Wpis z mikrobloga

Małe sprostowanie do tego wpisu, bo pojawiło się trochę sugestii.

1. Słusznie ktoś zauważył - paracetamol występuje w preparatach z PSEUDOefedryną, a nie efedryną. Mój błąd.

2. Paracetamol z NLPZtami możemy łączyć - takim lekiem jest np. Metafen - ibuprofen + paracetamol

3. Co do łamania tabletek i dawek ibuprofenu, cytat z ulotki leku, o którym pisałam:

Stosuje się ½ do 1 tabletki, w razie potrzeby, 1 do 3 razy na dobę, w odstępach co 4 do 6 godzin.

Maksymalna dawka nie powinna przekroczyć 3 tabletek (1200 mg) na dobę.


Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody podczas lub po jedzeniu. W celu ułatwienia

połknięcia lub dostosowania dawki, tabletki mogą być dzielone na połowy.


Owszem, maksymalna dawka dobowa to 3200 mg, ale nie zaleca się wyższych niż 1200 mg.

4. Co do mechanizmu działania ibuprofenu - nie napisałam nigdzie, że działa tylko na COX-1 ;) przytoczyłam tylko ten fakt, ponieważ skutkiem ubocznym stosowania leków, które mają wpływ na COX-1 jest uszkodzenie przewodu pokarmowego. Ibuprofen jest inhibitorem zarówno COX-1 jak i COX-2.

5. Metamizol, który pojawił się w komentarzach - tu przyznaję się, poczytałam więcej i faktycznie nie jest on taki groźny, macie rację.

Generalnie mój wpis miał na celu tylko i wyłącznie poinformowanie czym mniej więcej są te tabletki przeciwbólowe, które wiele osób łyka zupełnie bezrefleksyjnie. Zwrócenie uwagi na skutki uboczne oraz interakcje np. z alkoholem. Nie spodziewałam się, że powstanie pod nim taka dyskusja.

Mirko to tylko strona ze śmiesznymi obrazkami, więc jeśli ktoś tu szuka poważnych porad medycznych to lepiej jednak wybrać lekarza ;).

Dziękuję za sugestie i zwrócenie uwagi na błędy.

Życzę Wam, żeby Was nic nie bolało ;).

#medycyna #leki #zdrowie #uczsiezwykopem #nauka #farmacja

  • 12
@FelisViridis: Dodaj jeszcze, że znaczna hepatotoksyczność paracetamolu w połączeniu z alkoholem występuje praktycznie tylko u osób przewlekle spożywajacych etanol. Wynika to z faktu, że u takich pacjentów występuje nasilona ekspresja cytochromu P450 (CYP2E1). Jednorazowe spożycie alkoholu i wzięcie paracetamolu nie spowoduje uszkodzenia wątroby i można to spokojnie robić.
@FelisViridis: Moim zdaniem poprzedni wpis jest dobrze i prosto napisany, nie ma co prostowac. To ma dac ogolne pojecie i nie ma sensu bawic sie w szczegoly i czepialstwo, bo i tak malo kto wie co to sa chocby coxy.
@Vitru: głównie chciałam sprostować kwestie dotyczące 3 pierwszych punktów, bo kilka osób mi zwróciło uwagę np. na to dzielenie tabletek. I na temat działania ibuprofenu tez był jakiś komentarz, ja lubię być rzetelna i tyle :). Ale cieszy mnie, że uważasz, że było ok
@FelisViridis: dla mnie to zwykle, nieuzasadnione czepialstwo. Pewnie ze kapsulek sie nie podzieli, ale zwykle tabletki juz tak. W ibuprofenie jedyna ciekawa rzecza jest jego krotki okres poltrwania ;p Tak samo z ta efedryna jak ktos ogarnia to bedzie wiedzial o co chodzi bo przy takiej dawce efedryny zamiast pseudpefedryny dzialyby sie cuda, a jak ktos nie ogarnia to i tak mu to roznicy nie zrobi, pomylic sie nie pomyli bo
hepatotoksyczność paracetamolu w połączeniu z alkoholem występuje praktycznie tylko u osób przewlekle spożywajacych etanol.


Nie jest to prawdą. Taki mechanizm w oparciu CYP2E1 prowadzi do zwiększonej hepatoksyczności u zwierząt, natomiast u ludzi efekt na wątrobę jest praktycznie niezauważalny. Do poczytania tu: 1 2 3 4 i w mojej opinii jedno z najfajniejszych opracowań o paracetamolu i wątrobie :) 5.

DW: @qmed: @Vitru