Wpis z mikrobloga

Jest na mirko ktoś ogarniający temat wspinaczki wysokogórskiej? Obejrzałem "Everset", Film spokojnie polecam każdemu. Ale może mam już spaczenie ze względu na własne hobby (dużo mniej ryzykowne). Zastanawiałem się nad sprzętem, którego używają. To, że facet był w stanie przeleżeć w śniegu tyle godzin i mieć jedynie odmrożenia etc. Ciekawi mnie postęp jak miał miejsce w tej dziedzinie od 96 roku do teraz. Czy dominują ultralekkie kurtki puchowe, jakieś warstwowe termoaktywki etc. Czy ładują w siebie farmakologię. Czy może są jakieś stare sprawdzone metody od lat, których technologia póki co nie przeskoczyła.
#everest #himalaizm #pytanie
Wyloguj_Mnie - Jest na mirko ktoś ogarniający temat wspinaczki wysokogórskiej? Obejrz...

źródło: comment_6LuStScfG6MDj39SHRX7fZcFEbBdGbml.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@Wyloguj_Mnie: Postępu znacznego nie ma. Kombinezon puchowy nadal jest na topie bo jest lekki. Ubiór wartwowy nieco ewoluował, bo mamy więcej synetyków niż te 20 lat temu, ale to nadal takie dame podstawy. A sam film jest ponoć mocno przekłamany.
  • Odpowiedz
@a231: No poczytałem trochę opinii, myślę nad książką Bukriejewa albo Krakauera. Bo podobno samą wspinaczkę strasznie uprościli. Akurat film zrobił na mnie wrażenie zdjęciami, plus jako jeden z niewielu naprawdę zyskiwał dzięki 3D. Tylko właśnie zastanawiało mnie to jak oni tam w bezruchu dali radę przetrwać tyle. I sama historia Becka, który w filmie jest takim trochę gburem, który uważa, że za 65k dolarów mają go tam zanieść na szczyt. I
  • Odpowiedz
@Wyloguj_Mnie: Kurtki puchowe dominują, acz nie ultralekkie. Puch swoje waży - im mniej puchu w gramach, tym gorzej grzeje kurtka. Jedyna redukcja masy, która jest tutaj możliwa, to materiał, z którego uszyta jest kurtka, i układ komór z puchem. Doszło mnóstwo odzieży thermo typu merino itp. Jest mega postęp, jeżeli chodzi o jakość obuwia - nie wiem w którym wymyśli buty tyupu LA Olympus Mons, ale one niszczą system.
Jeżeli chodzi
  • Odpowiedz