Wpis z mikrobloga

Na chłopski rozum 3. Szczególnie przy OPÓŹNIENIU wynikłym z różnicy wylotu z 3 a wlotu do 4. Ale! Nie macie prędkości wypływu z kranu, turbulencji, wymiarów zbiorników, średnic rur, przepływów, materiałów (adhezji, lepkości). Więc cwaniaki? Można się zgodzić, co do jednego lub drugiego rozwiązania... Ale! Tak naprawdę może być to 1. Bo dynamiczny wypływ z kranu może być na tyle większy od średniego statycznego statycznego wypływu

Tym, co kombinują z poziomem wlotów
  • Odpowiedz
@ffatman: kombinacje godne podstawówki. Każdy wie, że można kombinować przepustowością, prędkością wlewania, meniskami, Ameryki nie odkrywasz, ale tylko debile nie wiedzą, że takie kwestie celowo się pomija/upraszcza. Możemy też uznać, że grawitacja działa do prawej strony obrazka albo, że zbiorniki znajdują się na ISS. Ale tak robią dzieciaki w podstawówce, żeby popisać się sprytem.
@Pozytron: a co jest niby nie tak?
  • Odpowiedz
Ja mysle, ze to zalezy z jakim cisnieniem woda bedzie nalewana i czy te odplywy sa faktycznie takie cienkie. Jezeli puscimy duzo wody z kranu to na pewno pojemnik nr 1 napelni sie jako pierwszy, gdyz przez taki cienki odplyw woda nie zdarzy sie przemiescic do pojemnika nr 2. Jesli woda z kranu bedzie sie lala powoli, to na pewno pojemnik 3 napelni sie jako pierwszy.
  • Odpowiedz
Wszystkie po równo, a jak któryś ze zbiorników będzie "mieć za dużo" (tm), to nasz zespół fachowców obmyśli strategię, aby żaden ze zbiorników nie poczuł się gorzej i wyrówna szanse. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@hard1: Teoretycznie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Minimalne straty na rurce doprowadzającej płyn do zb nr 4 sprawią, że napełni się on odrobinę później niż 3. Jeżeli wyeliminować straty, faktycznie masz rację.
  • Odpowiedz
To zadanie jest bez sensu, bo wszystko zalezy od przeplywu w rurkach i kranie, moze to byc

-1 gdy przeplyw w rurkach jest o wiele mniejszy niz w kranie
-3 przy "posrednim" ustawieniu, 3 bedzie prawie pelne, gdy zacznie sie wlewac do 4
-3,4 rownoczesnie gdy kapiemy :)
  • Odpowiedz
Fizykiem nie jestem ale za bachora chciałem zrobić perpetuum mobile oparte o system naczyń połączonych... i nic z tego nie wyszło... ale dzięki temu jestem w stanie powiedzieć, że z 99% pewnością 3 i 4 zapełnią się jednocześnie.
  • Odpowiedz
jeżeli nie przesadzimy z ciśnieniem wody z kranu to 4 się napełni jako pierwszy. Jeżeli przesadzimy i puścimy za duże ciśnienie w kranie a rurka odpływowa z 1 zbiornika będzie za mała to 1 się napełni a nawet przeleje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@hard1: Nieprawda :). Gdybyś rozważał to na poziomie atomowym i wyznaczył ostatni atom, który doprowadzi do całkowitego wypełnienia naczynia, a wodę wlewasz od góry, to ten ostatni wypełniający atom najpierw wleci do 3 naczynia, a dopiero potem zanim poleci kolejny powodując, że jeden z ostatnich przesunie się do ostatniego naczynia. Patrząc z tej perspektywy 3 wypełni się minimalnie szybciej. Pod warunkiem minimalnego ciśnienia oczywiście.
  • Odpowiedz
@deathcoder: Jak już wiele osób tu wykazało, jest parę dodatkowych warunków, które mogą sprawić, że 3 i 4 nie napełnią się jednocześnie.
Jednak zakładam, że chodzi tu o prosty przykład naczyń połączonych i na tej podstawie pisałem swoją odpowiedź.
  • Odpowiedz