Wpis z mikrobloga

#bojowkaios #iphone #ios #android #bojowkaandroid
Kupiłem iPhone 5S żeby sprawdzić co się zmieniło w Apple od czasu iOS7 i może przeskoczyć z Galaxy S6 znowu do iPhone. Niestety porównując te systemy iOS wypada słabo na tle Androida 6.
Na plus iOS:
- bardzo dobrze rozwiązane uprawnienia do zdjęć, gps, itd.
- kontrola aplikacji działających w tle
- szybkie aktualizacje
- fajna apka do podcastów
- synchronizacja z iTunes
- dzwonienie z Maca i handoff
- świetnie działające Spotlight
- gest przesunięcia w lewo cofa do porzedniego ekranu
Na minus:
- ta mityczna stabilność to jakiś żart, apki też się wywalają tyle, że iOS o tym nie informuje i udaje jak by się nic nie stało. Wczoraj zawiesiła mi się apka telefonu :)
- olewanie Polaków (klawiatura w której brakuje funkcji z wersji EN, brak Siri, mapy)
- dodatkowe klawiatury działają średnio, czasem i tak włącza się standardowa
- ZEPSUTE powiadomienia, zdarza się, że pomimo przeczytania maila i tak cały czas wyświetla się plakietka z liczba nieprzeczytanych na ikonie programu.
- ŹLE zaprojektowane powiadomienia
- płynność - wszyscy zachwalają, że na iP5S chodzi na iOS płynnie. Niestety zdarzają mu się przycięcia i zamuły
- bateria - tutaj zdaję sobie sprawę, że to pewnie przypadłość ip5S ale jest słabo. Statystyki przedstawiane w informacjach o użyciu są lekko naciągane. Tzn. czas w użyciu to nie czas na włączonym ekranie tylko łączny czas pracy. Dlatego użytkownicy chwalą się czasem 10h w użyciu, a okazuje się, że większość czasu słuchali muzyki :)
- brak dialera z funkcją T9
- brak możliwości ustawienia domyślnych aplikacji (może ktoś podpowie jak zrobić aby filmy z Youtube wrzucane na facebook otwierały się w apce youtube, a nie w karcie przeglądarki)
- dziwny multitasking - np. pomimo, że mam ustawione aby FB Messanger odświeżał dane w tle to po włączeniu i tak muszę chwile czekać, aż zaktualizuje wiadomości
- brak spójności - w niektórych apkach można cofnąć przesuwając palcem w lewo w innych trzeba kliknąć przycisk

Zapewne jeszcze coś dopisze w najbliższych dniach. Dajcie znać w komentarzach dlaczego wybraliście iPhone, bo jak dla mnie to w tej chwili wygląda to dosyć słabo ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 42
@IrvinTalvanen: Jeśli chodzi o fragment "co sie zmieniło w Apple od czasu iOS 7" to chodzi mi o to, że ostatni iPhone jakiego dłużej używałem to ip5 na iOS7, potem cały czas Androidy. W tamtych czasach iOS pod wieloma względami był lepszy od androida. Teraz testuje iOS 9.3.1 czyli najnowszy i w porównaniu do andka Marshmallow iOS wypada kiepsko.
@fervi: Oczywiście ale wszyscy lansują iOS jako super stabilny i płynny, a moim zdaniem jego stabilność i płynność jest porównywalna z Androidem 6. Ogólnie dużo ludzi zachwala iPhone ale dla mnie serio wypada on gorzej. Brak polskiej lokalizacji dla Siri i innych usług odbiera iphonowi bardzo dużo, zapewne kiedyś trafią do Polski i wtedy będzie można ponownie przemyśleć zakup.
Dlatego jeśli ktoś ma jakieś argumenty za to chętnie posłucham, bo może
@saycool: Niestety musze potwierdzic. Po dwoch tygodniach czasami aparat zlapie zawieche. Inaczej niz u ciebie ale lapie. Raz zwiesil sie home button ze nie reagowal na pojedyncze nacisniecie. Musialem restartowac. Appstore raz sie wysypal ale nie dal komunikatu jak android tylko udawala ze wszystko ok jak dziecko w przedszkolu ktore udaje ze wcale nie zesralo sie w gacie. Na wielki plus kontrola dostepu aplikacji do zasobow. Zawsze pyta czy program moze
@saycool: a ja właśnie jestem (wciaz) zatwardzialym androidziarzem, chociaż miałem styczność z Iphone 4s przez rok, jak tylko pojawił się ios 7 to iPhona sprzedałem i przez długi czas miałem same androidy (nexus 5, HTC m8, galaxy s6). Przez przypadek trafił w moje ręce Iphone 6s (miałem na nim tylko zarobic), ale z ciekawości odpaliłem, po używałem tydzień i wiem że na stałe nie wrócę już do a androida chociaż kupiłem
@saycool: da się już w tym ios zapisywać dowolny plik na telefonie? Czy tak jak kiedyś, nie dało się załączników zapisać, tylko można było je otwierać mając dostęp do neta? Dla mnie iTunes i brak standardowego wejścia usb jest minusem, tak samo jak bardzo mały ekran bez nawet rozdzielczości 720p przy dość sporej ramce z przodu.
@MRacheron: Tak, Marshmallow w końcu wprowadził uprawnienia ale:
- nie wszyscy programiści zaktualizowali apki (korzystają ze starego API)
- dużo apek pyta o uprawnienia, ale jeśli odmówisz im dostępu do plików nie chcą działać, mimo, że mają miejsce na zapisywanie danych
- uprawnienia są źle zaprojektowane, ponieważ dając dostęp do muzyki musisz dać dostęp do zdjęć i wszystkich plików w pamięci rozszerzonej. Podobnie np. jeśli chcesz dać jakiemuś edytorowi uprawnienia do