Wpis z mikrobloga

#grammarnazi #jezykpolski #jezykowezagwozdki #ubierajsiezwykopem

W języku polskim powszechnie używa się wielu błędnych wyrażeń.


Spośród wszystkich błędów tym, który denerwuje mnie najbardziej, jest niewłaściwe używanie słowa ubrać. O ile na wcześniej wymienione błędy duża część społeczeństwa jest wyczulona i zwraca na nie uwagę, o tyle na „ubieranie” prawie nikt. A błąd jest oczywisty i drażni moje uszy niewyobrażalnie. Młodość spędziłem na zachodnim Mazowszu gdzie nie zauważałem tego błędu i nie zdawałem sobie sprawy ze skali zjawiska, ale po rozpoczęciu studiów w Trójmieście zacząłem zauważać, że znajomi studenci z dosłownie wszystkich stron Polski posługują się tym małopolskim regionalizmem*.

Zanim dodam swoje 3 grosze, przywołam:
*prof. Mirosław Bańko
prof. Jan Miodek
prof. Jerzy Bralczyk
*dr Katarzyna Kłosińska

Wielu Polaków mówi „ubrałem buty”, „ubrałem spodnie”, „ubrałem sweter”, „ubrałem kurtkę”.
Jeżeli tak mówicie, to w rzeczywistości wysyłacie komunikat, że przystroiliście czymś buty, przystroiliście czymś spodnie, nałożyliście coś na sweter, a kurtkę owineliście szalikiem.

Powinniście zatem powiedzieć włożyłem buty, włożyłem spodnie,włożyłem sweter, włożyłem kurtkę (dopuszczalna jest też forma założyłem – takiej formy używano w moich rodzinnych stronach i mi również bardziej odpowiada).
Jeżeli chcecie użyć słowa „ubrać”, możecie również powiedzieć: ubrałem się w buty, ubrałem się w spodnie, ubrałem się w sweter, ubrałem się w kurtkę.

Możemy ubrać:
siebie, człowieka, choinkę, psa.
Możemy ubrać się w/włożyć/założyć:
spodnie, czapkę, kurtkę, buty.

Na koniec zdjęcie pokazujące jak wygląda „ubranie choinki” przy założeniu, że „ubranie spodni” jest poprawne:
Pippo - #grammarnazi #jezykpolski #jezykowezagwozdki #ubierajsiezwykopem

W języku ...

źródło: comment_4pJLMo2mSPntvYWbXflVYMZ6TudqZqwC.jpg

Pobierz
  • 68
  • Odpowiedz
Skoro wszyscy używają czegoś źle to może czas zmienić zasady i traktować to jako dobrze?
Język to nie fizyka czy matematyka gdzie Bóg wymyślił ogólne zasady
  • Odpowiedz
@Pippo: Gdybym mógł dać Ci dwa plusy to dałbym Ci trzy. Sam popełniam błędy językowe i cieszę się, że są jeszcze osoby, które te błędy wyłapują i zamiast szyderczo wyśmiewać, to merytorycznie tłumaczą jak jest źle i jak być powinno.
  • Odpowiedz
@Pippo: Muszę się przyznać, że ja również ubieram buty, czy spodnie. W każdym bądź razie postaram się wziąść twoje rady do serca i mam nadzieję, będzie mi się podczas używania tych zwrotów włanczać lampka choin... ostrzegawcza.
  • Odpowiedz
@Pippo: skoro jest to regionalizm, to czemu mam tak nie mówić? Język jest tworzony przez ludzi, na południu bardzo dużo ludzi tak mówi, więc nie widzę w tym niczego złego. Wręcz miło patrzeć na Twój ból dupy z tego powodu :D
  • Odpowiedz
@Pippo:

W języku polskim powszechnie używa się wielu błędnych wyrażeń.


Nie daje Ci to trochę do myślenia? Jeśli coś w języku jest powszechne, to czy nie oznacza to może przypadkiem, że jest przyjęte jako powszechnie akceptowalne*?

Gdyby każdy zachowywał się tak samo jak Ty i bóldupił o każdy przypadek użycia niewzorcowej mowy, język musiałby stać w miejscu. Choć i tak pewnie by się tak nie stało. Tak to już jest, że
  • Odpowiedz