Wpis z mikrobloga

USA wydają na zdrowie 16,9% PKB.

Warto zdać sobie sprawę, jak szokująca jest to wartość. Wydatki Polski:
- publiczna służba zdrowia: 4,5% PKB,
- prywatna służba zdrowia: 1,8% PKB,
- emerytury: 9% PKB.

Oznacza to, że jeśli ZUS przestałby wypłacać emerytury i przekierował wszystkie te pieniądze do NFZ, dalej wydawalibyśmy na zdrowie znacznie mniej, niż USA (15,3% PKB).

Mimo takich wydatków przewidywana długość życia w USA wynosi jedynie 78,8 lat, znacznie mniej niż w dużo bardziej oszczędnych krajach europejskich (w Europie Zachodniej wydaje się na zdrowie ok. 10% PKB, a przewidywana długość życia wynosi 81-83 lata). Polska wypada nieco gorzej (77,7 lat), ale to wina Sebixów - kobiety żyją w Polsce dłużej, niż w USA (81,7 vs 81,2 lat).


Źródła:
Wydatki na zdrowie i przewidywana długość życia (OECD)
Wydatki na zdrowie (Eurostat)
Wydatki na emerytury (OECD)

#ciekawostkismyla
#ciekawostki #ekonomia #medycyna #neuropa #4konserwy
smyl - USA wydają na zdrowie 16,9% PKB.

Warto zdać sobie sprawę, jak szokująca jes...

źródło: comment_Ln2Uuisumijy88sNqJq1FLmxCQzo5rTc.jpg

Pobierz
  • 64
@smyl: Jaki z tego wniosek wyciągasz? I opisz tę winę sebixów. Mniemam, że zmierasz do tego iż kobiety bardziej dbają o zdrowie, przez częstsze wizyty lekarskie, w odróżnieniu od mężczyzn?
@Kapitalis: "wina sebixów" to pewnie rzeczywiście złe sformułowanie, ale faktem jest, że na wschodzie różnica w długości życia między kobietami i mężczyznami jest większa (Rosja byłaby liderem tego zestawienia z różnicą wynoszącą 11,6 lat).

edit: Podpis wykresu: Life expectancy at birth, gender gap, 2014 (Eurostat)
smyl - @Kapitalis: "wina sebixów" to pewnie rzeczywiście złe sformułowanie, ale fakte...

źródło: comment_ILdHgGmXZKZ69w1TZFnUwVTMjGjTmYQi.jpg

Pobierz
@smyl: klimat też ma znaczenie w kwestiach zdrowotnych. Wyraźnie widać tu górowanie krajów tzw południa z cieplejszym klimatem z azjatyckimi rodzynkami, których nie potrafie wytłumaczyć.
Liczę na dyskusję w komentarzach ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@smyl: Ale przecież to już dawno wytłumaczono - winę za ten stan ponoszą socjalistyczne reformy w USA. Zanim one się pojawiły służba zdrowotna w USA była idealna, ale socjaliści postanowili ją zepsuć na złość wolnościowcom.

Tak jest zawsze,nie ważne jak liberalny rynek, o ile jest tam nawet odrobina regulacji, to winę za wszystkie wady tego systemu ponosi socjalizm.
o ile jest tam nawet odrobina regulacji


@rzep: Poważnie widziałbyś prywatną służbę zdrowia zupełnie bez regulacji? W porządku, strażacy ratują gromadkę ludzi z płonącego autobusu po wypadku, potwierdzenie ich ubezpieczeń niektórzy zgubili, innym spłonęło. I co, tych bez ubezpieczenia nie ratować dalej, tylko dzwonić po koronera, który będzie stał nad umierającymi ludźmi na skraju drogi i czekał, aż ci w końcu zdechną, czy jak?
Ale przecież to już dawno wytłumaczono - winę za ten stan ponoszą socjalistyczne reformy w USA. Zanim one się pojawiły służba zdrowotna w USA była idealna, ale socjaliści postanowili ją zepsuć na złość wolnościowcom.

Tak jest zawsze,nie ważne jak liberalny rynek, o ile jest tam nawet odrobina regulacji, to winę za wszystkie wady tego systemu ponosi socjalizm. O wolnym rynku możemy mówić dopiero wtedy, gdy jest on idealny.


@rzep: Wiesz co
@smyl: Problem w tym, że opieka zdrowotna ma tylko 10% wpływu na zdrowie. Mówi o tym najsłynniejsze badanie populacyjne Framingam. 50% to styl życia a jak wiadomo w USA grubasów co nie miara. Dlatego nie ma większego sensu ładowanie hajsu w opiekę zdrowotną.
@smyl: No ja #!$%@?. Ile razy można wklejać linki do dyskusji o prywatnej służbie zdrowia jak zaraz następny będzie udowadniał, że służba zdrowia w USA jest wolnorynkowa. Nieefektywność służby zdrowia w Ameryce jest powszechnie znana.
@Kapitalis: Aż szkoda strzępić ryja na ich powtarzalność.
A tutaj proszę link: http://www.wykop.pl/wpis/19363717/wygrzebane-z-ulubionych-ogqozo-motzno-ora-rineo-je/