Wpis z mikrobloga

Witam Mirki z szanownego tagu #pcmasterrace
Otóż napotkałem problem, jako użytkownik niespecjalnie lubianego #windows8 skusiłem się na instalacje #windows10.

Ściągnęło, zainstalowało, ja zachwycony.... ale:
Win 10 znalazł jakieś błędy na dysku i zapragnął je naprawić. W wyniku czego nie jestem w stanie ani uruchomić systemu, ani wykonać żadnego przywracania systemu (nawet do stanu początkowego) za każdym razem wywala błąd. Nawet z próbą naprawy przy użyciu "płyty naprawy systemu windows 8"

1.Czy możliwe jest by w jakiś pokrętny sposób uwalił mi się dysk?
2.Czy może spróbować instalacji win 10 lub win 8 z pendriva? Co wtedy z funkcją recovery?
3.Wolałbym od razu instalować win 10. Co z licencją? z tego co wiem Win8 zapisany ma "CD-Key" na płycie głównej.

Thank you from the mountain za odpowiedzi i wszelką pomoc
Pozdrawiam
  • 27
@Rist0: Jeżeli zrobiłeś aktualizację do win10 i system się aktywował to klucz zostaje przeniesiony do nowej wersji systemu. Z informacji które można znaleźć przy czystej instalacji powinien go sobie sam pobrać z BIOS-u.

1.Czy możliwe jest by w jakiś pokrętny sposób uwalił mi się dysk?...

Sam system nie. Mogłeś mieć pecha lub wcześniej uwalony dysk który pokazał swoje oblicze przy kopiowaniu większej ilości danych.

2.Czy może spróbować instalacji win 10 lub
@ediz4: Już wiem w czym tkwi problem... Sony nie wypuściło jeszcze ster dla 10 dla seri vaio... a mnie nie przyszło do głowy aby to sprawdzić.
System zaktualizował się bez problemu i to uśpiło moją czujność
Recovery standardowe dostarczone z kompem i systemem, nic tam nie grzebałem
@ediz4: no tak pewnie zrobię jeśli recovery się uda... narazie wali błędami ale jeszcze jedną opcje sprawdzam i może się uda. Dzięki
@ediz4 @Unbeliev

Recovery nie działa :/ Co teraz poradzić?

Wykonać z zewnątrz format samej partycji z systemem i spróbować recovery jeszcze raz
Czy może nagrać od razu win8.1 na pendrive`a i zainstalować na dysku (czy będzie później działać opcja recovery?
@Rist0: Wszystko zależy jak miałeś recovery rozwiązane. Czy były uruchamiane z opcji zaawansowane opcje systemu czy też jakiegoś klawisza z laptopa. I co to znaczy nie działa? Nie uruchamia się czy wyskakuje błąd podczas przywracania?
@ediz4:
klawisz z laptopa
Nie działa w sensie że proces przywracania dochodzi do około 70% i wywala komunikat że wystąpił błąd i out
@ediz4: odpaliłem live cd z linux mint i widzi wszystkie partycje, w tym partycje c:/ z katalogami windowsa już po recovery, bez żadnych użytkowników
Spróbuje jeszcze uruchomic parted magic... są tam jakieś narzędzia do naprawy dysku czy cuś, może coś poradzą
Z tego oprogramowania recovery wszedłem w linie komend i:
Na partycji X: (chyba recovery) znalazło błędy ale nie mogło naprawić bo zabezpieczone przed zapisem
Partycja C: wolna od błędów
@ediz4: tak spróbuję jednak obawiam się że i tak może być lipa...
Błądząc po tych wszystkich opcjach recovery doszedłem do wniosku iż obraz win8 na partycji recovery został zastąpiony obrazem win10... przy próbie przywrócenia systemu proces zostaje przerwany przez brak sterowników no bo sony nie dało.
Kwestia jak teraz wrócić do win8, ręczny format i instalacja z pendrive?