Wpis z mikrobloga

Pamiętnik Pradziadka został ukończony.
Rękopis na ok. 50 stron został przepisany do wygodnego do czytania E-Booka

Pradziadek urodził się w 1887 roku, opisał tu emigrację w niemczech, realia kapitalistycznej ameryki z początku XX wieku (jest co nieco o Henrym Fordzie u którego pracował jego brat), walki na frontach I wojny światowej, II wojna światowa - wysiedlenia i życie kilka kilometrów od niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Ciekawe jest to, że przełom XIX i XX wieku, widziany oczami zwykłego, biednego człowieka ze wsi, odstaje nieco od naszego wyobrażenia o tamtym okresie dziejów, oraz to, że niezwykle wiele z jego spostrzeżeń o Polsce i Polakach jest aktualne aż do dziś, po tych stu latach.

Z góry przepraszam wszystkich z #grammarnazi, staram się zachować oryginalny charakter tekstu w transkrypcie, także przymykam wiele razy oko na gramatykę i interpunkcję ponieważ sam nie potrafię ocenić co jest archaizmem a co po prostu błędem. Mam w planach jeszcze stworzyć, w wolnym czasie wersję ze współczesną interpunkcją oraz częściowo poprawioną ortografią.
Dodaję też #historiajednejfotografii, ponieważ dzięki mirkom spod tego tagu zdecydowałem się opublikować tekst.

PDF do pobrania

Inne formaty (mobi/epub/rękopis)

Wielkie dzięki wszystkim którzy pomogli w przepisywaniu i dobrą radą.
Dziękuję też wszystkim czytelnikom za cierpliwość i plusiki, które wyniosły nas ostatnio w gorące :)

#pradziadekrabsztoka #historia #historiazolnierza #historiapolski #historiajednejfotografii #usa #iwojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #polska
Rabsztok - Pamiętnik Pradziadka został ukończony.
Rękopis na ok. 50 stron został prz...

źródło: comment_kRNrWiGqWIL4EN21rP3UeHC31jrZlWAp.jpg

Pobierz
  • 133
  • Odpowiedz
@Rabsztok: przeczytałam dopiero 2 strony, a już zdążyła mnie rozbroić ta przejmująca szczerość, z jaką tekst jest napisany. w taki sposób lubię właśnie poznawać historię, nie z podręczników, które podają mi stek dat do zapamiętania, a z relacji naocznych świadków, uczestników wydarzeń.
  • Odpowiedz
@Rabsztok: Dziękuję, na początku to wydawało się niewiarygodne. Ktoś mógł tyle przeżyć, wycierpieć a mimo to pozostał dobrym człowiekiem. . Niesamowicie wartościowa lektura o nas Polakach, o okrucieństwie wojny, o życiu w tych czasach. Jedna z największych zawieruch dziejowych widziana przez człowieka a nie tych którzy "piszą" podręczniki do historii. Hardy chłop trzeba przyznać !
  • Odpowiedz
@Rabsztok: Dodaj do tego PDF-a jakąś pierwszą stronę. Tytuł, parę słów wstępu (np. to co napisałeś tutaj na Mikro jako wstęp), przede wszystkim skąd ten tekst, kim dla Ciebie była postać, której pamiętniki przepisałeś. Dodaj skan choćby jednej oryginalnej strony. Może też dodaj jakieś dane kontaktowe do siebie (mail). Ogólnie trochę łyso to wygląda w tej chwili.

Teraz wszyscy kojarzą, ale za parę lat zatrze się pamięć i zostanie sam tekst,
  • Odpowiedz
@Rabsztok: Popracuj nad tym i znajdź wydawcę, który będzie współpracował na TWOICH warunkach.
Tekst jest bezcenny! Myślę, że skoro jest takie zainteresowanie na mirko, to jeśli byś nie znalazł wydawcy to można by zrobić zrzutę na wydanie Pamiętników Twojego pradziada.
  • Odpowiedz
@hades9: To na pewno nie jest jeszcze finalna wersja, ale pierwsza, gdzie można przeczytać opowieść od deski do deski.
Nieco popracuję jeszcze nad tym i w wolnym czasie poszukam jakichś pamiątek/zdjęć/wspomnień, bo ten pamiętnik, to jedyna rzecz jaką mam póki co.
  • Odpowiedz
Fantastyczna robota i wspaniała lektura, świetnie się czyta.
Miałeś mądrego pradziadka:
"...ale ja rozumuję że gdy my będziemy ukrywać swoje błędy a nie wytykać ich sobie i ukrywać dalej to się niczego nie nauczemy, dla tego też tak tępo szliśmy za kulturą innych narodów bo ktoś o nas powiedział żeśmy zdatni do tańca i różańca, a ja bym tu dodał, że i do ciężkiej pracy i do wojaczki bom dosyć widział, o
  • Odpowiedz