Wpis z mikrobloga

Cześć mirki! Mam dla Was świeżą kosmo ciekawostkę.

Badacze korzystając z usług sondy Mars Reconnaissance Orbiter (tej samej, która ostatnio przydybała resztki lądownika Schiaparelli) odkryli na Marsie ogromne złoże lodu. Zawiera ono zbliżoną ilość wody, co widoczne na poniższym zdjęciu amerykańskie Jezioro Górne. Dodam tylko, iż jest to największe na Ziemi jezioro słodkowodne!

Lód znajduje się w regionie nazwanym Utopia Planitia. Ukryty jest około 10 m pod powierzchnią. Analizując dane zebrane w czasie 600 "przelotów" sondy, zespół naukowców oszacował grubość pokrywy na około 80-170 m. Jej skład to 50-85% woda wymieszana z pyłem i różnymi osadami.

Podejrzewa się, iż złoże powstało w czasie opadów śniegu w okresie, gdy oś planety była bardziej nachylona niż obecnie. Stanowi ono niecały 1% całości wody obecnej na Marsie. Wydaje się, że to niewiele, ale pomyślcie, że jest to i tak dwa razy więcej niż woda zmagazynowana w dużo cieńszych warstwach w północnych rejonach planety!

Dlaczego do odkrycie jest tak ważne? Są co najmniej dwa powody. Jeżeli chcemy myśleć o kolonizacji czerwonej planety musimy zapewnić sobie dostęp do wody. Kto oglądał wystąpienie #elonmusk wie o czym mowa. Lód z Utopia Planitia stanowi jej idealne źródło dzięki swej dostępności. Znajduje się na dość niskiej szerokości geograficznej i leży na płaskim, gładkim obszarze. Dostanie się tam nie powinno stanowić problemu. Dodatkowo lód może stanowić dobry materiał badawczy dla astrobiologów poszukujących życia pozaziemskiego.

Poniżej kilka załączników:

Położenie Utopia Planitia
Jezioro Górne na mapie Ameryki Północnej
Sonda MRO

Na koniec autoreklama ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jako, że od czasu do czasu zdarza mi się wrzucić jakieś kosmo ciekawostki postanowiłem wypracować sobie własną markę i tak powstał tag #nedvedinspace . Zachęcam do obserwowania, jeżeli nie chcecie przegapić kolejnych wpisów.

#astronomia #kosmos #mirkokosmos #kosmosboners #ciekawostki #mars
i dodam #spacex bo król Elon pewnie też się tą nowinką ucieszył ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nedved - Cześć mirki! Mam dla Was świeżą kosmo ciekawostkę.

Badacze korzystając z ...

źródło: comment_Vly3OT3O8IXEBR1uqo0rwXYyvgJOs9VI.jpg

Pobierz
  • 5
@Nedved: Północna półkula jest bardzo zasobna w wodę! Nawet tuż przy zwietrzałej powierzchni Phoenix odkrył przynajmniej 2% wt wody w regolicie, badając go przy pomocy łyżki ISAD Honeybee. Głębiej spodziewa się do 60%, ale 85% to już bajka! A wyobraźcie sobie, że jeszcze pół roku temu walczyłem z 'naukowcami' AGH, żeby mi łaskawie pozwolili pisać o tym magisterkę. Mówili 'paaanie, na Marsie wody nima'. Jak w lesie
@olek182: No cóż, to pewne złożone zagadnienie. Dane o budowie powierzchni i tej płytko podpowierzchniowej mamy z radarów SHARAD na MRO i MARSIS na Mars Express.
Reszta to jak zawsze w nauce: "zgadywanie" poparte obecną wiedzą i danymi i ciągle weryfikowane przez kolejne dane. Domyślamy się jakie były warunki na Marsie kiedyś i wiemy mniej więcej jakie sa teraz. To pozwala na budowanie modeli i snucie takich przypuszczeń