Wpis z mikrobloga

Mireczki mam pytanie do ogarniętych w temacie. Mianowicie jak sprawdzić jaki interfejs dysku twardego na płycie głównej mam w laptopie nie rozkręcając go? Chodzi o głównie o to czy mam SATA II czy też SATA III. Pobrałem sobie nawet narzędzie AIDA64 Extreme, wszedłem w dyski i wybrałem dysk wewnętrzny, mam napisane że interfejs jest SATA II, ale wydaje mi się że w tym przypadku chodzi o interfejs z jakiego korzysta dysk a nie ten, który oferuje płyta główna, gdyż wiem że model dysku HDD który posiadam jest właśnie na SATA II. Natomiast chipset płyty głównej jaki posiadam to Intel Cougar Point HM67, Intel Sandy Bridge LINK i tutaj w informacjach znajduję informację "SATA 6 Gb/s and 3 Gb/s" co oznaczałoby, że jest na SATA III. Laptop to Dell N5110, kupiony dobre 3 lata temu i dlatego jest tam dysk HDD na SATA II. Teraz chciałbym wrzucić SSD na SATA III. Wiem, o tym że jak kupię SSD czy HDD na SATA III to SATA II mi to obsłuży, ale mimo wszystko chciałbym mieć wiedzę na temat tego interfejsu. Jeśli ktoś wie w jakim programie czy inny sposób można uzyskać takową informację byłbym wdzięczny za info. Dodam, że przegrzebałem google i widziałem tematy nawet na forach Della, ale nic rzeczowego w temacie i gdy już ktoś faktycznie zabrał się za wymianę dysku to nie dał info jak faktycznie z tym interfejsem było.

#komputery #informatyka #pytanie #kiciochpyta #laptopy #hardware
  • 10
  • Odpowiedz
@Pustulka: @MacFlays: Odpaliłem teraz HWiNFO64 i w Motherboard znalazłem informację o obsłudze SATA III, no ale SATA II obsługuje, więc za dużo to nie pomagało. Lecz w zakładce Bus wszedłem w mój interfejs SATA i tam w Hoście jest info o SATA III. Czy to o to chodzi? Obecnie na porcie #0 jest dysk, który jest SATA II, a na #4 jest napęd DVD, który jak widać jest na SATA
MaTTiQ - @Pustulka: @MacFlays: Odpaliłem teraz HWiNFO64 i w Motherboard znalazłem inf...

źródło: comment_36uwiP177SMUtArnz2AqJdZlMpzlWGzr.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@MaTTiQ: Według tego twój kontroler wspiera sata III. Z tym, że tylko na porcie 0 i 1. Port 0 to aktualne miejsce HDD. Jak podmienisz HDD na SSD to zadziała, jeśli planujesz zamontować SSD w miejsce na napędu to SATA II.
  • Odpowiedz
@MacFlays: @Pustulka: Dziękuję bardzo koledzy za informacje. Zamierzam w miejsce HDD wrzucić dysk SSD, więc liczę że uda się faktycznie uzyskać SATA III. Jeśli nie to trudno.

Przy okazji, Crucial M550 256GB to dobry wybór waszym zdaniem?
  • Odpowiedz
@Pustulka: @MacFlays: Witam po przerwie koledzy. Zakupiłem Cruciala M550 256GB i dzisiaj popołudniem zamontowałem go w moim laptopie. Zapięło go elegancko na SATA III. Dodam, że jeszcze skontaktowałem się z Dellem podając mój nr serwisowy laptopa. Dostałem info, że jest SATA II, ale też nie chciało mi się wierzyć i sądziłem, że po prostu podano mi interfejs bieżącego dysku (tego Seagate'a). Po prostu chciałem przekazać informację, bo może być przydatna.
MaTTiQ - @Pustulka: @MacFlays: Witam po przerwie koledzy. Zakupiłem Cruciala M550 256...

źródło: comment_CV6cKYlF9ra9q9AjNBlIHlTkXkWM6iPN.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz