Wpis z mikrobloga

Hej Mirki! Dziś mój dawca ma obierany szpik kostny. Oby wszystko się udało, dajcie mu parę plusów na wzmocnienie!

Wiem, że materiał jedzie z #krakow do stolicy rogali. Może to jakiś Mirek? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

U mnie tak jak przewidywałem ciężko - gorączka, wysypka, stan zapalny w pachwinach - i to wszystko od tego białka króliczego. Tak czy siak idziemy caly czas do przodu ()

Sam miałem pobierany szpik kostny dwa razy (do autoprzeszczepu) więc walcie śmiało z pytaniami czy boli pobranie i tak dalej, odpowiem w miarę możliwości.

Miłego dnia kochani!

#prosilechoruje

#medycyna #oswiadczenie #barylkakrwi
p.....e - Hej Mirki! Dziś mój dawca ma obierany szpik kostny. Oby wszystko się udało,...

źródło: comment_qbc4xIYFno7FHI1IDfhDEOYxjqXsx0im.jpg

Pobierz
  • 94
@qwerty93: W większości przypadków ból ogranicza się do włożenia wenflonu - wygląda to tak https://www.youtube.com/watch?v=viWZEnlz18Q (własny materiał)
Jeżeli chodzi o pobranie z kolców biodrowych to ogranicza się to do paru nakłuć i znieczulenia miejscowego, ale ta metoda jest już wycofywana i zastępowana tą z krwi obwodowej (z wenflonu).
Miałem obie przy pierwszej najgorszy jest ból tyłka od siedzenia, a w drugiej chodziłem normalnie po zabiegu.
@mpmp-pmpm:

Jeżeli chodzi o pobranie z kolców biodrowych to ogranicza się to do paru nakłuć i znieczulenia miejscowego


Muszę się przyznać, ze opisałem tutaj biopsję szpiku, a nie pobranie #shithappens
Oczywiście pobranie szpiku kostnego (tą drugą metodą) jest w znieczuleniu ogólnym przy obecności anestezjologa. Materiał jest pobierany z talerza kości biodrowej. Tak jak pisałem preferuje się aferezę (odseprowanie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej) która nie wymaga takiego znieczulenia.
@wasabi215: .
@prosile: Jeśli mam być szczera odrobinę mnie wkurza ta kampania. Czemu?
Rok temu namawiała mnie na wydziale dziewczyna, która miała białaczkę.

-Nie jestem pewna.
-Ale to nie boli, Możesz komuś pomóc tutaj masz mity dotyczące zabiegu, możesz się zawsze rozmyślić, a może być tak, że szpik nie będzie pasował do nikogo.
-Ale nie rozumiesz. Co będzie jeśli dopasują kogoś a ja się rozmyślę? Ja po prostu nie jestem w stanie przewidzieć
@egoMojKolego: nie może być cupmlu :/ tutaj masz wszystkie kryteria dyskwalifikujące
http://szpik.gumed.edu.pl/14025.html
@Tsukiko: i co mam napisać, że warto? że nic nie boli?
Powiem Ci tak gdy znajdzie się jakaś osoba która jest z Tobą zgodna to napiszą. Jeżeli nie jest to zagrożenie życia - planowane to masz chwilę na zadumę. Czy Tsukiko chcę oddać jakiemuś bordo swoje komórki.
Największą satysfakcją jest to, że możesz pomóc. Czujesz się ważna, bo
@prosile: No nie wiem, ja się boję nawet ruchomych schodów i pójścia na badania okresowe sama a co dopiero oddania szpiku. Krew oddawałam dopóki mogłam, ale szpik już wydaje mi się czymś poważnym i nie chciałabym kogoś zawieść przez atak paniki.