Wpis z mikrobloga

Mirki, ma ktoś może tzw. "delid tool" do usuwania pokrywki z #intel #skylake?

Z chęcią odkupiłbym. Mój proc się niemiłosiernie grzeje i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to przez pieprzoną starą pastę na tej pokrywce.
Albo chociaż jak ktoś jest z Górnego Śląska to spotkać się gdzieś na mieście (Bytom/Gliwice etc.) i to usunąć. Oczywiście odpalę na jakiś dobry trunek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#komputery #pcmasterrace
źródło: comment_t6SkpTFtKxmHuMjx0yfwofsR230hDPAv.jpg
  • 28
@mroz3: pasta jest pod spodem. I to jest problem. Ciecz z wodnego chłodzenia ma 32, podczas gdy proc w Intel Burn teście ponad 80C.

@PortalZeSmiesznymiObrazkami: na GTX 570 chciałem żyletką robić, bo miałem analogiczny problem (105C na super chłodzeniu). Tak mocno je przykręciłem, że jak już naszykowałem "stanowisko pracy" i odkręciłem śrubki, to mi odessało. W przypadku proca raczej nie odessie. A żyletką się mimo to obawiam. Procesor nowiutki i
@mroz3: Tak to wygląda. Kiedyś Intel lutował rdzeń do tej płytki, teraz daje g**nopastę, która powoduje same problemy. Niestety jej usunięcie to utrata gwarancji. Ale jej nieusunięcie, to spalenie proca często. A mając już teraz takie temperatury, to im dalej w czasie tym gorzej. A wysłanie proca, bo się grzeje, to nie uwzględni tego gwarancja i odeślą z powrotem.
źródło: comment_sjkb8EGKWseTZ3cjvJiIvRRgmlPEcuJU.jpg
@Atexor: Skoro nowy to może skalpowanie go nie jest najlepszym pomysłem? Ale jak już musisz to nie trzeba żadnego "narzędzia". Jak robiłem to na starym Core 2 Duo to trzeba było to solidnie podgrzać najlepiej jakimś małym palnikiem do lutowania, bo IHS był przylutowany do rdzenia procesora - chyba że zmienili technologię ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
@icanthelpthat: gdzieś już czytałem, że nie wymieniają nigdzie, bo "procesor działa, a jak się grzeje to polecamy nowe chłodzenie". Niestety. Chyba zakupię ten z allegro z drukarki 3d, chociaż trochę niepewnie wygląda.
@Atexor: właśnie kupiłem i5 6600, dobrze rozumie że pod tą metalową pokrywką jest jeszcze jakaś pasta i nawet przy nowym procesorze może sprawiać problemy?
@3mpty: Kraken X61, chłodzenie wodne. Podczas testu "wygrzewania proca", procesor miał ponad 80C, podczas gdy czujnik temperatury cieczy wskazywał 32C, a jak dotknąłem rurki to była lekko ciepła. Wada fabryczna raczej nie, po prostu z dupy pastę dają. Oszczędzają z 1$$ na te 2 krople Arctica MX-2.

Objaw bardzo podobny do tego co miałem na karcie graficznej kilka lat temu :/
@Atexor: Wodne nie zawsze znaczy lepsze, noctua ftw :D. Wg. mnie nadal to się łapie pod naprawę gwarancyjną, nawet jeśli to pasta do dupy. Takie rzeczy co najwyżej ze starości powinny się dziać, skoro już na paście składają, nie fabrycznie.
@onlajf: problemy ze stabilnością mam. Czasem mi wybiło PC...

Noctua spoko. Patrzyłem na testy i Noctua ma minimalnie (w granicach błędów pomiarowych) wyniki od tego wodnego. Tylko, że te wodne jest o wiele mniejsze, dlatego na nie się skusiłem. Procesor BOX. Chociaż dziwne, bo z reguł BOXy mają stockowe coolery, a ten nie ma. Tylko wydłużona gwarancja, której o zgrozo i tak się pozbędę.
@Atexor: jaki to dokładnie procek? 6600K? łatwiej jest przemontować na chwilę jakiś inny cooler dla testu, chyba że na 1000% jesteś pewien że to wina wadliwego procka
Ciecz z wodnego chłodzenia ma 32, podczas gdy proc w Intel Burn teście ponad 80C.


@Atexor: Hi, posiadam 4790k który w grach osiaga 70c, tak z góry mówię. Nie używaj dziadowskich programow do testowania CPU typu intel burn test badz prime95, sa to stare programy, ktore nie sa dostosowane do obecnych standardow (maja za duzy nacisk na czesci cpu, ktore zostaly powaznie zmienione z nowymi generacjami). Chcesz realnych wyników, to zobacz
@Steel: korzystałem z Intel Extreme Tuning Utility gdy chciałem podkręcić iGPU (w UEFI się nie da) zanim jeszcze kupiłem 1080. Benchowałem nic proca i słabo szło w podnoszeniu temperatury. Prime95 nie używam, mimo że ludzie chwalą, bo właśnie słabo grzeje mi procesor. Już AMD FX8350 (poprzednik skylake) większe tempy osiągał w intel burn teście (zwłaszcza na xtreme mode -> prawoklik na start i tam masz).

OCCT mam od dawna, próbowałem nim
źródło: comment_PbbpE87tWOAaLZJBwrEjcGrlMfIuVVgu.jpg
stąd tak jak Wiedźmin 3/Metro LL Redux jest chyba dobrym benchem, zwłaszcza że obciąża wszystkie wątki na 100%.


@Atexor: W3 średnio obciaza wszystkie watki na 100%, W moim przypadku tyle przy 970, ale wątpię żeby przy 1080 wyciagał 100%. Osobiście polecam AC syndicate, który na moim poprzednim procesorze, tj. 3470, uzywał zawsze 100% na 4 rdzeniach co powodowało, że granie padem było niemoźliwe, po prostu nie działał.
Jakie masz temperatury w
@Steel: AC nie mam, mam zaległości od Bugity bo na satrym kompie bym nie ruszył. Teraz odpaliłem bencha Metro LL na maxa: http://i.imgur.com/yn8v6iO.png

Max temperatury na procu 65C na 4,2 Ghz, bo zmniejszyłem OC z 4.4 (ludzie na 4.4 mieli 65C-70C)
Chociaż Metro to chyba nie jest dobry bench proca... skoro na C2D i Directx10 grałem na Średnio-High. Do Wiedźmina muszę patcha z goga dograć.
@AmonGoeth: też ostro. H100i podobny model do mojego Krakena. Na początku go chciałem brać. Chyba nie mamy wyjścia. Ja już zamówiłem delid toola.

Najgorsze jest to, że proc ponad 1500zł a intel oszczędza na paście. Obliczyłem, że jakby tu użyć arctica mx-2 (za ok. 18zł 8 gramów) to na tak mały rdzeń starczy 1 gram o koszcie 2,25 zł. A większe tuby bardziej opłacalne. Żenada.