Wpis z mikrobloga

Ostatnio troszkę zaniedbałem tag z racji kiepskiej pogody i mniejszej ilości czasu na astrofoto, ale zeszłej nocy udało mi się wyskoczyć na całonocne obserwacje w Beskidach, co zaowocowało następującą fotką :)

Galaktyka Messier 51 w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Ogniskowa 1500 mm, czas naświetlania 2 godziny.

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania
http://bartoszwojczynski.com <- inne fotki

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #galaktyka #fotografia #mojezdjecie
namrab - Ostatnio troszkę zaniedbałem tag z racji kiepskiej pogody i mniejszej ilości...

źródło: comment_a8Vjo2z9A6SLnllpEek0OOQrpj1G7EGg.jpg

Pobierz
  • 26
@ZajebbcieTrudnyNick: no filmik to pewnie po prostu ktoś nagral timelapsa normalnego i potem w komputerze to tak obrobił, że ustawił odpowiednią prędkość obrotu tego kadru zgodnie z osią obrotu Ziemi. Żadna magia, po prostu wystarczy znać prędkość obrotu, albo nawet metodą prób i błędów dostosować.
Ale widać tam też teleskopy które się poruszają i śledzą gwiazdy (na filmie jest to tylko obróbka cyfrowa).
@namrab: Dobrze widzieć ponownie twoje wpisy. Super fota! Ten czas naświetlania mnie trochę przeraził ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jaki czas naświetlania jest potrzebny, by ustrzelić takiego poziomu zdjęcie dla Andromedy?
Sam sprzęt użyty do stworzenia tej fotki to wydatek rzędu 13000 zł.


@namrab: liczysz na to że się kiedyś zwróci, czy traktujesz to jak zwykłe drogie hobby?
@MichuB: Przez półtora roku posiadania tego teleskopu sprzedaż zdjęć zwróciła mi może 15% jego wartości, co i tak nieskronie uznaję za super wynik, zważywszy na to, że zdecydowana większość astrofotografów nie zarabia na swoich zdjęciach ani grosza. Żeby traktować to hobby dochodowo, trzeba by fotografować noc w noc i uprawiać agresywną autopromocję na blogach i w mediach społecznościowych :P