Wpis z mikrobloga

Zachęcony ciepłym przyjęciem przez Mirkow postanowiłem kontynuować moje gawędy o monetkach antycznych. Mała uwaga techniczna nazwy własne będę się starał podawać w języku oryginalnym (łacina). Jako ze na co dzień operuje angielskim i w tym języku czytam literaturę tematu w razie błędnego spolszczenia proszę o wyrozumiałość i erratę.

Dzisiejszym tematem będzie ta oto monetka wybita przez Konstantyna Wielkiego:

Constantine I „the Great”
Trier (?) mint, AD 322-325
exergue – illegible
obv: CONSTANTINVSAVG
rev: SARMATIA
DEVICTA
AE3: 19mm, 3,2g, LXXXIV

Maleństwo wybite prawdopodobnie w Augusta Treverorum (Dzisiejszy Trier na granicy Luxembursko - Niemieckiej) ok 322-325. Roku na awersie widzimy popiersie cesarza w wieńcu laurowym gdzie napis głosi "Konstantyn Augustus". Rewers zdobi nie kto inny jak Victoria trzymająca palmę zwycięstwa oraz trofeum jednocześnie depcząca sarmackiego jeńca. Podpis "Sarmatia Devicta" w wolnym tłumaczeniu znaczy Sarmacja pokonana.

Tyle opisu teraz o samych wydarzeniach upamiętnionych w tej alegorii. W latach 317-319 nasz główny bohater toczył zacięte batalie z Sarmatami w obronie Panonii (dzisiejsza Serbia oraz cześć Chorwacji i Bośni). Po udanej kampanii Konstantyn (który został okrzyknięty Sarmaticus Maximus) zaangażował się we wzmocnienie swojej pozycji w regionie osobiście doglądając limesu w Panonii Wewnętrznej. Za swoja siedzibę obrał miasto zwane Ulpia Serdica (dzisiejsza Sofia) gdzie rezydował aż do 323 roku nazywając Sofie "moim Rzymem".
Na ponowne starcie z Sarmatami nie trzeba było długo czekać zaatakowali w 322 roku ale zostali skutecznie odparci przez Konstantyna, który po raz drugi dorobił się tytułu Sarmaticus Maximus. Po tych wydarzenia na jego rozkazy rozpoczęto budowę systemu fortyfikacji zwanych Limes Sarmatiae. Na pamiątkę tych wydarzeń i ku pokrzepieniu serc wybito opisywana tu monetkę.

Pozdrawiam.

#numizmatyka #monety #pieniadze #historia #archeologia #historia oraz mój własny tag pod którym będę od czasu do czasu publikował moje wypociny #gawedynumizmatyczne
Pobierz Atreus - Zachęcony ciepłym przyjęciem przez Mirkow postanowiłem kontynuować moje gawę...
źródło: comment_uRnpO4FZnLEAnz38jD9XE82vr3cQjhJ3.jpg
  • 3