Wpis z mikrobloga

Szanowne Mirki i Mirabelki, naszło mnie by przygotować dziś dla Was kilka przydatnych informacji o popularnych i ogólnodostępnych lekach przeciwbólowych. Innymi słowy:

CO MAM ŁYKAĆ, GDY MNIE BOLI?

Na początek - klasyk znany od dziecka czyli...

Paracetamol

Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy pierwszego rzutu, często podawany dzieciom - każdy chyba pamięta syropek Panadol :). Jego dużą zaletą jest właśnie owe bezpieczeństwo - nie uszkadza przewodu pokarmowego, ciężko również go przedawkować.
Co ważne, działa on przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie przeciwzapalnie. Stąd też należy pamiętać, że wszystkie preparaty na przeziębienie typu Gripex, Theraflu, Vicks - działają tylko objawowo! Dlatego warto je pić, kiedy podczas choroby musimy jakoś funkcjonować, ale moim zdaniem zamiast go pić na noc, lepiej sięgnąć po coś o działaniu przeciwzapalnym - o czym zaraz.
Z czym łączy się paracetamol? Z popularnych preparatów mamy np. Excedrin Migra Stop - przeciwko migrenowym bólom głowy, w składzie zawiera paracetamol, kwas acetylosalicylowy oraz kofeinę. Wartym uwagi lekiem jest również Panadol femina - połączenie paracetamolu z butylobromkiem hioscyny - co daje nam preparat o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. No i wspomniane wcześniej wszelkie saszetki i tabletki na przeziębienie, gdzie paracetamol występuje zwykle w połączeniu z efedryną, która obkurcza błony śluzowe i różnymi innymi substancjami pomocniczymi, pomagającym zwalczyć objawy przeziębienia.
Jakie są minusy paracetamolu? Przede wszystkim - hepatotoksyczność czyli ryzyko uszkodzenia wątroby. Nasila się ono zwłaszcza przy połączeniu z alkoholem, więc nie radzę tego robić. Zwiększone ryzyko występuje również u osób odwodnionych i niedożywionych. Pamiętajmy też, że maksymalna dobowa dawka paracetamolu to 4000 mg.
Nie podajemy też paracetamolu kotom! Jest dla nich bardzo toksyczny.

Ibuprofen

Czyli najbardziej popularny lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowych, należący do grupy NLPZ czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Na rynku jest cała masa postaci ibuprofenu.. w różnorakich cenach. Tutaj mały #cebuladeals - jeśli łykamy zwykłe tabletki powlekane typu ibum czy ibuprom, warto sięgnąć po tańszy zamiennik - ja polecam Ifenin Forte bo wychodzi chyba najtaniej. Tabletka zawiera podwójną dawkę (400 mg), ale można ją spokojnie złamać na pół. 24 tabletki ok. 6zł, czyli 48 normalnych tabletek... Sami sobie przeliczcie różnicę w cenie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jeśli ten lek będziecie niedostępny - pytajcie po prostu o najtańszy ibuprofen w tabletkach. Do wyboru mamy też kapsułki żelowe i inne wynalazki - ale wszystkie one wchłaniają się przez przewód pokarmowy, więc żadna z tych form nie zadziała w minutę. Decyzję pozostawiam Wam.
Ibuprofen warto łyknąć też przy przeziębieniu przez wzgląd na jego działanie przeciwzapalne. Istnieją też preparaty zawierające ibuprofen z pseudoefedryną - jak Ibuprom zatoki czy Metafen zatoki, które pomogą nam też udrożnić nos. Uważajcie jednak - pseudoefedryna działa pobudzająco i łykając taką tabletkę przed snem można sobie zafundować bezsenną noc ( ͡° ʖ̯ ͡°).
Jakie są minusy ibuprofenu? Negatywnie wpływa na przewód pokarmowy, jak wszystkie NLPZy działające hamująco na COX1. Warto o tym pamiętać i nie łykać go nadmiernie często. Maksymalna dobowa dawka ibuprofenu to 1200 mg.

Meloksykam

Ostatni lek w dzisiejszym wpisie. Również należy do grupy NLPZ - działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, jest preferencyjnym inhibitorem COX2. Stosowany głównie w przypadku bóli reumatycznych i kostno-stawowych. Najbardziej popularny preparat na rynku to Opokan. I wiecie co Wam powiem z własnego doświadczenia? Gdy miałam problemy z kręgosłupem, to był najskuteczniejszy lek przeciwbólowy bez recepty! Oczywiście też należy go łykać z umiarem, ponieważ również może uszkodzić nasz przewód pokarmowy.
Maksymalna dobowa dawka meloksykamu to 15mg.

I kilka ważnych informacji na koniec:
- leków z grupy NLPZ nie łączymy ze sobą! nie wzmocni to ich działania, a może nasilić działania niepożądane
- gdy coś nas długo boli - idziemy do lekarza, a nie leczymy się na własną rękę. Po pierwsze, gdy długo i bardzo boli - to coś jest z naszym organizmem nie tak, a poza tym długotrwałym łykaniem leków przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem możemy sobie zrobić krzywdę. Serio.

Jeśli ktoś przeczytał i mu się spodobało - proszę o informację zwrotną. Zapraszam też do pytań i sugestii. Wpis popełniony pod wpływem nauki o NLPZtach - mam nadzieję, że komuś się przyda!

#medycyna #leki #zdrowie #uczsiezwykopem #nauka #farmacja
  • 149
  • Odpowiedz
@FelisViridis: Jeśli chodzi o meloksykam to jest to lek NLPZ II generacji. W porównaniu do ibupromu, jego zażywanie powoduje mniejsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego ze względu na to, że w większym stopniu hamuje aktywność COX-2 niż COX-1. Zbyt duża neutralizacja COX-1 powoduje zmniejszanie się warstwy śluzu chroniącej żołądek przed działaniem kwasu solnego. W niektórych aptekach, tańszym odpowiednikiem Opokanu (zawierajacego 7,5mg meloksykamu) jest Aspicam Bio.

W przyszłości polecam napisać coś jeszcze
  • Odpowiedz
@szperacz: koksyby są bezpieczniejsze dla przewodu pokarmowego, ale z kolei selektywne hamowanie COX-2 podwyższa ryzyko zakrzepów - między innymi dlatego z tej grupy w lekach dla ludzi mam zarejestrowany właściwie tylko jeden lek. Trochę inaczej wygląda to u zwierząt, gdzie koksyby są podobno stosowane powszechniej
  • Odpowiedz
@FelisViridis: Jak już ktoś wspomniał, imho najlepszą petardą jest Metamizol pod nazwą handlową Pyrylgina chyba, jak będę w Polsce muszę sobie kupić, bo zagranico jest zakazany :/ A jak naprawdę boli to potrafi zdziałać cuda.
  • Odpowiedz
@duncanidaho2: Naproksen ew. meloksykam.
@kamdz: Tzw. "przeziębienie" to infekcja wirusowa. Jeśli bierzesz paracetamol to nie zmieniaj na co innego nie ma sensu i pamiętaj by nie przekroczyć dobowej dawki 4g. Może być tak, że pomoże w niewielkim stopniu i tyle.
@iEarth: Co masz na myśli?
@chuckmls: Dość powiedzieć, że w niektórych przypadkach uzyskuje się nim lepsze działanie niż tramadolem który jest opiatem (2gi stopień drabiny)
  • Odpowiedz
@chuckmls: nie no, jasne. Ja tylko uważam, że każdy powinien wiedzieć jaki jest stan wiedzy na temat danej substancji, jakie są skutki uboczne i co z czym łączyć, a dalszy wybór to już jego sprawa ;)
  • Odpowiedz