Wpis z mikrobloga

Czy wiesz, że...
Organy podatkowe uważają, że parkowanie samochodu służbowego pod domem, wyklucza użytek służbowy.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT (art. 22a ust. 1) środkiem trwałym są przedmioty (np. ruchomości lub nieruchomości) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok. Jednocześnie są one wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.

Szczególne znaczenie dla omawianej kwestii jest sformułowanie “wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą”. Jeżeli podatnik wprowadził samochód osobowy do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej, to co do zasady jest to pojazd, który może być użytkowany wyłącznie w celach służbowych. W związku z tym użycie samochodu dla potrzeb prywatnych podatnika może prowadzić do zakwestionowania przez organy skarbowe ujęcia go w ewidencji środków trwałych.

Co to oznacza?
Jeżeli do tej pory wrzucałeś w koszty cały VAT wydany na zakupy związane z samochodem, to jeżeli zaparkujesz go pod domem, to skarbówka zakwestionuje fakt, że odliczyłeś 100% vatu, będzie trzeba zapłacić:
a) mandat
b) zwrócić 50% odliczonego vatu plus odsetki

uroczyście otwieram #gownokraj gdzie będę publikował podatkową żenuncję z tego smutnego kraju
#zus #podatki #dzialalnoscgospodarcza #firma #wlasnafirma
  • 8
@nico112: wniosek izb skarbowcych, jest kilka interpretacji indywidualnych, które WYKLUCZAJĄ możliwość odliczenia pełnego vatu w takich sytuacjach. Spółka udostępniała samochody służbowe swoim pracownikom. Samochody te były zgłoszone jako wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej oraz prowadzona dla nich była ewidencja przebiegu. Ze względu na charakter wykonywanych zadań, wymagających dyspozycyjności, pracownicy byli zobowiązani parkować samochody w miejscu swojego zamieszkania. W związku z powyższym Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym