Wpis z mikrobloga

Mireczki, dałem wpis, że chcę być programistą embedded, ale tak sobie patrzę, że chyba niekoniecznie o to mi chodziło. Jak można nazwać zawód, w którym trochę się programuje, trochę się elektronikuje, trochę ma się do czynienia z unixowymi systemami (głównie czasu rzeczywistego)? Elektronik? Programista elektronik? Konstruktor elektronik? Przyznam, że wszystko mnie interesuje w tym samym stopniu aktualnie, ale nie wiem, czy jest ktoś taki, co rozdrabnia się na milion rzeczy.
Siedzi ktoś z Was w pracy i programuje ARMy? Bo chyba ku temu najbardziej bym się skłaniał, lutowanie i projektowanie elektroniki też fajne, ale chyba już nie takie ciekawe (imo, nie trzeba się z tym zgadać)... Tyle, że raz słyszę, że tylko korzysta się z nich jako systemów I/O, a raz, że instaluje się na nich np. FreeRTOS i robi się rzeczy z poziomu linuxa. Jak to jest? Co ja mam zrobić, żeby też zostać takim kolesiem?
#mikrokontrolery #arm #avr #raspberrypi #beaglebone #elektronika
  • 28
@greebqmaster: w zalezności od firmy ktorą trafisz, zazwyczaj zawód określany jest jako " elektronik, konstruktor elektronik"itp. Sztuczka polega na tym że zazwyczaj oczekują od pracownika że będziesz potrafił programować w czymś, za wyjatkiem magików od RF, ale to trochę wyższa szkoła jazdy. W poprzedniej firmie miałem tak : projektujesz urzadzenie (schematy), ktos inny projektuje PCB, ktoś inny jest składa, uruchamiasz Ty. Potem piszesz do tego oprogramowanie.
W obecnej pracy mam w
@aloalo83: Dzięki za odpowiedź. Odpowiedziałbyś mi na kilka pytań?
1. Jak duża jest firma, w której pracujesz i czym się zajmuje? Ew. firmy, w których pracowałeś.
2. Gdzie nabyłeś wiedzę potrzebną do otrzymania pierwszej pracy w zawodzie? Co to była za wiedza? Masz jakieś godne polecenia książki/strony?
3. Co Twoim zdaniem powinien umieć potencjalny:
3.1. Darmowy praktykant.
3.2. Nisko opłacany stażysta.
3.3. Młodszy inżynier.

Generalnie praca fajna, ciut mniej rozsławiona niż
@greebqmaster:
1. obecna firma ma ok 30 osób, robi elektronikę dla przemysłu. Poprzednia liczyła od 250 do 400 w zależności od sezonu, robiła elektronikę do samochodów.
2. wiedzę ... hmmm ... no początkujący elektronik nie ma zbyt dużej wiedzy, technikum elektroniczne + studia (elektrotechnika ze specjalnością automatyka i technika miRkoprocesorowa) wystarczą abyś wiedział o czym do Ciebie rozmawiają, dalej to już tylko google, noty aplikacyjne i reference manual'e. Książek nie czytałem
@aloalo83: Niestety, z racji że praktyczne doświadczenie mam tylko w automatyce, nie bardzo wiem co można robić jako elektronik/programista uC/ktoś jeszcze. A może i wiem co można robić (Wszystko! Przecież elektronika jest wszędzie!), ale nie za bardzo wiem do czego się zabrać, żeby przyjęli mnie chociażby na bezpłatne praktyki... Bo o ile z automatyką było tak, że sprzęt do nauki jest drogi, a na uczelni tego mało, to rekruterzy świadomi sytuacji
@greebqmaster: racja, wejść w to łatwiej niż w sterowniki przemysłowe, ale dzięki temu możesz zrobić taki myk (przykład):
1. kupujesz dev boarda jakiegoś STMa (nie musi być STM32), lub zapisujesz sie na jakieś pseudoszkolenie / prezentację, wtedy czasem można dostać za darmo.
2. Robisz sobie z tego migacz diodą, później dorabiasz temu sterowanie z PC po RS, jak masz możliwość implementujesz USB coby bez przejściówek działać.
3. Dorabiasz jakieś we/wy żeby
@aloalo83: Dokładnie taki mam plan. Z tą różnicą, że zamiast zdalnie sterowanego samochodu zamienię sterowanie w moim Manipulatorze 5DOF (hehe, taki ze mnie konstruktor ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) z arduino na np. Discovery + BT + jakieś GUI na PC do obsługi tego. Oprócz tego jakieś portfolio amatorskie z AVRami jest. Dobra, to mam nadzieję, że się uda. Dzięks za odpowiedzi.
@greebqmaster: ucz się pilnie przez całe ranki , ale najważniejsze żebyś zaczął robić własne projekty w domu, jakieś proste płytki , studia to tylko dodatek, rób coś sam! albo kup sobie jakieś arduino i zacznij sie tym bawić i z czasem modyfikować po swojemu gotowe programy na to a później pisać już własne.
@mactrix: spontaniczne decyzje są najlepsze ( ͡ ͜ʖ ͡)

Witaj,
Zamówienie numer W-15217 zostało przyjęte do realizacji.

Numer: W-15217
================================================================================
Lp Kod Ilość Opis
--------------------------------------------------------------------------------
1 ) tivia-tm4c123g 1.0 Mikrokontroler Tivia, zestaw ewaluacyjny