Wpis z mikrobloga

Czy mirki znają różnicę pomiędzy #adwokat a #radcaprawny ? Obecnie nie ma żadnej - poza tym, że radca prawny może pracować na etacie. Poza tym w praktyce nie różnią się te dwa zawody totalnie niczym. Jest tylko jedna mała sprawa...
Adwokaci bardzo mocno wierzą w to, że jednak jakaś tam różnica jest.
Przykładowo - w jakimś tam podręczniku wydanym przez ministerstwo sprawiedliwości znajduje się opis adwokata:

Podobnie jak radca prawny jest profesjonalnym prawnikiem świadczącym pomoc prawną dla swoich klientów.

Co w takim przypadku robi Naczelna Rada Adwokacka? Oczywiście protestuje. Adwokaci: nie porównujcie nas w podręczniku do radców
#prawo
  • 23
@eaxene: ale do niedawna radcy prawni nie mogli brać udziału/reprezentować klientów w sprawach karnych. Skoro jednak w 2015r. doszło do zmiany dzięki której radcy mogą zajmować się takimi sprawami to dlaczego nie ujednolicono nazewnictwa ?

Btw, adwokat brzmi chyba dostojniej dla niektórych niż radca prawny ( ͡º ͜ʖ͡º)
Adwokaci wierzą, że radca prawny to gorszy zawód i dlatego się burzą. ;p


@alma_: nie wszyscy, ale są tacy. Aczkolwiek trzeba przyznać, że sporo radców pracujących wewnątrz firmy czasem ma problemy z odnalezieniem się jak czasem trzeba wystąpić w sądzie.

@ferdydurke___:

to dlaczego nie ujednolicono nazewnictwa ?

Bo w zasadzie oba zawody do tego nie dążą za bardzo. Brak jest jakiejś woli z obu stron, żeby to załatwić. Natomiast obecnie,
Jest jeszcze różnica w składkach


@siwy24: no ale nie ma to wpływu na zawód sam w sobie czy też związane z tym uprawnienia.
@deyna: @Adams_GA: w jaki sposób chcecie porównywać obie aplikacje? Nie powiem, żebym miał najtrudniejszą na świecie, ale adwokaci obok nie mieli też jakiejś "megamasakrycznietrudnej" trochę to wszystko zależy od oirp/ora natomiast egzamin końcowy (mimo iż różne są zadania) to polega na tym samym.
mi szef opowiadał ze przynajmniej w poznaniu dużo łatwiej wylecieć z aplikacji. Np. Po niezdanym egzaminie


@Adams_GA: no dobra, ale kiedy to było? Jak dawniej to pewnie miał z 10 osób na aplikacji. Obecnie ani jeden ani drugi samorząd raczej nie eliminuje ot tak ludzi.
@cheater:
a na cholerę ci tu taktyk?
@eaxene: @Adams_Ga: Tak, jasne, ale chciałem pokazać jakiekolwiek różnice.
Ja zaś słyszałem, że radcowska cięższa, przynajmniej na moim terenie (Kraków). Mimo wszystko, wprowadzenie możliwości bronienia w sprawach karnych i możliwość podjęcia etatu przemawiają na rzecz radcostwa.
Imho, w dzisiejszych czasach adwokat na plus wyróżnia się tylko nazwą zakorzenioną w świadomości Polaków, że sąd = adwokat, więc jeśli ktoś chce być radcą wyłącznie występującym w sądzie, lepiej ukończyć aplikację adwokacką.
aż tak stary nie jest :p 3-4 lata temu.


@Adams_GA: a no to miał porąbaną ora ;)
@siwy24:
Właśnie trzeba przyznać, że ta świadomość jest sporym atutem adwokatów, ale z drugiej strony np. nie mogący się utrzymać z kancelarii adwokat nie może pójść na etat do choćby banku jako prawnik. A znam paru adwokatów co miało tego typu problemy.
Przede wszystkim dlatego że idąc na adwokacką musisz brać karne z urzędu.


@Adams_GA: jaki byłem szczęśliwy móc zaznaczyć na deklaracji, że nie biorę karnych z urzędu ( )
pamiętam jak na aplikacji (trochę dorabiałem w adwokackiej kancelarii) trafiały się sprawy typu: gość po pijaku szedł po cmentarzu i sobie niszczył nagrobki, albo matka patrzy jak konkubent leje roczne dziecko.