Wpis z mikrobloga

A tu wersja
#tldr


Prolog, czyli coś czego nie musisz czytać

Ostatnio zamieściłem na mikro pewien problem z pod tagu #matematyka aby go obalić lub udowodnić, stawiałem symboliczne piwo (tzn. ono nie miało być symboliczne tylko jak najbardziej realne) @Existanza i @calka_stochastyczna pomogli mi wykryć w nim błędy, i na końcu powstał już w postaci jakiej powinien być na początku.

Jednak przy okazji tego tworzenia @FNwsk podsunął pomysł, aby rozpocząć cykl "wykopowa szkoła matematyczna" i coś na styl Księgi Szkockiej i tam zbierać zadania.

Dziś w moim wolnym slocie myślowym ten pomysł wrócił, i pomyślałem, aby go wdrożyć w życie, ale pomyślałem, że matematyka to trochę za duże ograniczenie, a wiadomo w życiu nie ma co się za bardzo ograniczać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I tak oto moje neurony wytworzyły pomysł.

Problem za #piwo to nie problem, czyli o co chodzi

Cały pomysł jest na razie wersją 0.3 wiec jeszcze się może ewoluować.
Wstępna koncepcja polega na tym, że będę co tydzień dokupował jedno piwo (tak wiem, że to niedużo ale chodzi mi bardziej o zabawę,a może z czasem zwiększę liczbę, muszę tylko obmyślić gdzie je przechowywać w większej ilości), i ten kto rozwiąże ten lub inny (który ewentualnie dołożę) problem, ten zgarnia pulę w przypadku zajebistych problemów, albo %(lub sztuk) puli piw w przypadku jakiś prostszych.(ale raczej nie będę szedł w kierunku prostych, bo nie chodzi mi o to, wykonaj proste zadanie za piwo, ma być raczej, jak ktoś rozwiąże coś to znaczy, że on jest zajebisty i piwo mu się po prostu należy ( ͡° ͜ʖ ͡°) )

Co po za matematyką?

A nie wiem, potrafię sobie wyobrazić np i #programowanie gdzie ja lub ktoś napisze jakiś algorytm (który nie musi być przydatny ;) i powiem, że nikt szybszego/lepszego/po prostu bardziej coś, nie napisze, a jak napisze to zgarnia piwo.
Może jakieś zagadki. Może jakieś znane problemy aby poruszać trochę neuronami, może nawet jakieś znane problemy, ale głównie po to aby je zobaczyć nad czym to się głowią inni. Sprawa jest otwarta, czekam na wszelkie propozycje

Sprawy techniczne

Trzeba wymyślić jakiś ciekawy tag tutaj liczę na Waszą pomoc, bo nie mam żadnego pomysłu.
Na pewno założę jakąś gówno stronkę (bo nic wielkiego nie mam zamiaru tworzyć, bo nie o to chodzi) gdzie by wszystkie zadania zebrać, ale to jak będzie więcej niż 5 zadań ;) .

Piwo będę starał się kupić co tydzień jakieś inne, i może zrobię jakiś pakiet startowy.
Nie wiem jaką datę ważności ma piwo, ale chyba będę musiał zastosować coś takiego, że jak będę chciał sobie kupić piwo to biorę najstarsze z zasobów, wypijam a odkupuje takie same (hm..gorzej jak będzie już trudno dostępne).

Zadanie które mam

Pierwsze wyszło niestety albo stety z działu matematyka.

Mam równanie:
p mod px = 2 * ( Z mod px) - px

Gdzie:
Poruszamy się w liczbach naturalnych
p - pewna liczba pierwsza p < Z
Z - dowolna liczba całkowita nieparzysta Z > 5
px- dowolna liczba pierwsza px < Z i px>2

Hipoteza:
dla dowolnej Z, zawsze znajdę (co najmniej jedną) taką liczbę pierwszą p, że nie znajdziesz takiego px aby równanie było spełnione.

Przykład:
Dla liczby 713 liczbą p może być liczba 3.

Zadanie:
Udowodnij lub obal hipotezę.

Wskazówka:
Najprawdopodobniej nikt tego nie zrobi ;) bo to zajebiście, zajebiście trudny problem, ale popróbować zawsze można, no i od jakiegoś zadania trzeba zacząć

Epilog

Jeszcze nie ma puli piw, kupie pierwsze pewnie w poniedziałek/wtorek (W zależności od czasu).
Wszelkie pomysły, czy to na tag, czy nawet zadania, albo po prostu w ogóle każde mile widziane.
Pytajcie, krytykujcie (nie wiem za co, ale zawsze coś się znajdzie ;) ), dawajcie pomysły aby była wersja 0.4 ;)
Nawet mogą być pomysły jakie piwa kupować, piwoszem nie jestem, ale zakładam, że w butelkach chyba lepsze niż w puszcze.

na razie składam #oswiadczenie że do końca roku wytrzymam z kupowaniem, bo nie będzie problemu ze składowaniem, potem muszę żonę przekonać, że to zajebisty pomysł, albo znajdę inne miejsce do trzymania (mam parę typów)

To tyle, sorry, za długość i za lekki chaos, ale jak cały pomysł tak i tego "posta" piszę dość spontanicznie.
  • 9
Hmmm... to ja już chyba wolę kopsnąć się do sklepu i sam sobie to piwo kupić...


@Kulenfrau: Jak bym myślał w kategorii piw, to pewnie. Tutaj celem jest wygrana i chwała ( ͡° ͜ʖ ͡°) a piwa to tylko symbol tej chwiały.

Czyli
Pamiętaj, nie robisz tego dla piwa, robisz to bo możesz i jesteś zajebisty( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ot to takie motto
@LowcaG
Jeżeli chodzi o stronę to moim zdaniem, najwygodniej i najszybciej będzie wykorzystać https://pages.github.com/.

Jeżeli chodzi o składowanie piwa, to moim zdaniem, wystarczy zamiast składować piwo, składować monety na piwo, wtedy jeżeli ktoś wygra czy to jedno czy wszystkie, wystarczy zamienić monety na świeże piwo.

Co do Księgi Szkockiej, to nasunęła mi się wtedy na myśl, ponieważ wymyśliłeś własny problem do rozwiązania, a takie właśnie nowe problemy były w niej zapisywane [edycja:
Jeżeli chodzi o składowanie piwa, to moim zdaniem, wystarczy zamiast składować piwo, składować monety na piwo, wtedy jeżeli ktoś wygra czy to jedno czy wszystkie, wystarczy zamienić monety na świeże piwo.


@FNwsk: Tak to racja, ale materialna postać piwa, ma to do siebie, że mogę już kupować różne gatunki i myślę, że to będzie spontan raz kupię za 5 zł, raz za 10 zł, no dobra można uśrednić, ale bardziej chodzi
@LowcaG
Masz rację.
Gdybyś na przykład był (lub inny uczestnik) w innym kraju i zamiast kupić piwa odłożył te monety w ich walucie, byłoby ciężko uzyskać do niego później dostęp.
Jak ktoś rozwiąże, to dajesz mu piwo, a sam zgarniasz grubą kasę.


@mk321: jeżeli ktoś by rozwiązał taki problem, to by on to rozwiązał, i racze to on by zgarnął kasę (i piwo).

Ponadto jeżeli bym wrzucił taki problem to każdy by to widział.
Millenijnych raczej nie wrzucę, bo nie dość, że nie są proste, to jeszcze nie brzmią prosto, ale jeżeli bym znalazł ciekawy problem który wygląda prosto a jest