Wpis z mikrobloga

Witam, szukam jakichś informacji a właściwie to chce się poradzić, który sposób podłączenia będzie lepszy.
Chcę sterować jasnością kilku żarówek led zasilanych napięciem stałym o wartości 12v (np. takimi: KLIK ). Chcę to zrobić za pomocą PWM. I nie wiem, który sposób podłączenia będzie lepszy:
1. Podłączyć to wszystko za pomocą transoptora (np. PC817) i jakiegoś tranzystora bipolarnego.
2. Czy wystarczy użyć tylko mosfetów tak jak w tym artykule.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronika #raspberrypi #diy #zainteresowania
  • 13
@Tymian: Przeczytałem na jakiejś stronie o programowym PWM i wydawało mi się, że takie coś będzie działać. Ale dopiero teraz widzę, że RPi obsługuje właściwie tylko jedno wyjście PWM.

A masz może jakieś artykuły albo jakiekolwiek informacje jak w praktyce wykorzystać NE555 w parze z RPi?
Bo z tego co na szybko wyszukałem to mogę mieć problem ze sterowaniem tym układem.
Zupełnie nie o takie rozwiązanie mi chodziło. Jednym z elementów mojego projektu jest coś na wzór inteligentnego systemu oświetlenia i właśnie do tego potrzebuje różnej jasności poszczególnych żarówek. Całość musi być sterowana z poziomu RPi, tak aby aby sterowanie mogło się odbywać poprzez napisaną aplikacje/stronę www. Jednocześnie muszę zapisać w bazie danych informacje dotyczące tego oświetlenia m. in jak długo i która żarówka z jaką jasnością świeciła. Do tego jasność regulowana ma
@iCoiNic: Ja właśnie coś podobnego tworzę, na 7 taśm RGB. Do PWM wziąłem to (2 sztuki):
https://www.adafruit.com/products/815
Do jednego wejdzie 5 taśm, sterowanie z rPi/Arduino po magistrali I2C więc łatwiutko, na 3.3V też ma działać.
Do tego musisz podpiąć te mosfety jeszcze - po jednym na każdy kolor, gdyż sam ten sterownik max 6V ma obsługiwać.
Taśmy ja mam ze wspólnym plusem, mosfety załączają i wyłączają minus.
@iCoiNic: No bo to chyba to samo, ten sam chip :) Mi szefu zamawiał ze sklepu botland.com.pl, przyszlo do paczkomatu na nastepny dzien czy 2 dni.
Używam z taśmą LED na 24V więc mam do tego dopięte jeszcze mosfety, pewnie też będziesz musiał ich użyć.
ja mam:
Mosfet
sterownik