Wpis z mikrobloga

W związku ze śmiercią Czesława Kiszczaka, przyszła mi na myśl refleksja "do końca mu nic nie zrobili". Poczytałem sobie o nim, przeczytałem też falę hejtu. Aby wyrobić sobie zdanie, zadzwoniłem do ojca, by zapytać go "czy Kiszczak miał być sądzony? czy miał być skazany? czy miał iść siedzieć?". Dlaczego zadzwoniłem do ojca? Dlatego że w okresie stanu wojennego był górnikiem, pracował jak szeregowy górnik w kopalni sąsiedniej do Wujek, był czynnym członkiem Solidarności. Pomyślałem że to odpowiednia osoba która może wypowiedzieć się na ten temat. Jaki był jego komentarz? Podsumowując długą rozmowę: Kiszczak był jednym z tych ludzi którzy powstrzymali rozlew krwi w całym kraju. Cytuję "ofiary z kopalni Wujek to tylko kilka osób, dzięki Kiszczakowi nie doszło do rozlewu krwi w całym kraju, pamiętam jak napięta była sytuacja, mogło być więcej niż setki ofiar w całym kraju, gdyby tego nie opanował z Jaruzelskim". Dodał jeszcze że połowa dzisiejszej elity powinna iść siedzieć zanim by posadzono Kiszczaka.

#kiszczak #stanwojenny #okraglystol #polityka #prl #kopalniawojek #jaruzelski
  • 5