Wpis z mikrobloga

Właśnie skończyłem mycie lustra głównego w teleskopie i muszę powiedzieć, że umycie idealne to nie lada sztuka. Mi się jako tako udało i jestem zadowolony.

Z kolei kolimacja teleskopu newtona to totalna porażka. Nie wiem czy można by ty było inaczej rozwiązać ale to jak to jest zrobione to masakra. Poza tym kto wymyślił, żeby śrubki regulacyjne w lustrze wtórnym miały jakiś dziwaczny sześciokątny kształt?

DLACZEGO? PO CO?

Dobrze, że miałem gdzieś w szafie taki śrubokręt. Nie wiem do czego był mi kiedyś potrzebny (nie pamiętam po co go kupiłem), ale się w końcu przydał :)

Niebo czyściutkie. M13 powinna już być w miarę wysoko o dosyć wczesnej godzinie, więc szykują się, pierwsze od chyba miesiąca, obserwacje.

#astronomia #teleskop #synta #obserwacjeastronomiczne ##!$%@?
dzangyl - Właśnie skończyłem mycie lustra głównego w teleskopie i muszę powiedzieć, ż...

źródło: comment_OtqFTk4Q0ohQnRkPpOKxophXOStlYfAz.jpg

Pobierz
  • 9
Dobrze, że miałem gdzieś w szafie taki śrubokręt. Nie wiem do czego był mi kiedyś potrzebny nie pamiętam po co go kupiłem), ale się w końcu przydał :)


@dzangyl: może do czyszczenia teleskopu? ( ͡º ͜ʖ͡º)
alkoholem polipropylenowym

@novaq: nie, jedynie wodą destylowaną i spirytusem.

@geuze: Nie, nie miałem wtedy jeszcze teleskopu. Wydaje mi się, że kupiłem go do rozkręcenia PS3, bo tam chyba jedna ze śrubek ma taki dziwaczny heksagonalny kształt.
@novaq: nie mam prowadzenia bo to dobson (12''). Do drugiego mniejszego newtona na paralaktyku (6'') planuję kupić prowadzenie, ale najpierw chyba muszę kupić stalowy statyw, bo na aluminiowym który mam, to to chyba nie bardzo będzie współgrać ;/

@marszal_kulikov: 1800zł. Jak tylko zobaczyłem ofertę na jednym z forum astronomicznych, która jak się okazało była oddalona od mojego miejsca zamieszkania o 70 km to od razu wsiadłem w samochód i pognałem po teleskop :)