Wpis z mikrobloga

@psi-nos: ja ze swoim różowym - zawsze tyle piekę - jak wystygnie kroję - porcjami w woreczki do zamrażalnika - a rano w toster i po 5 minutach świeże, chrupiące ciepłe do śniadania :) polecam :)
  • Odpowiedz
@niemaszkonta: daj przepis. Ja ostatnio zrobiłem nie na zakwasie, ale z mąki żytniej typ2000, to można było tym zabijać. W środku oczywiście surowy, a piekł się 2 godziny. Poszedl do kosza ;/ To był mój debiut z chlebem, aczkolwiek słabiutki :( Wczoraj natomiast był debiut z mięsem. Karkóweczka palce lizać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@yeloneck
jak zrobiłeś z mąki żytniej na drożdżach to nie miał szans wyjść - tak mi się wydaje, ale piekarzem nie jestem :)
piekę sobie od kilku lat, i zawsze wychodzi.
Ten dzisiejszy to 1000g żytniej pełnoziarnistej Gdańskie Młyny; 300 g pszennej pełnoziarnistej też Gd Młyny (czasem zamiast pszennej daję orkiszową, ale zabrakło); 3 łyżki soli, pełny litrowy słoik zakwasu żytniego, płatki orkiszowe 200g; otręby żytnie 150g; 500g słonecznika; otręby owsiane 200g;
  • Odpowiedz
@yeloneck: mam od początku kiedy piekę ten sam i tylko go ożywiam kiedy planuje piec. Jak zaczynalem to jakos kilka lyzek wody i dwie lyzki zytniej maki - to do sloika, wymieszac, sciereczka na wierzch i niech stoi, nirmalnie w temp pokojowej. A teraz go tylko dokarmiam, tak samo tylko na oko już :) przed pieczeniem pracuje mi tak 4-5 dni mniej więcej, akurat żeby wyszedl pelny sloik.
  • Odpowiedz
@niemaszkonta: czyli taki sam jak do żurku, tylko bez czosnku itp? Swoja dorgą, jak zrobię do żuru zakwas i łyżeczkę zostawię, to później mogę tej łyżeczki używać do nowego zakwasu?
  • Odpowiedz
@niemaszkonta: Tu są same zakwasy.
Na spodzie wystaje żytni 100% pełnoziarnisty, z płatkami owsianymi i słonecznikiem.
Ten z różnymi ziarnami to mieszany z mąk pszennych i żytnich, pełnoziarnistych i białych, z dynią, słonecznikiem, lnem, sezamem, płatkami owsianymi i czarnuszką.
Ten z makiem to z chlebowej mąki na żytnim zakwasie, z sezamem, lnem i słonecznikiem.
Ten najniżej na zdjęciu przypalił się (żonie się o nim zapomniało) - bezglutenowy na zakwasie na mące
  • Odpowiedz
nie, żyję z programowania. chleb to hobby z korzyścią.


@tptak: już jesteś chory. Kiedyś rzucisz programowanie i otworzysz najlepszą piekarnię w mieście ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz