Wpis z mikrobloga

Tak jeszcze przy okazji tej sprawy z "wojskiem, które wyjdzie na ulice". Dotyczy to oczywiście tego znaleziska: http://www.wykop.pl/link/1544099/rzad-wysle-na-nas-wojsko/

Mamy treść ustawy, którą można znaleźć na stronie ŻW:

http://www.zw.wp.mil.pl/pl/1_2300.html

Co tam znajdziemy?

Rozdział 1

Przepisy ogólne

Art. 2. 1. Uprawnieni do używania lub wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej są:

1) funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

2) funkcjonariusze Agencji Wywiadu;

3) funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu;

4) funkcjonariusze celni;

5) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego;

6) inspektorzy i pracownicy kontroli skarbowej;

7) strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej;

8) strażnicy Państwowej Straży Rybackiej;

9) funkcjonariusze Policji;

10) funkcjonariusze i żołnierze Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

11) funkcjonariusze Służby Więziennej;

12) funkcjonariusze i żołnierze Służby Wywiadu Wojskowego;

13) strażnicy straży gminnych (miejskich);

14) funkcjonariusze Straży Granicznej;

15) strażnicy Straży Leśnej;

16) strażnicy Straży Marszałkowskiej;

17) funkcjonariusze straży ochrony kolei;

18) funkcjonariusze Straży Parku;

19) żołnierze Żandarmerii Wojskowej lub wojskowych organów porządkowych;

20) pracownicy ochrony uprawnieni do użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej na

podstawie przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221,

z późn. zm.2));

21) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2. Uprawnieni do używania lub wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego są:

1) członkowie służby porządkowej, o których mowa w ustawie z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez

masowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 611);

2) pracownicy zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich lub młodzieżowych ośrodków wychowawczych.

**___**

Pogrubienia moje. Kiedy media mają na myśli "wojsko" to większość widzi przed oczami czołgi. Kiedy ustawa ma na myśli "wojsko" to są przedstawiciele konkretnych służb wojskowych.

Przypominam, że żołnierze ŻW od lat wykonują patrole mieszane z funkcjonariuszami policji, a podczas EURO 2012 otrzymali identyczne co policjanci, uprawnienia.

ŻW cały czas szkoli się do m.in. walki z tłumem.

Czy to wystarczy jako tłumaczenie tego fenomenu czy nie?

@reflex1: to mam na myśli.

#neuropa #polska #militaria #zandarmeriawojskowa #piszejakjest ( ͜͡ʖ ͡₪)
BaronAlvonPuciPusia - Tak jeszcze przy okazji tej sprawy z "wojskiem, które wyjdzie n...

źródło: comment_Ir8LjGmfilgzod4Lq4LQAkriYxLL2eyW.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@Baron_Al_von_PuciPusia: Hm, nie wiem, czy masz tutaj rację. Zacytowana przez Ciebie lista pochodzi z ustawy o środkach przymusu bezpośredniego, a zapisy o użyciu wojska zostały wprowadzone do ustawy o Policji. "Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej" nie są tam definiowane, ale określenie to zasadniczo obejmuje w końcu całe wojsko. Zasady użycia samej tylko ŻW w celu wspomożenia Policji reguluje tam osobny artykuł (18a).
  • Odpowiedz
@Czajna_Seczen: Ale skoro w ustawie o środkach przymusu są wymienieni jedynie żołnierze ŻW, wojskowych organów porządkowych, wywiadu i kontrwywiadu jako osoby, które są uprawnione do:

używania lub wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej


to w jaki sposób można by wykorzystać innych żołnierzy nie będących w tych jednostkach?
  • Odpowiedz
@Baron_Al_von_PuciPusia: Nie wiem, nie potrafię tego ocenić na podstawie dwóch artykułów z dwóch różnych ustaw, nie wiedząc, jakie jeszcze przepisy mogą to regulować, jakie są tu zależności itd. Zastanawia mnie jednak, że są oddzielne przepisy dla wojska jako całości i ŻW.
  • Odpowiedz