Wpis z mikrobloga

#polskiehimalaje

I zimowe wejście na Broad Peak i zarazem 3. smutna rocznica..

5.03.2013 Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski jako pierwsi na świecie zdobyli zimą należący do Korony Himalajów i Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak. Niestety z wyprawy nie wrócili Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka.

#himalaizm
#gory
Pobierz crab_nebula - #polskiehimalaje

I zimowe wejście na Broad Peak i zarazem 3. smutna ...
źródło: comment_JBNlH1b7e88kM3wZ0411oyFbXVdyEDGn.jpg
  • 10
@crab_nebula: Aż chce się powiedzieć pyrrusowe zwycięstwo. Pamiętam jak czytałem wywiad z Bieleckim i w komentarzach ludzie mu strasznie cisnęli, nie wiedziałem wtedy co mam o tym myśleć. Minęły 3 lata, a ja nadal mam dylemat. Po prostu czasami chyba nie da się dać jednoznacznej odpowiedzi. ;s
@camar0: A na ilu wyprawach w górach wysokich byłeś? Bo ja byłem na 1, ale to wystarczy, żeby mieć realny pogląd na tę sprawę. Obwiniać potrafi każdy, tylko że większość gówno wie o realiach gór wysokich, a co dopiero gór wysokich zimą. I większość ludzi z którymi się wspinałem ma dokładnie takie samo podejście jak ja, czyli dalekie od oskarżania Bieleckiego o cokolwiek. Kowalski zginął na własne życzenie - może nie
Kowalski zginął na własne życzenie - może nie był do końca świadomy tego, co robi, ale to na pewno nie jest wina Bieleckiego.


@Poncjusz_Pijak: e tam, mógł przecież poczekać godzinkę na Tomka, albo się do niego wrócić, mój kumpel Mati wspinał się w maju na Giewont (jeszcze śnieg był), więc doświadczenie ma, i mówił, że to realne. Radio pewnie też wcześniej rozstroił, bo przewidział, że taka sytuacja będzie miała miejsce.

A
@Poncjusz_Pijak: mogłeś być nawet i na 111 wysokich górach i masz takie same prawa do oceniania sytuacji jak ja, wiesz dlaczego? bo nas tam nie było, notabene ja go nie oceniam, podniosłem tylko te dwie sprawy: z tym nieszczęsnym turystą który z wyprawy pod skrzydłami Bieleckiego nie wrócił (z Alp?) oraz Gołąba który skarżył się że Bielecki również go zostawił

I większość ludzi z którymi się wspinałem ma dokładnie takie samo
@camar0: To była akcja na Pizie Bernina bodajże- oczywiście, Bielecki miał kilka takich sytuacji, gdzie spierdzielał w dół i nie patrzył na kolegów, ale w wysokich górach jest naprawdę nieprzyjemnie, każda godzina spędzona na wysokości ponad 7k metrów wyniszcza organizm i przybliża do śmierci.

Pewnych rzeczy się nie dowiemy, a może dowiemy po latach, tak jak np. dopiero teraz poznajemy historię pierwszych wypraw na Everest :)
@ZajetaLampka: Do Bieleckiego z różnych powodów można mieć wątpliwości, ale akurat tutaj trudno winić jego i Małka. Niestety - w pewnym momencie zaczyna się walka o życie. W moim przekonaniu wybór był jasny, inaczej mogłyby być 4 ciała, a nie 2. Niestety nie podjęli trudnej decyzji o odwrocie, która może uratowałaby im życie.

Przy okazji Nanga Parbat tej zimy, wielu ludzi tak się dziwło, że Tamara Lunger "przed" szczytem się wycofała.