Wpis z mikrobloga

#epapierosy #epapieros #epalenie #mojliquid #mojagrzalka

1. Z najnowszych obliczeń i ustaleń wyszło mi, że jedna kropla absolutu w etanolu 10% powinna wystarczyć na około 20-30 ml liquidu. O ile w recepturze, którą znalazłem 1 ml = 36 kropel. Ja do tej pory dawałem 1 kroplę 10% absolutu w etanolu na 10 ml liquidu i był lekko duszący i drapał w gardle.

ABSOLUT TYTONIOWY w roztworze PG z ETHYL MALTOLEM
- 10 ml nośnika (PG, VG lub alkohol)
- 1/4 łyżeczki etylomaltolu krystalicznego (standardowo łyżeczka ma około 5-6 g czyli 1.25 do 1.5 g)
- 2-3 krople absolutu (dozowanie ułatwia lekkie podgrzanie absolutu)

Taką mieszankę można stosować w ilości 1 kropli na 1 ml liquidu (znalazłem też mniejsze ilości np. 7 kropel na 10 ml).
Przygotowany roztwór powinien dojrzewać min. 7-14 dni.

Stosowanie w postaci nierozcieńczonej: do jednej kropli na 10-20 ml liquidu (to jest tak zwana wersja HARDCORE, spotkałem się też z dawkowaniem 1-3 kropel na 10 ml liquidu).

2. Duszący i gryzący w gardle "dymek" był spowodowany zbyt mocno ubitymi grzałkami (to samo działo się na zbyt mocno ubitych sznurkach i zbyt mocno ubitej watce, z tym, że na watce wygląda to dużo gorzej).

3. Zrobiłem liquid (bez absolutów) zgodnie z recepturą znalezioną na jednym z forów (około 12h temu co w/g Starego Chemika powinno być czasem wystarczającym na przegryzienie się liqudiu) i ten jest lekko ale wyczuwalnie drapiący. Nie wiem czy za krótko stał czy po prostu ten aromat tak ma, że drapie w gardło (w obecnej mieszance jest też trochę więcej PG, nikotyny i mniej wody 45 g NYCOGLYCOL 36 mg/ml + 55 g BAZA 0% [10%AP, 62%VG i 28%PG]).

Skład liquidu:

VIRGNIA 9 kropel / 10 ml (około 2,5%),
VAPE WIZARD 2 krople / 10 ml (około 0.56%)
ETHYL MALTOL w PG (10%) 2 krople / 10 ml (około 0.56%)

w sumie powstało 10.36 ml liquidu o zawartości aromatów 3.47%

Moim zdaniem liquid, który powstał jest trochę zbyt mało wyrazisty i brakuje mu słodkości więc będę musiał jeszcze popracować nad recepturą.

4. Przygotowuję też wyciąg z absolutu i czekam na rozdzielenie faz. Jeżeli część aromatów przeniknie do roztworu to będę miał aromat bez żadnych olejków.

- 10% roztwór absolutu w etanolu 1 ml zmieszałem z bazą (10%AP, 62%VG i 28%PG)

Czekam teraz aż płyn się ustabilizuje (już drugi dzień) i olej zbierze się na powierzchni roztworu żeby wyciągnąć (przy pomocy strzykawki) roztwór znajdujący się pod powierzchnią (na której powstała plama tłuszczu).

Jest to rozwinięcie metody Fikandera z użyciem większej liczby rozpuszczalników gdyż absolut jest mieszaniną różnych aromatów i wymaga wielu różnych rozpuszczalników (niestety nie wiem jaki ma skład absolut/olejek i nie wiem jakich rozpuszczalników najlepiej użyć więc zastosowałem mieszankę substancji które mogą znaleźć się w liquidzie i są dobrze w nim rozpuszczalne). Jest to na razie próba i test więc nie wiem na ile okaże się skuteczne odzyskiwanie substancji zapachowych z olejku/absolutu tą metodą.

Metoda Fikandera – skuteczny sposób, podany przez forumowicza Fikandera, na uzyskiwanie aromatu do e-liquidu, z nienadających się bezpośrednio do tego celu aromatów do ciast (eliminuje zawarty w nich, szkodliwy dla atomizera olej jadalny).

Zachęcam do wypowiedzi na ten temat.
  • 13
@dreaper: O stary ale kombinujesz :P Chyba bym się trochę bał takich zabaw. Dla mnie aromaty i gotowa baza + ewentualnie gliceryna to wszystko czego potrzebuję :)
Jeśli chodzi o samoróbki o największym stężeniu aromatów to ostatnio upędziłem klona Dragon's Blood i w 10ml liquidu znajduje się około 2,5 ml aromatów, po 3 dniach jest bardzo wyrazisty :D
@sheep17: 2,5 ml to trochę mało. na stronie z moimi aromatami podają, że minimalne stężenie VIRGINIA to 2%, ETHYL MALTOL 10% dawkuje się od 2 do 10 kropel na 10 ml, VAPE WIZARD dodaje się do 1% czyli maksymalnie 3.6 kropli w 10 ml.

Chyba bym się trochę bał takich zabaw.


Jakich konkretnie? Absoluty i olejki są przeznaczone do e-papierosów w postaci rozcieńczonej, także nie widzę problemu w odzyskiwaniu zawartych w
@dreaper: No dobra, 2% to jest 0,2ml a te kropelki to pomijam bo to groszowe sprawy, pewnie kolejne 2% i to jest dopiero 0,4ml w 10ml. Do wszystkiego używam strzykawki 1ml.
Robienie własnej bazy, spoko. Ale te wszystkie twoje kombinowane dodatki to ja nawet nie...
Pewnie z czasem sam będę próbował bawić się w chemika :D Póki co nie mam czasu ani mi się nie chce :P
Chętnie bym spróbował tych
@sheep17: Moim parownikom woda nie przeszkadza. pozwala utrzymać odpowiednią gęstość liquidu, a poza tym jest tańsza od PG :)
Gliceryna w dużym stężeniu jest bardzo higroskopijna i dlatego farmaceuci stosują mieszankę gliceryny z wodą (na skórę i do receptury 86% - czystej nie używają w ogóle). Dlatego też powstał liquid o proporcjach 62%VG, 28% PG i 10%AP (wody oczyszczonej - Aqua Purificata).

Gliceryna jest substancją o dużej higroskopijności czyli zdolności do