Mirki, czy ktoś wie jak realizowana jest "fizycznie" zmiana dpi w skanerze. Chodzi mi o przypadek kiedy ustawiamy niskie dpi, to przy rozdzielczości pionowej wózek skanera jedzie szybciej, a co z rozdzielczości pozioma? Nie są wykorzystywane wszystkie komórki CCD? #elektronika #it #informatyka
  • 12
@TheDuck: raczej nie skaluje, bo skan w dużym DPI długo zajmuje.

@bartis55: wydaje mi się (podkreślam tutaj słowo wydaje mi się), że jak masz 600dpi, to na każdy cal ruchu głowicy, robisz 600 odczytów, a jak masz 1200dpi do na każdy cal robisz 1200 odczytów - ergo głowica musi jechać wolniej żeby to odczytać (bo czas obróbki danych jest mniej więcej taki sam).

Nie wiem natomiast jak jest z drugą
@Tymian: Długo zajmuje bo czas naświetlania pojedynczej linii się nie zmienia. Zmniejszając rozdzielczość zmniejszasz ilość linii i dlatego wózek może jechać szybciej. W Twoim pomyśle przy ustawieniu DPI nie będącego dzielnikiem natywnego DPI sensora obraz był by pełen artefaktów. Sensor musi być odczytywany w całości. A skalowanie tej osi może odbywać się tylko programowo.
Długo zajmuje bo czas naświetlania pojedynczej linii się nie zmienia. Zmniejszając rozdzielczość zmniejszasz ilość linii i dlatego wózek może jechać szybciej.


@TheDuck: no dokładnie to napisałem.

W Twoim pomyśle przy ustawieniu DPI nie będącego dzielnikiem natywnego DPI sensora obraz był by pełen artefaktów. Sensor musi być odczytywany w całości. A skalowanie tej osi może odbywać się tylko programowo.


Mówisz tutaj o osi wszerz, nie wzdłuż osi ruchu wózka, tak?

Nie mówiłem
@Tymian: Dpi można często ustawić dowolne więc skaner musi sobie w takim przypadku radzić. Teoretycznie możliwe jest takie działanie jak odczyt co drugiej komórki sensora, ale w przypadku nietypowego dpi i tak potrzebna jest obróbka programowa, a na dodatek tracisz wtedy nie tylko rozdzielczość, ponieważ skanowana jest połowa obrazu, informacja z drugiej połowy którą komórki matrycy CCD pomijają przepada, przez co skan może być gorszej jakości. Poza tym tracisz też połowę
@TheDuck: nie mogę ustawić dowolnego DPI w swoim urządzeniu. Mam podane 4 czy 6 wartości dpi i koniec :P

no że się programowo skaluje to już rozumiem, bo obcinanie odczytów z sensora w linii z 1200 na 900dpi (widzę że) nie ma sensu bo byłoby bardzo nierównomiernie.

Z definicji skan w mniejszym dpi jest gorszej jakości :P
@Tymian: Różnica polegała by na tym że cienkie obiekty natrafiające na nieskanującą komórkę matrycy CCD całkowicie by w tym miejscu znikały. W przypadku gdy sensor działał by w całości, brały by one udział w generowaniu obrazu finalnego więc mogły by być nadal widoczne, a przede wszystkim nie tworzyły by się artefakty związane z tym miejscowym zanikaniem.