Wpis z mikrobloga

Mirki może ktoś miał podobną sytuację i coś poradzi. Mianowicie dostałem dzisiaj wezwanie na przesłuchanie w charakterze świadka (właściwie moi rodzice), bo są właścicielem łącza internetowego. Zadzwoniłem pod podany numer i ustaliłem że mogę zgłosić się jako główny użytkownik łącza (co by rodziców nie stresować). Dowiedziałem się że chodzi o torrenty i film Wymyk ściągnięty/ udostępniany z BitTorrenta, tylko co jest absurdalne nigdy nie korzystałem z torrentów, jeśli już pojawiały się jakieś obejrzane filmy to wszystko online. Sytuacja jest kuriozalna o tyle, że prowadzę firmę związaną z IT i całe oprogramowanie jest legalne (często robię audyt, aby głupio na czymś nie wpaść). W wezwaniu jest prośba o ustalenie IP sprzed roku, które jest zmienne i generalnie mogło należeć w tym samym dniu do innej osoby. Generalnie nie mam się czego obawiać, jednak zdaję sobie sprawę z całej biurokratycznej machiny, która może ruszyć i pozbawić mnie komputerów na dłuższy czas (jeśli zostaną zabezpieczone jako dowody) i mojego czasu, który jest w aktualnej sytuacji dla mnie najcenniejszy. Wydaje mi się że działanie jest bezprawne, ponieważ Policja bez odpowiednich nakazów nie może uzyskać danych o IP. Sądzę że jest to działanie jakiejś gówno kancelarii, która losowo wysyła wezwania.

Moje pytania:
Czy Policja po przesłuchaniu mnie jako świadka może od razu zarządzić przeszukanie mieszkania (i możliwe że biura).
Czy możliwa jest zmiana statusu na podejrzanego w trakcie/ po przesłuchaniu?
Czy mogę jawnie nagrywać samo przesłuchanie?
Istnieje minimalne ryzyko, że np. była w tym dniu u nas ktoś znajomy z laptopem, kto ma hasło do wifi i tam coś leciało. Jest to jedyne wytłumaczenie, które przychodzi mi na myśl. (Poza przyznaniem tego IP w tym samym czasie innej osobie).
Na jakie pytania się przygotować, aby nie dać możliwości gównokancelarii ciągania mnie po sądach i marnowania mojego czasu?
W przypadku gdyby istniała możliwość przeszukania, w jaki sposób je rejestrować i jak się zachowywać?

Z góry dziękuję za podpowiedzi. :) Jak będzie zainteresowanie to wrzucę info jak poszło. :)

#prawo #informatyka #film #torrent #torrenty #kichopyta #januszeprawa
  • 34
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: Niestety nie. :/ Jak dla mnie to działanie po omacku z ich strony. Chciałem ustalić swoje IP z Netii w tym dniu, jednak, co jest chore, zasłaniają się ochroną danych osobowych i odmawiają (moim rodzicom) wydania adresów IP z tego dnia.
  • Odpowiedz
@M3L8ORP: Lepiej się przygotować, bo wiesz może być jak w kawale:
polowanie na zające, a niedźwiedź spierdziela.
Niedźwiedź czemu uciekasz, przecież na zające polują- pyta uciekający zając.
A idź w #!$%@? z myśliwymi. Zanim się wytłumaczysz że nie jesteś zającem, to Cię zastrzelą. :D
  • Odpowiedz
@M3L8ORP: Całym absurdem sytuacji jest to że z ręką na sercu nie pobrałem nic z torrentów. Mam lekką manie na punkcie OWI i całe oprogramowanie mam legal, nawet na mirko kiedyś pisałem że lepiej byłoby być piratem, bo kupiłem Hitmana na płycie, a w miejscu bez neta musiałem pobrać jeszcze ~7GB aktualizacji. I jak sądzę będę musiał użerać się teraz z jakąś gównokancelarią, bo wykorzystują Policję jako narzędzie do zdobycia danych
  • Odpowiedz
Wydaje mi się że działanie jest bezprawne, ponieważ Policja bez odpowiednich nakazów nie może uzyskać danych o IP


@24GHzWireless: Jeżeli ktoś złożył zawiadomienie wskazując konkretny adres IP to policja przy użyciu prokuratora uderza do dostawcy internetu z pytaniem który klient w danym momencie tego adresu używał. Stąd mają Twoje dane i to działanie jest jak najbardziej zgodne z prawem.

Poza przyznaniem tego IP w tym samym czasie innej osobie


@24GHzWireless:
  • Odpowiedz
@maniac777: Pierwsza sprawa to wydaje mi się że aby prokuratura mogła zadziałać to powinienem być przesłuchiwany w charakterze podejrzanego, nie świadka i nie być proszonym przez oficera prowadzącego sprawę o ustalenie numerów IP w dniu (to samo jest na wezwaniu). Sądzę że zawiadomienie zostało złożone jako możliwość popełnienia przestępstwa, a nie popełnienie przestępstwa. Mogę się oczywiście mylić.

Druga sprawa to możliwe jest sytuacja w której zwrócono się do operatora o podanie
  • Odpowiedz
Pierwsza sprawa to wydaje mi się że aby prokuratura mogła zadziałać to powinienem być przesłuchiwany w charakterze podejrzanego, nie świadka


@24GHzWireless: Na razie oficjalnie nie wiedzą nawet czy byłeś wtedy w kraju nie mówiąc już o tym czy korzystałeś z internetu. Przesł#!$%@?ą w charakterze świadka bo nie wiedzą czy o czyn podejrzewać Ciebie, mamę, tatę, babcię czy sąsiada.

i nie być proszonym przez oficera prowadzącego sprawę o ustalenie numerów IP w
  • Odpowiedz
Na razie oficjalnie nie wiedzą nawet czy byłeś wtedy w kraju nie mówiąc już o tym czy korzystałeś z internetu. Przesł#!$%@?ą w charakterze świadka bo nie wiedzą czy o czyn podejrzewać Ciebie, mamę, tatę, babcię czy sąsiada.


@maniac777: Jasne ale żeby uzyskać takie dane muszą mieć konkretne dowody, a nie informacje że możliwe że było przestępstwo ale w sumie to mogło go nie być. W tym wypadku powinien być też zaangażowany
24GHzWireless - > Na razie oficjalnie nie wiedzą nawet czy byłeś wtedy w kraju nie mó...

źródło: comment_mkyOn5hn0zc4JgHEIkPk6c6fwbBUe7xw.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Jasne ale żeby uzyskać takie dane muszą mieć konkretne dowody, a nie informacje że możliwe że było przestępstwo ale w sumie to mogło go nie być. W tym wypadku powinien być też zaangażowany prokurator i wtedy dopiero mogli by uzyskać takie dane. A tak pozyskane zostały w sposób nielegalny. (Być może się mylę, bo nie jestem na bieżąco). :)


@24GHzWireless: Wystarczy zawiadomienie złożone przez właściciela praw autorskich lub kogoś kto go
  • Odpowiedz
Wystarczy zawiadomienie złożone przez właściciela praw autorskich lub kogoś kto go reprezentuje. Postępowanie wyjaśniające ma między innymi na celu ustalenie czy przestępstwo było popełnione. Na razie gospodarzem jest prawdopodobnie policja, a prokurator wystąpił tylko w charakterze tego, kto jest uprawniony do zwolnienia operatora z tajemnicy telekomunikacyjnej (policja nie może tego zrobić samodzielnie). Dane uzyskane zostały jak najbardziej zgodnie z prawem. Pamiętaj, że rzeczywistość nie ma nic wspólnego z amerykańskimi filmami.


@maniac777:
  • Odpowiedz