Wpis z mikrobloga

Podsumujmy od nowego roku:
- brak BK2% stymulującego nienormalny popyt
- inventory deweloperów się zwiększa już od aktualnego miesiąca
- brak wakacji kredytowych na pewno zmusi kogoś do sprzedaży lub wycofa z zakupu kolejnego mieszkania "dla dziecka"
- złoty umocnił się o 25% w rok z małym haczkiem - dla ludzi z zagranicy którzy inwestowali w nieruchy sumaryczny wzrost za m2 to blisko 50% r/r. Idealny moment by zrealizować zysk lub przynajmniej nie kupywać więcej bo jest drogo
- obligacje stałoprocentowe trzyletnie sporo powyżej projekcji inflacji
- jastrzomp sugeruje że stopy procentowe nie spadną przez cały 2024r
- aktualnych 20-25 latków wchodzących na rynek wynajmu jest rekordowo mało co spowoduje perturbacje na rynku nieruchomości, na szczęście kolejny pakiet 80tys wiz już jest realizowany co może znacznie utrudnić unormalnienie rynku wynajmu
- aktualna koalicja wypowiada się w mediach o zredukowaniu podatku od giełdy/obligacji/lokat

Ja myślę że to wszystko gwarantuje nieruchy to de mun, proszę o wypowiedź eksperta @mickpl
#nieruchomosci
Pobierz dzemzrzodkiewki - Podsumujmy od nowego roku:
- brak BK2% stymulującego nienormalny po...
źródło: Screenshot 2023-11-20 at 11.01.06
  • 14
złoty umocnił się o 25% w rok z małym haczkiem


@dzem_z_rzodkiewki: Nie wiem czy to się utrzyma, mam nadzieję, że tak - ale dolar poniżej 4,0 oznacza całkowite odbudowanie siły monety i to głównie może zawalić sentyment na betonowym złocie.
@dzem_z_rzodkiewki:

złoty umocnił się o 25% w rok z małym haczkiem - dla ludzi z zagranicy którzy inwestowali w nieruchy sumaryczny wzrost za m2 to blisko 50% r/r

Wobec czego się umocnił 25%, rubla czy korony czeskiej? XD

umocnienie złotówki jest pierwszym uczciwym intelektualnie argumentem z waszej strony.

To "umocnienie" wobec euro trwa miesiąc i nie przekracza nawet 10% r/d/r, nawet nie ma o czym mówić
@chinski_pierozek:
ad 1) wybierz sobie dowolny okres, 25% to jest kwota abstrakcyjna, wraz z wzrostem samych nieruchomości w PLN wychodzą chore zyski i różnice nawet zmieniając okres
ad 2) wszystkie największe fundusze inwestycyjne mają oddziały w rajach podatkowych i ich akcje/kapitał są denominowane do USD

Naprawdę nie wiem o co ci chodzi, z punktu widzenia inwestora zagranicznego potencjał do zysku w USD był kosmiczny, powyżej 40% nie celując w górki i